sobota, 24 maja 2025 06:44

Pomiary geodezyjne zimą – Co można robić na budowie w zimie?

Okres zimowy to czas wstrzymania dla większości prac budowlanych, które są wykonywane na zewnątrz budynku. Nawet jeśli zima rozpoczyna się temperaturami powyżej zera stopni i nie występują żadne opady śniegu, to prace polegające na stawianiu murów, ocieplaniu czy tynkowaniu zazwyczaj prowadzone są maksymalnie do połowy listopada.
  • 05.12.2019 10:00
  • Autor: Grupa Tipmedia
Pomiary geodezyjne zimą – Co można robić na budowie w zimie?

Zima nie przeszkadza natomiast w pracach geodezyjnych. W okresie zimowym można wykonać wszystkie usługi geodezyjne potrzebne do budowy domu, niezależnie od stopnia zaawansowania prac. Pamiętajmy, że pomiary geodezyjne i kartograficzne może wykonywać wyłącznie osoba, która posiada uprawnienia zawodowe oraz prowadzi własną działalność zarejestrowaną lub pracuje w firmie geodezyjnej.

Pierwszy etap – zaprojektowanie i wytyczenie granic

Na samym początku, jeszcze przed rozpoczęciem wszelkich prac, konieczny jest kontakt z geodetą w celu podziału działki lub wytyczenia jej granic. Najlepiej zasięgnąć porady geodety jeszcze przed samym zakupem działki pod budowę domu, aby upewnić się, że wszystko jest prawnie uregulowane.

Gdy posiadamy już działkę oraz wybraliśmy projekt domu od architekta, przyszedł czas na pozyskanie mapy do celów projektowych. Jest to mapa, którą możecie pozyskać właśnie od geodety. Na takiej mapie architekt zlokalizuje budynek na działce, oraz zaprojektuje wszystkie niezbędne przyłącza. Jest to konieczne, gdyż dopiero taki projekt składa się do urzędu, w celu uzyskania pozwolenia na budowę.

Ostatnim krokiem przed rozpoczęciem budowy, jest wytyczenie granic projektowanego budynku na waszej działce oraz wytyczenie i pomiar przyłączy. Tutaj także niezbędna jest wizyta geodety, gdyż pomyłka w wyznaczaniu ścian budynku, może nawet skutkować koniecznością rozbiórki.

Drugi etap – budowa budynku oraz przyłączy

Na tym etapie prac budowlanych geodeta nie wykonuje żadnych prac pomiarowych czy projektowych. Kolejna wizyta będzie konieczna dopiero przy bardzo zaawansowanym statusie prac, kiedy stoi już bryła domu oraz podłączone są już wszystkie przyłącza.

Trzeci etap budowy – odbiór budynku

Pomiary powykonawcze oraz opracowanie map powykonawczych. Tutaj trzeba uważać, gdyż wykonanie mapy musi być poprzedzone wizytą i przeprowadzeniem pomiarów na placu budowy. Musicie więc zaprosić geodetę przed zasypaniem poszczególnych przyłączy, aby mógł poprawnie nanieść wszystkie elementy.

Opracowanie map powykonawczych jest już ostatnim elementem, który należy wykonać po zakończeniu budowy w celu uzyskania odbioru budynku. Najczęściej zmienia się wtedy także funkcja działki na działkę zabudowaną, mieszkaniową.

Artykuł powstał przy współpracy z firmą Usługi Geodezyjne Sebastian Kopniak działającą na obszarze powiatu chełmskiego, świdnickiego i krasnostawskiego.

--- Artykuł sponsorowany ---