piątek, 26 kwietnia 2024 22:30

Nowe źródła energii, które powinniśmy wykorzystać w energetyce

Energetyka węglowa, choć nadal stanowi podstawę tej gałęzi gospodarki w Polsce, powoli ulega stopniowej redukcji i sukcesywnie coraz większy udział w krajowej energetyce zyskują źródła energii alternatywne w stosunku do paliw konwencjonalnych. O tym, że takie przekształcenie jest nie tylko potrzebne ze względów ekonomicznych oraz ekologicznych, ale również opłacalne, najlepiej świadczy ubiegłoroczny ogromny sukces i znaczący wzrost udziału energetyki słonecznej w krajowej produkcji prądu na potrzeby gospodarstw domowych.
  • 23.02.2021 13:00
  • Autor: Grupa Tipmedia
Nowe źródła energii, które powinniśmy wykorzystać w energetyce

Należy jednak pamiętać, że zapotrzebowanie na energię elektryczną będzie nieustannie rosnąć, zaś obecna polityka energetyczna (zarówno w obrębie Unii Europejskiej, jak i na skalę globalną) skupia się w głównej mierze na możliwie największej redukcji liczby nie ekologicznych elektrowni i elektrociepłowni węglowych.

Aby osiągnąć przyjęte przez UE wymogi w zakresie profilu polskiej energetyki konieczne jest opracowanie i wdrożenie do 2030 r. odpowiednich działań w tym zakresie. Jedną z dostępnych dla naszego kraju możliwości jest uregulowanie kwestii tzw. paliw alternatywnych oraz możliwości ich wykorzystania nie tylko w przemyśle, ale również w energetyce.

Odnawialne źródła energii

Odnawialne Źródła Energii (OZE) stanowią coraz większy procent krajowej energetyki, jednak na chwilę obecną w Polsce nie istnieje możliwość przejścia na energetykę opartą w znacznej większości właśnie o OZE. Światowi potentaci w tej dziedzinie nie są w stanie osiągnąć wystarczającej mocy wyłącznie z energetyki odnawialnej i wykorzystują do produkcji ciepła oraz energii elektrycznej paliwa kopalne. 

Niemniej jednak energetyka oparta na OZE pełni w Polsce niezwykle ważną rolę, ponieważ pozwala nie obawiać się powstania tzw. luki węglowej, czyli niedoborów energii elektrycznej wynikających z wycofywania z użytku przestarzałych i nierentownych elektrowni opalanych paliwami konwencjonalnymi (w Polsce jest to węgiel). Warto jednak pamiętać, że inwestycje w OZE to nie jedyna dostępna opcja.

Odpady komunalne

Według dostępnych danych statystycznych każdego roku w naszym kraju powstaje kilkanaście milionów ton odpadów komunalnych. Główny Urząd Statystyczny podaje, że w samym tylko roku 2019 ilość odpadów komunalnych zebranych w Polsce przekroczyła 12,7 mln ton, co oznacza wzrost o niecałe 2 mln ton w zaledwie 5 lat (w 2015 roku ilość odpadów komunalnych zbieranych na terenie Polski wynosiła nieco ponad 10,8 mln ton). W kontekście faktu, że w tym samym czasie oddano do użytku instalacje termicznego przetwarzania odpadów o sumarycznej wydajności sięgającej maksymalnie 1,314 mln ton rocznie, jest to wzrost nie tylko ogromny, ale również potwierdzający niewystarczającą wydolność krajowego systemu gospodarki odpadami komunalnymi.

W Polsce są one przetwarzane w instalacjach mechaniczno-biologicznego przetwarzania (MBP), a ponieważ około 75% tych odpadów stanowią materiały palne, w trakcie ich przetwarzania powstaje duża ilość wysokokalorycznej frakcji palnej RDF (z ang. Refuse Derived Fuel), mogącej stanowić paliwo alternatywne w energetyce. Szacuje się, że na chwilę obecną na terytorium Polski w składowiskach zgromadzono 20-30 mln ton frakcji RDF.

Frakcja RDF

Jak już wspominaliśmy, RDF jest wysokokaloryczną frakcją odpadów (średnio około 18 MJ na kilogram masy), która powstaje w wyniku przetwarzania odpadów komunalnych w krajowych instalacjach MBP i nie nadaje się do żadnego recyklingu. Frakcja RDF może być dalej przetwarzana wyłącznie metodą termiczną, a obowiązujące od 2016 roku regulacje prawne zakazują składowania frakcji odpadów, których kaloryczność przekracza 6 MJ/kg masy. W praktyce oznacza to konieczność bieżącego wykorzystywania powstającej frakcji RDF wyłącznie jako substytutu węgla kamiennego w zakładach przemysłowych posiadających infrastrukturę pozwalającą spalać RDF w urządzeniach wykorzystywanych w procesach produkcyjnych,  np. w  cementowniach.

Technologia  spalania RDF jest znana. Problematyczne są  istniejące uwarunkowania prawne  a   przede wszystkim świadomość  społeczna  a  właściwie jej  brak w  odniesieniu do  termicznej utylizacji odpadów. Jak mówi Dariusz Talarowski z lubelskiej firmy Energoserwis: „Funkcjonujące obecnie w Polsce zakłady termicznej  utylizacji  odpadów komunalnych posiadają infrastrukturę pozwalającą wytwarzać energię elektryczną oraz wykorzystują  ciepło ze spalania odpadów komunalnych.  Takich  dedykowanych instalacji jest  w  kraju ciągle  za mało.  Problemem  jest  długi i skomplikowany  proces inwestycyjny  związany  z  uzgodnieniami i uwarunkowaniami lokalnymi.  Warunkiem koniecznym  dla  wykorzystania  ciepła  ze  spalania  RDF   ( frakcji odpadów komunalnych ) jest  dostęp  do  sieci ciepłowniczej. To  z kolej wiąże  się z  lokalizacją  instalacji w  bezpośrednim  sąsiedztwie   terenów  mieszkalnych.  Idealną lokalizacją  dla instalacji  termicznej utylizacji  odpadów są istniejące  ciepłownie i elektrociepłownie. Oczywiście  wymagane  są  znaczne  inwestycje w celu zapewnienia odpowiednich  warunków  spalania i dalej  odpowiednie  układy  oczyszczania spalin.  Biorąc  jednak  pod uwagę koszty  utylizacji odpadów i koszty  obecnie  używanego paliwa  takie inwestycje  są  ekonomicznie uzasadnione.

elbląg

Głównym problem jest fakt, że większość tego typu  inicjatyw  inwestycyjnych  jest  torpedowana  przez  komitety protestacyjne, które zawiązują się natychmiast  po  przekazaniu planów inwestycyjnych do mediów. 

Frakcja RDF ma w Polsce status odpadu, a nie paliwa alternatywnego, co również znacznie utrudnia zastosowanie jej w  ciepłowniach i elektrociepłowniach.

Sytuacja  wydaje się być patowa. To ogromna szkoda, bo wystarczyłoby użyć RDF z zalegających w całym kraju hałd, żeby jednocześnie móc wycofywać węgiel, a z drugiej znacznie poprawić stan środowiska naturalnego dzięki redukcji hałd, które bardzo często ulegają pożarom, emitując zanieczyszczenia bezpośrednio do atmosfery bez jakiejkolwiek kontroli.  

Oczywiście problem  jest  szerszy  i bardziej złożony,  społeczeństwo  musi przyjąć do  wiadomości, że firmy  które podejmują się  termicznej utylizacji odpadów  rozwiązują  problemy z odpadami  które  generuje  społeczeństwo  a  nie odwrotnie.  Natomiast  sąsiedztwo Instalacji  termicznej utylizacji odpadów jest  obecnie  podobnie  uciążliwe jak sąsiedztwo przeciętnego zakładu przemysłowego.  Jest  wiele przykładów  w  zachodniej  Europie  gdzie  instalacje termicznej  utylizacji  są  budowane i funkcjonują  w  granicach  miast a  czasem  wręcz  w bezpośrednim  centrum  ”.

Problem odpadów komunalnych jest na tyle istotny, że w wyniku nowelizacji obowiązujących regulacji prawnych zwiększono liczbę dopuszczonych do realizacji w najbliższym czasie instalacji termicznego przetwarzania odpadów do ponad 100, jednocześnie zaś opracowano projekt nowej uchwały rządu w sprawie krajowego planu gospodarki odpadami. Zgodnie z tym projektem ma powstać 814 nowych Punktów Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych oraz około 200 sortowni odpadów zebranych selektywnie, co docelowo ma doprowadzić do osiągnięcia przez Polskę wymaganego przez Unię Europejską poziomu recyklingu odpadów komunalnych wynoszącego 65%.

Podsumowując, to czy wykorzystamy RDF ( frakcję odpadów komunalnych ) jako alternatywę dla  węgla  zależy nie tylko od ustawodawstwa  ale  również, a może przede wszystkim od  świadomości społeczeństwa.

Materiał Partnera