piątek, 19 kwietnia 2024 11:02

Czym są surowce tworzyw sztucznych?

Tworzywa sztuczne to szeroka grupa materiałów, które mają zastosowanie we wszystkich dziedzinach naszego życia. Z uwagi na swoje właściwości umożliwiają zastąpienie większości tworzyw naturalnych. Mowa tutaj na przykład o drewnie, kamieniu, skórze, szkle, metalu lub ceramice.
  • 03.01.2019 16:00
  • Autor: Grupa Tipmedia
Czym są surowce tworzyw sztucznych?

Z czego składają się surowce tworzyw sztucznych?

W dodatku ich cechy oraz funkcje mogą być właściwie zaprojektowane zależnie od konkretnego zastosowania. Tworzywa sztuczne są materiałami, które są złożone z syntetycznych lub półsyntetycznych związków organicznych. Surowce tworzyw sztucznych mogą być formowane w przedmioty o rozmaitych kształtach. Najczęściej są organicznymi polimerami o wysokiej masie cząsteczek, które zawierają wiele innych substancji nazywanych dodatkami. Ich funkcją jest zmiana właściwości przetwórczych oraz użytkowych.

Surowce tworzyw sztucznych- jak stosować dodatki do nich?

W przemyśle wykorzystuje się wiele rodzajów dodatków do polimerów. Można je podzielić na cztery najważniejsze grupy. W stabilizatorach przetwarzania znajdują się: stabilizatory termiczne (stosowane są w odniesieniu do polimerów, które rozkładają się w temperaturach przetwarzania), antyutleniacze procesowe ( stosuje się je, aby zapobiegać utlenianiu się polimerów, jak również powstawania przemian następczych, na przykład rozgałęzień podczas przetwarzania).

Jakie właściwości mają dodatki do surowców tworzyw sztucznych?

Dodatki do surowców tworzyw sztucznych mają szerokie zastosowanie w przemyśle tworzyw sztucznych. Produkty tego rodzaju mają właściwości antyutleniające. Mogą również pełnić funkcję stabilizatorów termicznych, zapobiegać niszczeniu surowców tworzyw sztucznych w czasie przetwarzania. Wykorzystywane są również jako stabilizatory procesowe. Mają wysoką stabilność hydrolityczną. Nie mają negatywnego wpływu na właściwości mechaniczne tworzyw oraz zapobiegają procesom niszczenia w czasie procesów termicznych.

Czym są modyfikatory przetwarzania?

Są to środki smarujące, dyspergujące i antyadhezyjne. Zmniejszają tarcie wewnętrzne oraz zewnętrzne, co zwiększa plastyczność polimerów. Zapobiegają przywieraniu surowców tworzyw sztucznych do metalowych części urządzeń formujących. Profesjonalne dodatki w bardzo dużym stopniu zwiększają właściwości smarne, antyelektrostatyczne oraz dyspergujące w procesach produkcji tworzyw sztucznych. Natomiast dyspergatory dają możliwość tworzenia dyspersji lateksu, które są stabilne podczas polimeryzacji. Produkty te są wykorzystywane przede wszystkim jako środki pomocnicze w produkcji kauczuków styrenowo-butadienowych (SBR) metodą polimeryzacji emulsyjnej. Dyspergatory są spójne z innymi dodatkami, które są stosowane w tym procesie, na przykład emulgatorów oraz stabilizatorów. Powodują bardzo dobre rozproszenie tworzących się cząstek lateksu w fazie wodnej. Innym rodzajem produktów są środki antyadhezyjne. Mogą one również być lubrykantami w czasie produkowania z surowców tworzyw sztucznych.

Co to są inhibitory korozji?

To dodatki, które wykorzystane już w minimalnych ilościach efektywnie zmniejszają szybkość postępowania korozji metali. Zostały specjalnie wyprodukowane, aby hamować korozję w procesach produkcji tworzyw sztucznych, na przykład granulatów poliolefinowych. Surowce tworzyw sztucznych mogą mieć dodatki w postaci proszku lub cieczy. To sprawia, że są wykorzystywane w procesach w czasie przetwarzania takich tworzyw, jak Polipropylen i Polietylen.

--- Artykuł sponsorowany ---