wtorek, 8 lipca 2025 20:55
Reklama

DDA, czyli Dorosłe Dzieci Alkoholików. Jak wygląda terapia?

Wychowywanie się w rodzinie, gdzie przynajmniej jeden z rodziców miał problem alkoholowy, dotyka bardzo wiele osób. Negatywne doświadczenia często odbijają się na codziennym funkcjonowaniu, zaburzają stany emocjonalne i powodują wiele problemów oraz trudności w radzeniu sobie z prostymi czynnościami. Pomocna w takiej sytuacji jest terapia DDA. Czym dokładnie jest i na czym polega? Dlaczego warto z niej skorzystać? Odpowiadamy poniżej!
  • 06.03.2024 17:23
  • Autor: Grupa Tipmedia
DDA, czyli Dorosłe Dzieci Alkoholików. Jak wygląda terapia?
  1. Czym jest terapia DDA?
  2. Jak wygląda terapia grupowa DDA?

Uczestnicy terapii mogą liczyć na wsparcie oraz przestrzeń do wymieniania się swoimi doświadczeniami.

Czym jest terapia DDA?

Terapia DDA (skrót od Dorosłe Dzieci Alkoholików) jest specjalistyczną formą wsparcia psychologicznego skierowaną do osób dorosłych (dostępna m.in. tutaj: https://rodzinaodnowa.waw.pl/ddd/), które w dzieciństwie doświadczyły negatywnych skutków życia w rodzinie, w której jeden albo oboje rodziców mieli problemy z alkoholizmem. Terapia jest skoncentrowana na rozwiązywaniu problemów, które wynikają z tego doświadczenia. Są to między innymi:

  • niska samoocena,
  • wzorce zachowań,
  • trudności w relacjach,
  • problemy emocjonalne,
  • problemy z rozwojem osobistym.

Terapię DDA (sprawdź tutaj: https://rodzinaodnowa.waw.pl/dda/) często prowadzi się w formie indywidualnej, ale może także obejmować grupową terapię, w której uczestnicy mogą dzielić się swoimi doświadczeniami oraz wzajemnie się wspierać. Ważny element stanowi praca nad rozumieniem oraz przetwarzaniem doświadczeń z dzieciństwa i ich wpływu na dorosłe życie.

Jak wygląda terapia grupowa DDA?

Grupa jest zamknięta, co oznacza, że jej uczestnicy od początku terapii tworzą jedno, niezmienne grono. Grupa obejmuje terapeutę (często pracującego w parze z drugim specjalistą) oraz kilkunastu członków grupy. Sesje charakteryzuje z góry określony limit czasu trwania oraz stała liczba spotkań.

Program terapii składa się z kluczowych punktów, które zapewniają uczestnikom szereg korzyści. Po pierwsze, są to elementy wsparcia społecznego, psychoedukacji, interwencje zmniejszające poczucie wstydu, izolacji, dające poczucie przynależności do grupy. Po drugie, uczestnicy mogą liczyć na otrzymanie nowych, korektywnych informacji zwrotnych. Dodatkowo doświadczają polepszenia mechanizmów działania i podejmowania decyzji oraz regulacji emocji, poprawy samopoczucia, tolerancji na stres i łagodzenia lęków.

Trening umiejętności społecznych dla dorosłych jest bardzo przydatny w codziennym funkcjonowaniu i interakcjach międzyludzkich (sprawdź tutaj: https://rodzinaodnowa.waw.pl/tus/). Podczas treningu będziesz mieć możliwość rozwinięcia zachowań akceptowalnych społecznie i nauczyć się regulacji emocjonalnej. Warto skorzystać z pomocy i poprawić swoje życie!

 

--- Artykuł sponsorowany ---