czwartek, 25 kwietnia 2024 16:04

Rodzaje dializ

Nerki w organizmie człowieka pełnią kilka istotnych funkcji, są konieczne do życia. Głównym zadaniem nerek jest oczyszczanie krwi z toksycznych produktów przemiany materii. Odpowiedzialne są również za prawidłowe działanie gospodarki wodno-elektrolitowej człowieka. Niestety zdarza się, że niektórzy ludzie nie cieszą się zdrowymi nerkami, a ich krew filtrowana jest sztucznie, poprzez dializy. Jakie są sposoby na przeprowadzenie dializy? Kto kwalifikuje się do zabiegu?
  • 27.02.2021 13:00
  • Autor: Grupa Tipmedia
Rodzaje dializ

Dializa – dla kogo jest przeznaczona?

Dializa to technika oddzielania zdrowej krwi przepływającej przez nerki od szkodliwych substancji, które nie wchłonęły się w procesie przemiany materii. Za pomocą specjalnych cewników krew oczyszcza się poza organizmem, w tak zwanej sztucznej nerce. Dializę stosuje się u pacjentów, których nerki nie funkcjonują prawidłowo, na przykład w przypadku przewlekłej choroby nerek. Metodę tę zaleca się także przy silnym zatruciu toksynami lub kiedy dojdzie do wystąpienia objawów mocznicy, takich jak zapalenie osierdzia. Dializa to dla niektórych osób okres przejściowy w oczekiwaniu na transplantację. Należy jednak pamiętać, że dializy nie można wykonać u każdego chorego. Przeciwwskazaniem jest między innymi nowotwór rzutujący na inne narządy.

Dializa – rodzaje

Obecnie występują dwie metody leczenia nerkozastępczego, należą do nich hemodializa i dializa otrzewnowa. Oba sposoby odpowiadają za oczyszczenie oraz odtruwanie organizmu. Różnią się natomiast techniką wykonania zabiegu.

Hemodializa

To najczęściej stosowana metoda leczenia niewydolności nerek w polskiej służbie zdrowia. Ten rodzaj dializy wymaga od pacjentów pojawiania się w szpitalu lub innych ośrodkach medycznych, takich jak https://davita.pl/znajdz-osrodek, gdyż wymaga to odpowiednich kwalifikacji personelu i sprzętu. Rozpoczynając hemodializę, trzeba przystosować swój tryb życia do zaplanowanych wizyt. Najczęściej pacjenci poddawani są hemodializie trzy razy w tygodniu w ustalonym przez lekarza rytmie, na przykład poniedziałek-środa-piątek lub wtorek-czwartek-sobota.

Zabieg polega na pozaustrojowym wyeliminowaniu szkodliwych substancji z krwi. Wykorzystuje się do tego dializator – specjalistyczne urządzenie, potocznie nazywane sztuczną nerką. Na przedramieniu osoby chorej lekarz tworzy przetokę, wiążącą tętnicę i żyłę. Obieg krwi między dializatorem a pacjentem umożliwia zastosowanie drenu, który łączy przetokę z maszyną. Hemodializa może trwać nawet kilka godzin.

Dializa otrzewnowa

Ta odmiana dializy pozwala osobie chorej na wykonanie jej w domu. Pacjent lub ktoś z bliskiego otoczenia powinien być specjalnie przeszkolony przez personel medyczny, aby poprawnie wykonać wszystkie czynności związane z podłączeniem cewnika. Przed rozpoczęciem dializy otrzewnowej należy się do niej odpowiednio przygotować. Przynajmniej dwa miesiące wcześniej lekarz musi umieścić specjalny cewnik w jamie otrzewnej osoby dializowanej.

Należy też przygotować w domu specjalnie wydzielone pomieszczenie do przeprowadzenia dializy, które będzie łatwe do utrzymania w czystości, nie mogą w nim przebywać zwierzęta. Do cewnika wprowadza się płyny zawierające elektrolity, a również inne substancje pomocnicze, które przenikają do krwi i regulują równowagę kwasowo-zasadową. W tym samym czasie do płynu dializacyjnego dostają się niechciane produkty przemiany materii, takie jak mocznik czy fosforany. Dializa otrzewnowa dzieli się na dwa rodzaje: ciągłą ambulatoryjną dializę otrzewnową, oznacza to, że pacjent ręcznie wykonuje napełnianie i opróżnianie cewnika oraz automatyczną dializę otrzewnową, która umożliwia wymianę płynów za pomocą dostosowanego do tego urządzenia – cyklera.

 

Materiał Partnera