piątek, 29 marca 2024 13:56

Zminimalizuj koszty utrzymania domu z fotowoltaiką i pompą ciepła

Od początku 2021 roku wchodzą w życie nowe przepisy, na mocy których domy ogrzewane za pomocą tradycyjnych systemów grzewczych przestaną spełniać normy energooszczędności i ochrony środowiska. Oznacza to, że inwestorzy, rozpoczynający budowę w przyszłym roku, będą musieli zdecydować się na wybór przynajmniej jednego ekologicznego systemu ogrzewania.
  • 14.10.2020 09:00
  • Autor: Grupa Tipmedia
Zminimalizuj koszty utrzymania domu z fotowoltaiką i pompą ciepła

Standard WT 2021

Jest to nowelizacja przepisów, dotycząca warunków technicznych, jakie musi spełniać nowy budynek. Nowelizacje WT wprowadzane są co kilka lat. Ostatnia, wciąż obowiązująca, pochodzi z roku 2017. Natomiast według następnej, która wchodzi w życie od 1 stycznia 2021 roku, wymagania względem nowobudowanych obiektów zostają zaostrzone, a najważniejsze z nich to:

  • Ep (kWh/m2) – jest to wielkość rocznego zapotrzebowania na energię, pochodzącą ze źródeł konwencjonalnych (nieodnawialnych), niezbędną do ogrzewania pomieszczeń, wody użytkowej, chłodzenia, oświetlenia i wentylacji. Obecne minimum dla domu jednorodzinnego wynosi 95 kWh/m2, natomiast od 2021 roku ulega zmniejszeniu do 70 kWh/m2
  • U (W/m2K) – jest to współczynnik przenikania ciepła. Oznacza ilość ciepła, jakie wydostaje się z domu na zewnątrz. Im mniejszy współczynnik, tym straty ciepła są mniejsze. Te zaś zależą od termoizolacji budynku, jak również rodzaju i jakości stolarki drzwiowej i okiennej, stropów, dachów, itp. Od 2021 roku współczynnik ten będzie musiał mieć wartość równą lub niższą niż 0,2 W/m2K dla ścian zewnętrznych, 1,4 W/m2K dla drzwi zewnętrznych i bram garażowych, 0,9 W/m2K dla okien fasadowych i 1,1 W/m2K dla okien dachowych.

Powyższe wymagania dotyczyć będą każdego obiektu, na którego budowę inwestor uzyskał pozwolenie w 2021 roku, każdego budynku wzniesionego według starych przepisów, który nie ma jeszcze zakończonych wszystkich formalności (odbioru technicznego), a oprócz tego każdego obiektu rozbudowywanego lub modernizowanego.

Pompa ciepła – możliwości wyboru

Pompa ciepła jest systemem grzewczym, który znakomicie spełnia wymogi standardu WT 2021. Umożliwia uzyskanie niskiej wartości Ep przy jednoczesnej wysokiej efektywności, a przy tym niskich kosztach eksploatacji.

Inwestorzy mają do wyboru trzy rodzaje pomp ciepła: gruntową, wodną i powietrzną. Różnią się one między sobą nie tylko źródłem dolnym (pozyskiwania energii odnawialnej), ale także kosztami zakupu i instalacji, efektywnością i trwałością funkcjonowania.

Najdroższa pod względem inwestycyjnym, ale najbardziej wydajna i efektywna jest gruntowa pompa ciepła, bazująca na energii pochodzącej z ziemi. Znaczne koszty pochłaniają odwierty, które muszą być wykonane w celu umieszczenia kolektorów. Ich głębokość niekiedy przekracza 100 metrów. Jednak taka pompa ciepła może być zainstalowana w każdych warunkach, bez względu na rodzaj podłoża czy ukształtowania powierzchni.

Pompa ciepła wymaga zasilania energią elektryczną. Może ona pochodzić z sieci (czyli wytwarzana jest ze źródeł konwencjonalnych, głównie węgla), wówczas system grzewczy ostatecznie zależny jest od sieci energetycznej. Można jednak zdecydować się na instalację fotowoltaiczną; w tym wypadku nie tylko zredukuje się wartość Ep, ale i obniżeniu ulegną opłaty za energię elektryczną nawet do zera.

Instalacja fotowoltaiczna

W przeciwieństwie do gruntowej pompy ciepła, instalacja do pozyskiwania energii solarnej zdaje egzamin tylko w sprzyjających warunkach. Najczęściej panele montowane są na dachu, aczkolwiek przy większej powierzchni działki można wykonać instalację na gruncie z wykorzystaniem odpowiedniej konstrukcji do zamocowania paneli.

Oba rozwiązania wymagają miejsca, w którym słońce operuje najdłużej w ciągu doby i oczywiście  niezacienionego. Zarówno montaż na dachu, jak i na gruncie ma swoje zalety. Przy dużej działce można na gruncie wykonać większą instalację, podczas gdy na dachu jej wielkość jest ograniczona. Instalacja naziemna może być też łatwo przestawiona w kierunku południowym – najbardziej odpowiednim dla optymalnej wydajności systemu pod względem produkcji energii. Jest też łatwiejsza do utrzymania w czystości. Niestety, montaż nie jest możliwy na gruncie piaszczystym.

Z kolei wykonanie instalacji na dachu jest mniej kosztowne, oprócz tego ryzyko jej kradzieży jest znacznie mniejsze niż w przypadku instalacji na gruncie.

Podsumowując, dom energooszczędny to taki, którego koszty eksploatacji są niższe pod względem ogrzewania pomieszczeń oraz przygotowania ciepłej wody użytkowej. Rozwiązaniem umożliwiającym obniżenie kosztów jest pompa ciepła. Nowszą generacją jest dom bez rachunków – mający dodatni bilans energetyczny, czyli produkujący więcej energii niż jej zużywa. Domów takich, posiadających systemy połączone: panele fotowoltaiczne plus pompa ciepła w Warszawie powstaje coraz więcej. Wraz z wejściem w życie Standardu WT 2021 będzie ich coraz więcej także w innych regionach Polski.

Materiał Partnera