sobota, 20 kwietnia 2024 02:29

Ogrzewanie podłogowe – plusy i minusy

Ogrzewanie podłogowe jest często poszukiwaną przez nabywców instalacją w domach jednorodzinnych. Wyróżniamy metodę wodną i elektryczną ocieplenia podłogi. Z pewnością takie rozwiązanie zwiększa komfort mieszkania, ale także jest korzystne dla zdrowia. Nie jest też bardzo drogie. Jakie są plusy i minusy ogrzewania podłogowego?
  • 22.10.2020 12:00
  • Autor: Grupa Tipmedia
Ogrzewanie podłogowe – plusy i minusy

Ogrzewanie podłogowe – plusy

Ogrzewanie podłogowe przede wszystkim zapewnia równomierne nagrzanie pomieszczenia. Ponieważ ciepłe powietrze jest cięższe od zimnego, przenosi się do góry. To właśnie dlatego, przy podłodze jest zawsze najchłodniej. Powoduje to nie tylko dyskomfort dla mieszkańców, ale także straty cieplne dla budynku. Trzeba jednak wspomnieć, że podłoga nie powinna być odczuwalnie ciepła czy zimna, a jedynie neutralna. Innymi plusami takiej instalacji są:

  • większa oszczędność w zużyciu energii poświęcanej na ogrzewanie kaloryferowe,
  • większa wilgotność powietrza w pomieszczeniu,
  • zmniejszenie liczby grzejników ściennych w pomieszczeniu,
  • duża bezwładność cieplna – ogrzewanie podłogowe dłużej akumuluje ciepło.

Jest to z pewnością rozwiązanie o wiele bardziej ekologiczne i przyjazne dla człowieka niż ogrzewanie punktowe pomieszczenia. Dzięki niemu możemy obniżyć temperaturę kaloryferów o kilka stopni, przez co zużywamy mniej energii. Tym samym wilgotność względna w pomieszczeniu jest wyższa, co jest szczególnie ważne w przypadku alergików.

Ogrzewanie podłogowe – minusy

Ogrzewanie podłogowe ma jednak także minusy i choć nie jest ich wiele,  są one dość kłopotliwe. Tego typu instalacja jest droższa niż standardowa instalacja grzejnikowa. Stanowczo lepiej jest także szukać gotowego ogrzewania podłogowego. Przykładowo, domy na sprzedaż w Chełmie są wyposażone w instalację kosztującą około 180 złotych za metr kwadratowy już ze wszystkimi materiałami, w Bydgoszczy – 192 złote, a w Warszawie już 235 złotych. Do tego trzeba doliczyć koszt projektu oraz ewentualnego skuwania podłogi i zakładania nowej. Stąd o wiele lepiej jest montować instalację w trakcie budowy samego budynku. Z tego samego powodu ogrzewanie podłogowe bywa bardzo problematyczne w przypadku awarii. Konieczne jest wówczas skucie podłogi oraz ponowne wylanie betonu. Pozostajemy bez ogrzewania nawet przez kilka tygodni. By instalacja była jak najbardziej efektywna, dom powinien być dobrze ocieplony i mieć niewielkie straty cieplne. Dlatego ogrzewanie podłogowe najlepiej sprawdza się w budynkach o prostej bryle. W przeciwnym wypadku może być niewystarczające i nie da nam oczekiwanych efektów.

Ogrzewanie podłogowe wpływa również na estetykę pomieszczenia, ale trudno tę cechę zaklasyfikować jako wadę lub zaletę. Z jednej strony mniejsza liczba grzejników ściennych umożliwia swobodniejszą aranżację. Z drugiej – instalacja w podłodze uniemożliwia położenie dywanów czy puszystych wykładzin. Najlepiej jest zastosować płytki ceramiczne, kamienne płyty czy cienkie parkiety.

Opracowanie GetHome.pl

Materiał Partnera