czwartek, 28 marca 2024 19:33

Blizny i ich usuwanie przy pomocy lasera Emerge

Blizny dotyczą większości z nas. Tworzą się po płytkich zranieniach i zanikają bez pozostawienia po sobie śladu. Istnieją jednak też takie, które spędzają nam sen z powiek, tworząc problemy estetyczne, a nawet zdrowotne.
  • 27.09.2018 09:50
  • Autor: Grupa Tipmedia
Blizny i ich usuwanie przy pomocy lasera Emerge

  Na wstępie warto omówić konkretnie z jakimi rodzajami blizn mamy do czynienia. Ze względu na ich wygląd wyróżniamy trzy rodzaje. Pierwszym z nich są blizny przerostowe, zwane inaczej hipertroficznymi. Ich powstanie najczęściej uwarunkowane jest przedłużającym się procesem gojenia czyli w wyniku infekcji. Blizny tego typu są czerwone, pogrubiałe, wznoszące się ponad poziom skóry, lecz utrzymujące się w granicach rany. Wraz z upływem czasu może dojść do ich stopniowego ustępowania. Drugim rodzajem blizn są keloidy, inaczej bliznowce. Są to zmiany przypominające guzy, które zbudowane są z tkanki łącznej włóknistej. W przeciwieństwie do blizn przerostowych, omówionych powyżej, poszerzają się poza obręby rany pierwotnej. Bardzo istotną cechą tego rodzaju blizn jest fakt, iż nie ulegają niestety samoistnej regresji wraz z upływającym czasem. Keloidy najczęściej mają nieregularne kształty oraz czerwoną lub fioletową barwę. Ich tworzenie związane jest z indywidualnymi uwarunkowaniami do zbyt dużego wytwarzania włókien tkanki łącznej. Ostatnim rodzajem blizn są blizny atroficzne, zwane zanikowymi. Te blizny charakteryzują się najczęściej okrągłym kształtem. W związku z tym, że leżą poniżej poziomu skóry, wyglądem przypominają miejscowe zagłębienie. Powstają najczęściej w wyniku przebiegu trądziku lub przebytej ospy wietrznej. Do grupy blizn zanikowych zaliczane są także rozstępy.

 

  Tworzenie się blizn jest naturalnym procesem gojenia się ciała po różnego rodzaju urazach przerywających ciągłość skóry. Uszkodzona skóra zastępowana jest tkanką łączną, a całe gojenie się rany przebiega na przestrzeni 4 faz. Faza 1 jest etapem zapalnym, który ma początek w chwili gojenia. W czasie od 24-48 godzin dochodzi do przekrwienia, a naczynia włosowate stają się bardziej przepuszczalne. Rana zostaje wypełniona skrzepem krwi, który jest biologicznym opatrunkiem i chroni ranę przed odwodnieniem i drobnoustrojami chorobotwórczymi. Następstwem fazy zapalnej jest ograniczona faza zapalna. W tym etapie rana oczyszcza się. Do rany zaczynają wnikać naczynia krwionośne, trwa to około siedmiu dni. W trzeciej fazie rozpoczyna się czas gojenia. Wytwarzany kolagen pełni rolę podtrzymywania powstającej blizny. Zachodzi równowaga między ilością produkowanego kolagenu, a tym, który ulega rozkładowi i usunięciu. Bardzo ważne jest aby pamiętać o regularnym oczyszczaniu rany i dezynfekcji, ponieważ czynności te minimalizują ryzyko pozostawania blizn. Końcową fazą w gojeniu się blizn jest okres przebudowy. Jest to długotrwały etap, który może trwać od kilku miesięcy, nawet do kilku lat.

 

  Na ostateczny wygląd blizny ma wpływ wiele czynników. Bardzo istotne są rodzaje urazu, czyli rozróżnienie czy powstały wskutek zranienia, oparzenia, bądź cięcia chirurgicznego. Na ostateczny wygląd blizny ma wpływ również fakt w jakim miejscu na ciele się znajduje oraz indywidualne cechy organizmu, do których zaliczamy skłonność do bliznowacenia. Wszystkie blizny w okresie swojej świeżości charakteryzują się różowym kolorem, lecz wraz z upływem czasu bieleją i przybierają perłową barwę. Nigdy niestety nie powracają do naturalnego koloru skóry. Spowodowane jest to brakiem pigmentu w tkankach blizny. Dodatkowo blizny skórne pozbawione są wszelkich przydatków skórnych jakimi są włosy, gruczoły łojowe oraz mieszki włosowe.

