sobota, 27 kwietnia 2024 04:09

Przepisy dotyczące kremacji zwłok i jej przebieg

Pierwsze krematorium w Europie powstało w 1873 roku w Mediolanie. Jeszcze do niedawna kremacja zwłok w Polsce była tematem tabu, aczkolwiek ostatnie lata pokazują, że taka forma pochówku staje się coraz bardziej popularna również w naszym kraju. Sprawdź, jakie przepisy obowiązują w tej materii i jak przebiega cały proces kremacji.
  • 01.06.2020 10:00
  • Autor: Grupa Tipmedia
Przepisy dotyczące kremacji zwłok i jej przebieg

Przepisy dotyczące kremacji zwłok

Kremacja zwłok podlega stosownym przepisom. Osoby zmarłe poddane kremacji muszą zostać pochowane na cmentarzu. Nie można przechowywać prochów zmarłego w domu, ani tym bardziej nie można ich rozsypać, nawet jeśli taka była wola zmarłego. W Polsce takie działania są nielegalne, a zakłady pogrzebowe nie mogą wydać prochów rodzinie ani bliskim osoby zmarłej. Kompleksowe usługi w zakresie kremacji osób zmarłych w Lublinie świadczy zakład pogrzebowy STYKS. Zajmują się oni dopełnieniem wszelkich formalności. Więcej informacji znaleźć można na stronie - https://www.styks.com.pl/oferta/kremacja


 

Kremacja zwłok a stanowisko Kościoła katolickiego

Kościół Katolicki uznał spalenie zwłok za dopuszczalną metodę pochówku w 1963 roku. Pogrzeb osoby zmarłej, której wolą było spalenie jej ciała, może więc odbyć się bez przeszkód w obrządku katolickim. Warto jednak podkreślić, że nader często osoby z najbliższego otoczenia osoby zmarłej nie akceptują takiej formy pochówku, uznając tradycyjną formę pogrzebu za jedynie słuszną. Warto zatem wyrazić swoją wolę jeszcze za życia, którą bliscy powinni uszanować.


 

Proces kremacji i pożegnanie zmarłego

Zanim dojdzie do kremacji, ciało zmarłego może zostać odpowiednio przygotowane, tak aby umożliwić bliskim pożegnanie się ze zmarłym. Rodzina i bliscy mogą uczestniczyć w procesie kremacji, kiedy zwłoki w specjalnej kartonowej trumnie wprowadzane są do komory w krematorium. Spalenie zwłok trwa zwykłe 2 godziny. Po dokonaniu kremacji popiół zostaje umieszczony w urnie. Urnę, podobnie jak trumnę w przypadku pochówku tradycyjnego, wybiera rodzina zmarłego spośród różnorodnych wzorów dostępnych w ofercie zakładu pogrzebowego. Urna może zostać złożona w kolumbarium, czyli w specjalnie przeznaczonym do tego miejscu znajdującym się w ścianie lub w tradycyjnym grobie ziemnym.

--- Artykuł sponsorowany ---