piątek, 26 kwietnia 2024 10:41

Sklep internetowy - czy mogę go uruchomić samodzielnie?

Branża e-commerce z każdym rokiem ma się coraz lepiej. Wydarzenia związane z pandemią wirusa Covid - 19, a co się z tym wiąże, stan przymusowej izolacji jakiemu zostaliśmy poddani spowodowała, że nawet osoby, które do tej pory unikały zakupów w sieci przekonały się do tej formy nabywania dóbr. Inną kwestią jest fakt, że wiele tradycyjnych biznesów, które do tej pory świetnie dawało sobie radę off - line, zrozumiało, że w dzisiejszych czasach trzeba być elastycznym, a szybka zmiana głównego kanału dystrybucji może pozwolić im przetrwać.
  • 04.08.2020 12:00
  • Autor: Grupa Tipmedia
Sklep internetowy - czy mogę go uruchomić samodzielnie?

Obecnie założenie sklepu internetowego jest o wiele prostsze i tańsze niż jeszcze kilka czy kilkanaście lat temu. Dzięki dostępnym na rynku rozwiązaniom nie trzeba też dysponować specjalistyczną wiedzą z zakresu programowania, aby w kilkanaście minut lub kilka dni stać się właścicielem, w pełni funkcjonalnego, serwisu sprzedażowego.

Poniżej przedstawię dwa, chyba najbardziej popularne i stosunkowo tanie sposoby jak rozpocząć sprzedaż w sieci nie mając wiedzy programistycznej. Obydwa proponują otwarcie sklepu przy pomocy dedykowanej platformy e-commerce. Celowo pominę platformy oparte na licencji i platformy dedykowane.

Zacznijmy od tego czym jest platforma e-commerce?

Platforma e - commerce to rodzaj kompletnego oprogramowania, które pozwoli nam szybko skonfigurować własny sklep internetowy i rozpocząć sprzedaż. Posiada ona wszystkie niezbędne funkcje takie jak katalog produktów, stany magazynowe, sprzedaż produktów, obsługa transakcji, wysyłka czy wreszcie działania marketingowe - np będzie zbierać dla nas informacje o tym, które produkty są częściej przeglądane, wyświetlać inne treści nowym odwiedzającym, a inne stałym Klientom na podstawie analiz ich preferencji.

Platforma e - commerce SaaS (Software as a Service) - Shoper, Shoplo, Shopify, Sky-Shop.

Ten typ oprogramowania to tzw oprogramowanie w chmurze. Aby uruchomić sklep, wykupujemy odpowiedni abonament i zaczynamy konfigurowanie naszego sklepu. W kilka chwil możemy mieć gotowy sklep. Jest to bardzo fajne rozwiązanie dla osób, które dopiero rozpoczynają sprzedaż, lub chciałyby otworzyć sklep trochę "na próbę". Opłaty abonamentowe nie są zazwyczaj wysokie, a w abonamencie otrzymujemy gotowy, w pełni funkcjonalny system. Szybko i sprawnie.

Na co powinniśmy zwrócić uwagę wybierając to rozwiązanie? Zazwyczaj do wyboru mamy kilka wariantów abonamentu i w zależności od ceny w każdym z nich określoną ilość funkcji. Dobrze jest więc zastanowić się co będziemy sprzedawać, ile mniej więcej będzie produktów w naszym sklepie, czy będziemy sprzedawać tylko na platformie, a może też innymi kanałami - np poprzez Allegro (integracja z Allegro może być dodatkowo płatna lub nie być dostępna we wszystkich planach abonamentowych). Kto wreszcie będzie naszym Klientem .

Minusy tego rozwiązania to niewątpliwe ograniczenia systemowe - mamy do wyboru pewne określone funkcje i nic poza tym. Podobnie jest z wyglądem naszego sklepu - zazwyczaj mamy do wyboru pewną ilość gotowych grafik, poza które nie możemy wyjść, to pozbawia nasz sklep unikalności. Inna kwestia, to taka, że jeśli po pewnym czasie przestanie nam odpowiadać współpraca z daną platformą lub koszt abonamentu - nie możemy naszego sklepu przenieść w inne miejsce, jesteśmy związani.

Platforma e - commerce Open - Source - Prestashop, Magento, Woocommerce.

To również przykład gotowego rozwiązania, z tym, ze w wersji instalacyjnej jest ono całkowicie bezpłatne. Dodatkowo możemy je dowolnie modyfikować i rozwijać dzięki otwartości kodu. Pomocne nam w tym będą tzw wtyczki, dzięki którym nasze podstawowe rozwiązanie zyskuje nowe funkcjonalności. Podobnie jest z grafiką, która również jest całkowicie modyfikowalna. Minus - niektóre wtyczki są płatne. Wybierając oprogramowanie typu Open - Source musimy dysponować kontem hostingowym, na którym je zainstalujemy - to również koszt od kilkunastu do kilkuset złotych w skali roku. Niewątpliwym atutem Open - Source jest niezależność - brak związania z jakimkolwiek dostawcą. Dzięki ww cechom ten model systemu jest jednym z najczęściej wybieranych, a co się z tym wiąże - w internecie znajdziesz na prawdę sporo informacji i instrukcji jak wdrożyć taki sklep u siebie. Jeśli chciałbyś dowiedzieć się jak założyć sklep internetowy na Woocommerce, rekomenduję Ci odwiedzić Jak Zrobić Stronę i zainteresować się dostępnym tam kursem. Znajdziesz tam kompendium wiedzy na teram tworzenia i rozbudowywania sklepu internetowego, a język, jaki stosuje autor kursu jest prosty i zrozumiały nawet dla kompletnego laika.

Czy w takim wypadku systemy oparte na Open- Source są lepsze od Saas ? Niekoniecznie. Wybór konkretnego rozwiązania zależy przede wszystkim od Twojej wizji Twojego przecież sklepu oraz tego jak bardzo chcesz się zaangażować w proces jego tworzenia i wcześniej zdefiniowanych potrzeb: ilości asortymentu, kanałów dystrybucji, form płatności itp.

Obecnie masz na prawdę sporo możliwości aby samodzielnie uruchomić swoją witrynę sprzedażową, jeśli tylko dasz sobie czas na poznanie oprogramowania na którym będziesz pracować możesz zaoszczędzić sporo gotówki, ponieważ koszt wykonania sklepu od A do Z przez profesjonalną agencję zaczyna się od kilku lub kilkunastu tysięcy złotych, a stworzenie sklepu to dopiero początek wydatków .


 


 


 

Materiał Partnera