 

  Musimy pamiętać o tym, że ostateczny wygląd blizny zależy w dużym stopniu od naszej staranności w jej pielęgnacji. Prócz stosowania kremów i maści niewskazane jest zrywanie strupków, które powstają w okresie gojenia się rany. Strupki w czasie gojenia same odpadają, a ich zrywanie może doprowadzić do niechcianej infekcji oraz powiększenia się blizny. Po operacjach w okolicy brzucha lub cesarskim cięciu należy dbać o utrzymanie wagi. Nadmierny przyrost tkanki tłuszczowej spowoduje rozciągnięcie skóry, a wraz z tym blizny, która będzie większa. Jeśli rana jest umiejscowiona na obszarach zagrożonych zwiększonym napięciem (np. na kolanie, łokciu) trzeba ograniczyć zginanie łokcia lub kolana aby nie doprowadzać do rozklejania się blizny. Przez co najmniej rok blizna musi być chroniona przed promieniami słonecznymi. Brak ochrony kremami z filtrem lub zakrywania blizny ubraniem może doprowadzić do przerostów, towarzyszyć może dokuczliwe swędzenie, ból i pieczenie.
Blizna wystawiana na promieniowanie słoneczne może także stać się dużo ciemniejsza co dodatkowo ją uwydatni.

 

  Blizny jako naturalny proces gojenia się ran potrafią przyczynić się do odczuwania dyskomfortu nie tylko fizycznego ale także psychicznego. Często oferowane są zabiegi plastyczne i chirurgiczne w celu usunięcia blizn. Są jednak bolesne i inwazyjne. Niosą za sobą ryzyko powikłań, lecz nie są koniecznością i jedynym rozwiązaniem na pozbycie się tych nieestetycznych zmian.

 

  W Lublinie usuwanie blizn za pomocą lasera Emerge TM oferuje salon Laser Look. Laser Emerge TM wywodzi się z grupy laserów frakcyjnych. Wskazany jest do zabiegów redukujących zmarszczki, a także wszelkich zmian skórnych spowodowanych procesem starzenia. Redukuje rozszerzone ujścia gruczołów łojowych, nierówności tekstury skóry, powierzchniowe zmiany pigmentowe, rozstępy oraz przede wszystkim pomaga wyeliminować blizny. Dzięki niemu możliwe jest pozbycie się szpetnych blizn bez konieczności wizyty u chirurga. Uważa się go więc za znakomitą alternatywę dla innych metod zwalczających zmiany skórne. Zaczerwieniona skóra i opuchlizna w miejscu zabiegu redukuje się do zera w ciągu od 24 do 48 godzin. Mimo to nie jest konieczna rezygnacja z codziennych obowiązków i aktywności. Dodatkowo laser na blizny Emerge TM jest w zupełności bezpieczny dla organizmu człowieka i nie powoduje niepożądanych komplikacji. Wytwarza wiązki laserowe, które nie obejmują całej powierzchni tkanki poddawanej terapii, a jedynie pewną jej część w postaci punktów. Jego kompleksowość i uniwersalność umożliwia ujędrnienie i napięcie skóry, poprzez odbudowę oraz produkcję przez fibroblasty nowych włókien kolagenowych i elastynowych. Warto zaznaczyć, że laser ten jest przeznaczony do zabiegów, które nie wymagają okresu rekonwalescencji, ewentualny jej okres jest bardzo krótki. Jest to jedno z najbardziej sprawdzonych rozwiązań dzięki czemu możliwa jest walka z bliznami różnego pochodzenia. Ilość zabiegów koniecznych do zlikwidowania niechcianej blizny jest zależna od jej wielkości. Pierwsze efekty można zauważyć już następnego dnia, a pełne rezultaty otrzymuje się nawet po 3 miesiącach, po czasie gdy skóra zostanie przebudowana i zagojona.

--- Artykuł sponsorowany ---