Jastków: Kompleksowa renowacja Cmentarza Legionistów

  • 20.12.2018, 10:12
  • Robert Stolar - UG Jastków
Jastków: Kompleksowa renowacja Cmentarza Legionistów UG Jastków
Setna rocznica odzyskania przez Polskę niepodległości wzbudziła inicjatywę władz Gminy Jastków skierowaną na rozpoczęcie renowacji Cmentarza Legionistów w Jastkowie. Decyzję i wstępne przygotowania rozpoczęto już w 2017 r. Dzięki temu Gmina mogła wziąć udział w konkursie ogłoszonym przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu „Wspieranie opieki nad miejscami pamięci i trwałymi upamiętnieniami w kraju”.

Cmentarz Legionistów w Jastkowie jest obiektem zabytkowym wpisanym do rejestru zabytków pod numerem A/1007 i jego renowacja musiała być oparta o dokumentację projektową uzgodnioną z Lubelskim Wojewódzkim Konserwatorem Zabytków i poprzedzona badaniami architektonicznymi. Szacowana wartość całego zadania oscylowała wokół wartości ok. 700 tys. zł brutto. Rozmiar rzeczowy i finansowy zadania zdecydował o jego podziale na 2 części, tj.: renowację pomnika, postumentu i tablic z nazwiskami legionistów poległych w bitwie pod Jastkowem (wykonanie 2018 r. za kwotę 228 tys. zł), oraz renowację krzyży, tablic, macewy i kwater (w kolejnych latach). Cmentarzem na mocy umowy ze Starostą Lubelskim opiekuje się Gmina.

Zawarcie umowy z Ministrem KiDN pozwoliło na uruchomienie procedur i rozpoczęcie robót. Zakres robót budowlano-renowacyjnych obejmuje odnowienie pomnika wraz z jego otoczeniem, a co najważniejsze przywrócenie czytelności tablicom pamiątkowym. Wyłoniona w postępowaniu firma budowlana rozpoczęła pracę w dniu 5.11.2018 r., a ich zakończenie przewidziano na 20.12.2018 r. – wartość robót – 141,4 tys. zł brutto. Równolegle rozpoczęto prace z zakresu utrzymania zieleni na cmentarzu polegające na wycince niektórych drzew, wykonaniu cięć pielęgnacyjnych na pozostałych, oraz posadzeniu nowych drzew, krzewinek i róż. Prace te mają na celu odsłonięcie pomnika i cmentarza oraz urządzenie kompozycji roślinnej dopełniającej wizerunek miejsca pamięci. Na dzień 18.12.2018 r. prace te zostały wykonane i odebrane, a ich wartość wyniosła 17,5 tys. zł brutto.

Wartość całego zadania wynosi 228 020,13 zł brutto w tym udział Ministerstwa KiDN – 167 412,38 zł (73,42%), udział Gminy Jastków – 60 607,75 zł (26,58%).

Robert Stolar - UG Jastków

Zdjęcia (1)

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu _______. _________ z siedzibą w ________ jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe