czwartek, 25 kwietnia 2024 09:51

Srebrne monety inwestycyjne - dlaczego warto?

Współcześnie wykształciły się różne metody inwestowania, a to za sprawą różnych walorów inwestycyjnych dostępnych na rynku. Do tradycyjnych metod inwestowania zaliczyć trzeba przede wszystkim lokaty, obligacje albo akcje. Niektóre z nich są dosyć nowe i odpowiadają najnowszym zapotrzebowaniom inwestorów (np. kontrakty futures albo opcje inwestycyjne). Jeszcze inne, cieszą się już długą historią sięgającą początków istnienia gospodarki wolnorynkowej.
  • 25.03.2019 13:00
  • Autor: Grupa Tipmedia
Srebrne monety inwestycyjne - dlaczego warto?

Do takich form inwestycji na pewno zaliczyć trzeba srebrne monety inwestycyjne. Na początku warto wspomnieć, że tradycyjne inwestowanie w srebro może polegać na zakupie srebrnych monet inwestycyjnych albo sztabek. Każda z tych form ma swoje wady i zalety, lecz coraz więcej inwestorów decyduje się na zakup srebrnych monet inwestycyjnych. To, że są one najbardziej pożądanym instrumentem lokacyjnym, zawdzięcza kilku istotnych cechom.

Przede wszystkim unikalność monet wynika oczywiście z tego, że są wykonane z metalu szlachetnego. Ich wartość wzrasta z trzech istotnych powodów: Po pierwsze, zapotrzebowanie na srebro ciągle wzrasta z powodu zapotrzebowania przemysłu elektronicznego. Po drugie, srebro okazuje się najlepszym zabezpieczeniem kapitału w czasach kryzysu. Po trzecie, większość monet można zaliczyć do arcydzieł sztuki, i w ten sposób połączyć inwestycje z posiadaniem estetycznej rzeczy. Ponadto posiadanie monet u siebie pod ręką zapewni nam stałą kontrolę nad nim, w ten sposób omijając prowizje bankowe i maklerskie. Oczywiście należy pamiętać, że srebro jest zdecydowanie inwestycją długoterminową. Koniecznie trzeba się nastawić, że nasze oszczędności zostaną ulokowane w srebrnych monetach inwestycyjnych na dość długi okres. Z reguły rzecz ujmując im dłużej, tym lepiej, ale przeważnie doradcy inwestycyjni biorą pod uwagę perspektywę 10-15 lat. Wartość srebra jest silne zdeterminowana przez czynniki fundamentalne takie jak: decyzje o stopach procentowych, inflacji, PKB największych gospodarek, kryzysów politycznych (wybory, konflikty, okresy bessy na giełdzie akcji). Niemały wpływ mają także dane dotyczące innych sektorów gospodarki np. paliwowego i spółek kopalnianych. Dlaczego jednak naszą uwagę powinny przykuć srebrne monety, a nie srebrne sztabki? Powodów jest kilka. Najważniejszym z nich jest trudność potencjalnej próby jej podrobienia. Dzieje się tak, gdyż o wiele trudniej jest nierzetelnemu zbywcy wykonać idealną kopię takiej monety, a to ze względu na poziom detali zawartych w monecie bulionowej. Po drugie, dla niektórych inwestorów najważniejsze, monety cechują się o wiele większą płynnością niż sztabki. To oznacza, że decydując się na jej zbycie szybciej znajdziemy chętnych na jej kupno. Do ich zakupu powinna na zachęcić o wiele niższa cena srebra w porównaniu ze złotem. W ten sposób szybko można zbudować dobrą kolekcję, która przyniesie zysk.

Jak wspomniano wyżej, srebrne monety potrafią nie tylko zabezpieczyć nasz kapitał, ale ucieszą także oko. Warto więc zwrócić uwagę na takie okazy: Philharmoniker, Australijski Kangur, Kanadyjski Liść Klonowy.

--- Artykuł sponsorowany ---