Dojarki rurociągowe – jedne z najpopularniejszych dojarek

  • 26.01.2022, 14:00
  • Grupa Tipmedia
Dojarki rurociągowe – jedne z najpopularniejszych dojarek
Każda osoba związana z hodowlą bydła mlecznego słyszała o dojarkach czy halach udojowych. Od końca XIX wieku nastąpił intensywny rozwój wynalazków udojowych. Nie wszystkie na początku sprawdzały się równie dobrze. Dzisiaj jednak hodowcy krów mlecznych są żywo zainteresowani dojarkami i halami udojowymi, które pozytywnie wpływają na pracę i wydajność całego gospodarstwa.

Obecnie wykorzystywane dojarki są produkowane zgodnie z wieloma normami, dzięki czemu wiemy, że nie mają negatywnego wpływu na zwierzęta. Oczywiście jeśli zachowujemy odpowiednią higienę udoju, dokładnie czyścimy i dezynfekujemy poszczególne elementy oraz regularnie je wymieniamy.

Dojarki rurociągowe – co warto o nich wiedzieć?

Dojarki rurociągowe (przewodowe) to jedne z najczęściej używanych aparatów udojowych. Oprócz nich można spotkać się także z modelem bańkowym (konwiowym). Oba wyżej wymienione typy dojarek są zaliczane do dojarek próżniowych. Działają one w dwóch cyklach: ssania i ściskania. Dojarki rurociągowe charakteryzują się instalacją rur, przez które mleko przepływa do zbiornika chłodzącego. Takie wstępne schładzanie mleka pomaga wydłużyć jego termin ważności. Nie są tak mobilne jak dojarki bańkowe, ale pozytywnie wpływają na wydajność gospodarstwa. Stosowanie dojarek przewodowych z powodzeniem można wprowadzić do stada krów liczącego minimalnie około 10 zwierząt. Optymalna ilość zwierząt wynosi od 15 do 50 sztuk, ale i stada liczące nawet 100 osobników mogą wydajnie korzystać z tych aparatów udojowych. Efektywność dojarek rurociągowych zależy od prawidłowo rozplanowanych przewodów, regularnej konserwacji i jakości materiałów z jakich została zrobiona.

Więcej informacji na temat dojarek można znaleźć na stronie https://centrumrolnictwa.pl/dojarka-bezprzewodowa/.

Zalety korzystania z dojarek

Do niekwestionowanych zalet dojarek należy z całą pewnością oszczędność czasu. Dój jest efektywniejszy co przekłada się na większe zyski. Dzięki odpowiedniej higienie można zmniejszyć rozwój bakterii. Wszystkie dojarki muszą mieć spełnione odpowiednie wymagania, dlatego na pewno są bezpieczne dla zwierząt. Aparaty udojowe przechodzą także okresowe przeglądy, które są wykonywane przez wyszkolonych pracowników, co zapobiega wielu awariom. To tylko jedne z licznych zalet. Większość firm oferujących dojarki na sprzedaż, pomaga w ich doborze biorąc pod uwagę indywidualne potrzeby danego stada. Oferuje też montaż i pomoc w razie awarii.

Na co zwrócić uwagę przy zakupie dojarki rurociągowej?

Bardzo istotnym elementem dojarki są gumy strzykowe. Trzeba je dobrać pod względem rozmiaru i jakości materiału. Zbiornik chłodzący mleko także ma bezpośredni wpływ na jakość mleka. Przewody powinny być dobrze dopasowane i zawierać jak najmniej miejsc, w których ewentualnie mogłyby rozwijać się bakterie. Należy także określić rodzaj kolektora i pulsatora i kurków mlecznych. Nie można zapomnieć o wielkości pompy próżniowej i o tym jak dużo miejsca ma zająć dojarka w aspekcie końcowym. Można też dodatkowo zainwestować w licznik, który pomoże w kontroli dziennej czy tygodniowej produkcji mleka. Rynek dojarek cały czas się rozwija, dlatego przed wyborem sprzętu warto poradzić się serwisantów ze sprawdzonych firm oferujących sprzedaż i montaż aparatów udojowych.

Grupa Tipmedia
--- Artykuł sponsorowany ---
Podziel się: