Lublin: Terytorialsi i strażacy na wspólnym szkoleniu

  • 17.12.2018, 10:51
  • kpt. Damian STANULA - OFICER PRASOWY
Lublin: Terytorialsi i strażacy na wspólnym szkoleniu 2. LBOT
15 grudnia br. na terenie jednostki wojskowej przy ul. Herberta w Lublinie odbyło się szkolenie inżynieryjno – saperskie żołnierzy OT z 203 kompanii saperów. Ćwiczenia realizowano wspólnie z zastępem PSP Lublin i OSP Bełżyce.

Wydzielone siły z kompanii saperów w liczbie 20 żołnierzy OT oraz 7 strażaków z Państwowej Straży Pożarnej w Lublinie oraz Ochotniczej Straży Pożarnej w Bełżycach wspólnie realizowali zadania usuwania skutków klęsk żywiołowych spowodowanych zawałą leśną. Ćwiczono oczyszczanie rejonu z wykorzystaniem pił spalinowych.

Dowódca 203 kompanii kpt. Piotr Kostyra powiedział – Poprzez takie właśnie szkolenia przygotowujemy się do tego, aby szybko i skutecznie pomagać lokalnej społeczności, a także innym służbom. Posiadamy na wyposażeniu bardzo dobry i nowoczesny sprzęt specjalistyczny, w tym przypadku piły spalinowe, które mogą być wykorzystane w różnych akcjach, np. usuwania zwalonych drzew.

W misję Wojsk Obrony Terytorialnej wpisane jest wsparcie lokalnych społeczności w obliczu zagrożeń militarnych, jak i niemilitarnych, takich jak klęski żywiołowe i katastrofy. Budowanie kompetencji w tym zakresie jest ważną częścią systemu szkolenia żołnierzy OT, którzy w tym aspekcie współpracują z Państwową Strażą Pożarną. Celem tej współpracy jest również budowanie relacji zaufania i przygotowanie gruntu pod przyszłe współdziałanie.

2 Lubelska Brygada Obrony Terytorialnej im. mjr. Hieronima Dekutowskiego ps. „Zapora” powstała jako jedna z pierwszych w kraju. W jej skład wchodzi pięć batalionów lekkiej piechoty, dyslokowanych w pięciu rejonach województwa lubelskiego: w Lublinie, Dęblinie, Białej Podlaskiej, Chełmie i Zamościu. Dowódcą lubelskiej brygady jest płk Tadeusz Nastarowicz. Obecnie, Wojska Obrony Terytorialnej w woj. lubelskim liczą ponad 3100 żołnierzy i cały czas powiększają swoje szeregi. 2 LBOT osiągnęła zdolność do reagowania kryzysowego w obszarze zagrożeń niemilitarnych. W tym zakresie, w ramach projektu „Parasol”, rozpoczęła współpracę ze służbami mundurowymi i jednostkami samorządu terytorialnego odpowiedzialnymi za zarządzanie kryzysowe w województwie.

kpt. Damian STANULA - OFICER PRASOWY

Zdjęcia (1)

Podziel się:
Oceń:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu _______. _________ z siedzibą w ________ jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe