piątek, 19 kwietnia 2024 15:36

Dlaczego rynek chwilówek stał się przychylniejszy dla klienta?

Chwilówki to pożyczki zaciągane na krótki termin, z reguły na 30 dni. Z tej formy kredytowania korzysta wielu Polaków i często ratują one nasz domowy budżet, gdy przytrafią się niespodziewane wydatki – np. awaria sprzętu AGD czy auta. Ostatnio dużo mówi się o wprowadzeniu ustawy antylichwiarskiej, ale niewielu z nas chyba orientuje się o co tak naprawdę w niej chodzi. Dobra wiadomość jest taka, że zyskają na niej osoby zainteresowane zaciągnięciem pożyczki. Wyjaśniamy!
  • 15.03.2018 14:00
  • Autor: Grupa Tipmedia
Dlaczego rynek chwilówek stał się przychylniejszy dla klienta?

Odsetki pod kontrolą

Ustawa antylichwiarska, która weszła w życie jakiś czas temu, wprowadziła ograniczenia dotyczące dodatkowych opłat pobieranych przez firmy pożyczkowe. Dzięki niej instytucje pozabankowe nie będą mogły już dowolnie windować wszelkich opłat i prowizji – teraz wszystkie koszty pozaodsetkowe mogą wynieść maksymalnie: 25% kwoty całej pożyczki oraz 30% jej wartości w skali roku. Należy zauważyć, że w powyższych liczbach muszą zmieścić się również opłaty za przedłużenie terminu spłaty pożyczki. Co więcej, jeśli pożyczasz pieniądze na kilka lat, dodatkowe koszty (czyli te niestanowiące odsetek) nie mogą być wyższe niż pożyczana kwota. Powyższe zmiany z pewnością są ukłonem ustawodawcy w stronę pożyczkobiorców, jeśli bowiem firma pożyczkowa przekroczy wspomniane limity, nie będzie mogła egzekwować dodatkowych opłat i będzie zmuszona przyjąć od klienta spłatę wyłącznie kwoty mieszczącej się w ustalonym limicie.

Kapitał zakładowy wyższy niż kiedyś

Ustawa antylichwiarska wprowadza także istotną zmianę dotyczącą funkcjonowania samych instytucji pozabankowych udzielających pożyczek krótkoterminowych. Taka firma musi posiadać kapitał zakładowy w wysokości minimum 200 tysięcy złotych, z zastrzeżeniem, że pieniądze nie mogą pochodzić z kredytu, pożyczki czy też emisji obligacji. Ponadto taka instytucja pozabankowa musi być spółką kapitałową – z ograniczoną odpowiedzialnością lub akcyjną. Jednak nie każda firma pożyczkowa może pochwalić się takim kapitałem – często nie przekracza on 5 000 złotych, czyli minimalnej wysokości dla spółek z o.o. Istotne jest również to, że w zarządzie, radzie nadzorczej lub komisji rewizyjnej nie może zasiadać osoba, która była kiedyś skazana za przestępstwa związane z finansami. Firmy stoją przed nie lada wyzwaniem, bowiem niezastosowanie się do zapisów ustawy bądź prowadzenie działalności nielegalnie będzie karane. W grę wchodzi grzywna do 500 000 złotych lub kara pozbawienia wolności do dwóch lat! (Więcej na ten temat można przeczytać tutaj "Nie bój się pożyczać przez internet")

Większy nadzór

Komisja Nadzoru Finansowego to instytucja dbająca o to, by wszelka aktywność na rynku finansowym była zgodna z prawem. Ten organ kontrolny dostał nowe uprawnienia wraz z wprowadzeniem opisywanej w tym artykule ustawy, a to oznacza, że będzie on mógł np. prowadzić podstępowanie wobec instytucji podejrzanych o nielegalne praktyki. Być może pozwoli to uniknąć afer podobnych do tej trwającej już kilka lat – mowa tu oczywiście o Amber Gold. Komisja Nadzoru Finansowego będzie mogła zażądać od firmy, wobec której toczy się postępowanie, udostępnienia odpowiednich dokumentów oraz będzie miała wsparcie policji. KNF może także uzyskać wgląd w informacje będących tajemnicą skarbową. W przypadku utrudniania postępowania, przedstawicielom podejrzanego podmiotu grozić będzie kara wspomniana już w poprzednim paragrafie. Żarty, jak widać, się skończyły, a rynek pożyczek krótkoterminowych powinien być teraz bezpieczniejszy i bardziej przyjazny dla klienta z pustką w portfelu. Tak więc odetchnij z uglą i poszukaj bezpiecznych pożyczek online tutaj!

--- Artykuł sponsorowany ---