Chełm: Piękny przemarsz ulicami miasta z okazji 100-lecia odzyskania niepodległości przez Polskę

  • 13.11.2018, 12:23
  • Redakcja PL
Chełm: Piękny przemarsz ulicami miasta z okazji 100-lecia odzyskania niepodległości przez Polskę IK
Chełmskie obchody 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości rozpoczął przemarsz służb mundurowych. W pochodzie wziął udział Szwadron Rekonstrukcyjny Kawalerii II RP Chełmskiego Stowarzyszeni Miłośników Koni z Józefem Piłsudskim na czele. Mundurowi maszerowali z garnizonu przez ul. Lubelską do Bazyliki Narodzenia NMP.

Przed godziną 10.00 nastąpił wymarsz kolumny uczestników uroczystości do Bazyliki Narodzenia NMP. Tam odprawiona została Msza Święta w intencji Ojczyzny.

We wspólnym świętowaniu udział wzięli: Kompania Honorowa i Pododdziały Garnizonu Chełm; klasy mundurowe Zespołu Szkół Ekonomicznych i Mundurowych, Zespołu Szkół Energetycznych i Transportowych, Zespołu Szkół Budowlanych i Geodezyjnych; Szwadron Rekonstrukcyjny Oddziału Kawalerii II Rzeczypospolitej Chełmskiego Stowarzyszenia Miłośników Koni.

Na skwerze miejskim u zbiegu ulic: J. Młodowskiej i M. Kopernika odbyło się uroczyste odsłonięcie Pomnika Kazimierza Czernickiego. Na Pl. Łuczkowskiego miała miejsce część oficjalna obchodów. Po niej, nastąpiła część artystyczna. Odbyły się: pokaz musztry paradnej i taniec z ogniem, koncert pieśni i piosenek patriotycznych, montaż słowno-muzyczny „Polskie drogi do wolności”, koncert Zespołu Pieśni i Tańca Ziemi Chełmskiej oraz projekcja filmu pt. „Jak Chełm gościł Piłsudskiego”.

W godzinach popołudniowych obok zabytkowego kiosku dostępne było stoisko Młodzieżowego Domu Kultury oraz Chełmskiego Domu Kultury. Mieszkańcy otrzymali upominki o charakterze patriotycznym, a dzieci słodki poczęstunek. Zebrani mogli wziąć udział w przygotowanych konkursach oraz skorzystać z innych atrakcji. Specjalnymi upominkami zostały wyróżnione osoby w ubiorach z okresu międzywojennego. Nie zabrakło poczęstunku w postaci bigosu, herbaty i kawy. Chętni mieli możliwość wykonania pamiątkowych fotografii.

Redakcja PL

Zdjęcia (1)

Podziel się:
Oceń:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu _______. _________ z siedzibą w ________ jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe