piątek, 26 kwietnia 2024 08:27

Jakie dokumenty musisz przygotować, aby ubiegać się o leasing

Leasing to ostatnimi czasy bardzo popularna forma finansowania inwestycji, która charakteryzuje się przejrzystymi i prostymi procedurami, niskimi wymaganiami oraz udogodnieniami przyciągającymi uwagę potencjalnych klientów. Jakie dokumenty wymagane są od przedsiębiorcy, aby ten mógł się ubiegać o leasing na firmę?
  • 24.05.2019 11:00
  • Autor: Grupa Tipmedia
Jakie dokumenty musisz przygotować, aby ubiegać się o leasing

W skrócie: czym charakteryzuje się leasing?


Na polskim rynku aktualnie występują dwa główne rodzaje umowy leasingowej. Pierwsza – leasing operacyjny – to najpopularniejsza forma finansowania inwestycji w naszym kraju. Charakteryzuje się ona niskim wkładem własnym, a przez cały okres trwania kontraktu właścicielem finansowanego przedmiotu jest firma leasingowa. Zupełnie inaczej jest w przypadku leasingu finansowego. Wymaga on większego wkładu gotówkowego, jednak leasingobiorca od samego początku jest właścicielem przedmiotu umowy. Niezależnie od wybranej formy finansowania, główną dewizą leasingu jest maksymalne uproszczenie formalności. Wymagana dokumentacja, w porównaniu z ubieganiem się o tradycyjny kredyt bankowy na inwestycje, jest banalnie prosta, a całość nie powinna zajmować masy czasu.

Podpisanie umowy leasingowej


Procedura podpisania umowy leasingowej nigdy nie jest taka sama. O tym, jakie dokładnie wsparcie otrzymamy, jakie dokumenty będziemy musieli posiadać oraz na jakich warunkach podpiszemy kontrakt, decyduje wiele czynników. Przede wszystkim sama firma, a także rodzaj leasingu oraz jego przedmiot. Na polskim rynku istnieją firmy wyspecjalizowane zarówno w udzielaniu wsparcia w postaci leasingu, jak i kredytu. Wchodząc na stronę https://klf24.pl/finansowanie/kredyt-i-leasing,otrzymujesz możliwość ubiegania się o kredyt na pojazdy do firmy lub leasing pojazdów firmowych na konkurencyjnych warunkach.

Dokładna lista wymaganych dokumentów, jakie należy przedstawić przed podpisaniem umowy na leasing pojazdów do firmy, określana jest przez firmę, czyli leasingodawcę. Można jednak stworzyć listę dokumentacji, jaka najczęściej jest wymagana od przedsiębiorców. Jeśli jesteś osobą fizyczną prowadzącą działalność podlegającą CEIDG, musisz posiadać:

  • wpis do ewidencji działalności gospodarczej
  • umowę spółki (w przypadku, gdy wnioskodawcą jest spółka cywilna)
  • zaświadczenie REGON oraz NIP
  • ksero dowodu osobistego potencjalnego leasingobiorcy lub wspólników
  • ksero dowodów osobistych poręczycieli
  • oświadczenie o niezaleganiu w stosunku do ZUS i Urzędu Skarbowego

O leasing może się ubiegać także osoba fizyczna, która nie prowadzi własnej działalności gospodarczej. Wówczas niezbędnymi do okazania dokumentami stają się ksera dowodu osobistego wnioskodawcy oraz poręczyciela, którym może być małżonek lub rodzic.

Dodatkowe dokumenty, o które może poprosić leasingobiorca
 

Wyżej przedstawiona lista została sporządzona na podstawie najpopularniejszych formalności, jakie są wymagane przez większość firm leasingowych. Zdarzają się jednak przypadki, kiedy potencjalny leasingobiorca proszony jest przez leasingodawcę o przedstawienie dodatkowej deklaracji podatkowej (PIT-5 i PIT-36 lub CIT-2). Mają one na celu ocenę możliwości finansowych osoby zainteresowanej leasingiem. Jeśli jest ona wystarczająco dobra, leasingodawca przechodzi do podpisania kontraktu. Najczęściej dwuletniego. Już na tym etapie uzgadniane są podstawowe warunki umowy, w skład której wchodzi między innymi wysokość opłaty wstępnej, wysokość raty oraz potencjalny wykup przedmiotu.

--- Artykuł sponsorowany ---