Jak zmieniać pościel medyczną w łóżku chorego?

  • 22.06.2022, 13:00
  • Grupa Tipmedia
Jak zmieniać pościel medyczną w łóżku chorego?
Pościel medyczna została stworzona z myślą o pacjentach – zarówno ich komforcie, jak i zapewnieniu właściwej higieny. Stanowi ona element niezbędnego wyposażenia w każdym gabinecie lekarskim oraz oddziale szpitalnym. Dowiedz się, jak zmieniać pościel medyczną w łóżku chorego!

Czym jest pościel medyczna?

Jednorazowa pościel medyczna chroni przed plamami czy rozlaniami, jak i pomaga w kontroli infekcji, zapobiegając zanieczyszczeniom krzyżowym. Ponadto, znacząco wpływa ona na komfort pacjentów. Produkty te dają gwarancję zapewnienia całkowicie higienicznych warunków, jak i pozwalają uniknąć kosztów związanych z praniem – to wyroby jednorazowe, które po użyciu należy w odpowiedni sposób zutylizować.

Aby zapewnić pacjentom wysoki poziom higieny oraz komfort podczas przebywania w placówce medycznej, niezbędna jest jednorazowa pościel medyczna. Wyroby wyróżniające się doskonałą chłonnością znajdziesz na https://eplaster.pl/pl/c/Posciel-medyczna/318.

Jak zmienić pościel medyczną?

Regularne zmienianie pościeli jest kwestią kluczowa, aby zapewnić osobie chorej komfort oraz odpowiednią higienę, i tym samym zapobiec odleżynom. Aby to uczynić, należy zapewnić pacjentowi intymne warunki – postawić parawan bądź, jeśli to możliwe, zamknąć drzwi do pokoju. Nie należy zapominać o odpowiedniej temperaturze w pomieszczeniu oraz eliminacji utrudniających pracy bodźców, takich jak między innymi zbyt głośno grający telewizor. Konieczne jest również zapewnienie odpowiedniego oświetlenia w pomieszczeniu, dzięki któremu będzie można zauważyć wszelkie niepokojące objawy u pacjenta.

Kolejnym krokiem jest ocena, czy występuje konieczność zmiany pościeli. Jeśli tak, należy sprawdzić, co powinniśmy wymienić. Warto przy tym poinformować chorą osobę o tym, jakie czynności chcemy podjąć – pacjent powinien wyrazić na nie zgodę.

Po wykonaniu wszystkich poprzednich kroków, należy przygotować komplet czystej pościeli medycznej. Musimy pamiętać o tym, że nawet w sytuacji, gdy nie planujemy wymiany wszystkich elementów, to znaczy poszwy, podszewki i prześcieradła, to w trakcje przebierania pacjenta może się okazać, że wystąpiła konieczność wymiany dodatkowej części pościeli. Dodatkowo, potrzebny będzie komplet bielizny osobistej na zmianę. 

Oprócz tego, należy przygotować potrzebne środki czystości, aby w razie potrzeby móc umyć osobę chorą bądź przetrzeć ubrudzony materac. Niezbędny będzie również worek na śmierci oraz kosz na brudną bieliznę. Potrzebna może okazać się również pielucha na zmianę – jeśli pacjent jej używa, zmiana pościeli często wiąże się także ze zmianą pieluchy.

Ze względów higienicznych, należy założyć rękawiczki ochronne. Dzięki temu chronimy przed infekcjami zarówno siebie, jak o osobę chorą. Warto przy tym wytłumaczyć choremu wszystkie podejmowane przez nas czynności – wskazać, że rękawiczki to niezbędny środek ochrony.

Jeśli występuje taka konieczność, należy umyć osobę chorą w łóżku, a następnie rozpocząć proces zmieniania pościeli. Ważne jest, by zacząć od wierzchnich warstw, kończąc na prześcieradle. Nie można przy tym zapomnieć, by przykryć chorego – po zdjęciu kołdry należy go przykryć kocem.

Aby zmienić pościel medyczną, należy zdjąć poszwę i wrzucić ją do kosza na brudną bieliznę. Jeśli stan osoby chorej na to pozwala, można obniżyć wezgłowie łóżka i następnie wyjąć poduszki, zdjąć poszewki i wrzucić je do kosza.

Jeśli stoimy po prawej stronie łóżka, należy przełożyć chorego na lewy bok. Wtedy możemy zwinąć podkłady oraz prześcieradło – wystarczy zmarszczyć je jak najdalej pod plecy osoby chorej. Wtedy możliwe jest naciągnięcie czystego prześcieradła ze swojej strony, a następnie ułożenie podkładów w taki sposób, by czysta i brudna pościel były jak najbliżej siebie, jednak się nie stykały. I wtedy możemy powtórzyć powyższe czynności po drugiej stronie. Brudne prześcieradło należy wrzucić do kosza.

Ostatnie kroki obejmują ułożenie osoby chorej na wznak, a następnie podłożenie czystych poduszek pod głowę. Teraz wystarczy zdjąć koc, nakryć chorego czystą kołdrą i ustawić wezgłowie według preferencji pacjenta.

Jak często zmieniać pościel medyczną w łóżku chorego?

Zmiana pościeli medycznej powinna odbywać się nie rzadziej niż raz w tygodniu. Należy ją również wymienić, jeśli stwierdzimy, że jest ona zabrudzona bądź nieświeża, to znaczy mokra od potu, zalana piciem, zanieczyszczona płynami ustrojowymi, przesiękami limfatycznymi czy przeciekającymi opatrunkami. Warto pamiętać, że gdy osoba chora przyjmuje leki powodujące nieprzyjemny zapach ciała, zmiana zarówno pościeli medycznej, jak i bielizny, powinna być wykonywana codziennie bądź kilka razy dziennie.

Grupa Tipmedia
--- Artykuł sponsorowany ---
Podziel się: