Bezpłatne badania słuchu - Cena aparatu słuchowego – od czego zależy i czy da się ją obniżyć?

  • 29.06.2020, 12:00
  • Grupa Tipmedia
Bezpłatne badania słuchu - Cena aparatu słuchowego – od czego zależy i…
Aparaty słuchowe to coraz bardziej zaawansowane technologicznie urządzenia, które umożliwiają normalne funkcjonowanie osobom w każdym wieku, borykającym się z wadą słuchu. Z ich pomocą dziecko może prawidłowo się rozwijać, a dorosły bez żadnych problemów wykonywać zawodowe obowiązki. Niejednokrotnie zdarza się jednak, że niedosłyszący wzbrania się przed zakupem aparatu słuchowego, ponieważ odstrasza go wysoki koszt tego urządzenia. Od czego jest to uzależnione i czy jest możliwość, by kupić dobry sprzęt taniej?

Co składa się na cenę aparatu słuchowego?

Oczywiście, podobnie jak w przypadku wielu innych urządzeń, kwota, jaką będziemy musieli przeznaczyć na aparat słuchowy, stopniowo się zwiększa, im bardziej model jest zaawansowany i im więcej posiada przeróżnych funkcji. W skład ceny wchodzą też takie podstawowe elementy, jak koszty wyprodukowania samego urządzenia czy też oprogramowania. Dodatkowo koszt automatycznie idzie w górę, ponieważ w nim zawarte jest także wynagrodzenie dla protetyka słuchu – a skorzystanie z jego usług jest konieczne, by dopasować sprzęt – czy też materiały marketingowe. Dlatego łączna suma, jaką musimy wydać, może być naprawdę spora.

Refundacja aparatu słuchowego

Zanim jednak zaczniemy szukać aparatów słuchowych w Lublinie, warto zwrócić się o pomoc do Narodowego Funduszu Zdrowia, który oferuje częściową refundację takich urządzeń. Wystarczy jedynie potwierdzona badaniami wada słuchu, a już zyskujemy prawo do ubiegania się o wsparcie finansowe. W przypadku dzieci i osób dorosłych do 26. roku życia ubytek musi wynosić co najmniej 30 dB, a o dofinansowanie można prosić raz na 3 lata. Z kolei osoby dorosłe po 26. roku życia muszą mieć stwierdzony ubytek słuchu minimum 40 dB, a refundacja przysługuje raz na 5 lat.

Nowoczesny aparat słuchowy w dobrej cenie

Pamiętajmy, by podczas wyboru aparatu słuchowego nie podejmować pochopnej decyzji – w końcu to urządzenie, które powinno być do nas idealnie dopasowane. Dlatego nie należy dokonywać zakupu w pierwszym wyszukanym sklepie. Zdecydowanie warto przejrzeć ofertę wielu różnych, uznanych producentów. Jeśli mamy jakiś upragniony model, sprawdźmy dokładnie, czy któryś dystrybutor proponuje go za niższą kwotę. W razie potrzeby możemy zadzwonić bezpośrednio do sklepu i porozmawiać ze sprzedawcą, co pozwoli zoptymalizować koszty.

Istnieje duże prawdopodobieństwo, że z biegiem lat ceny aparatów słuchowych będą znacząco malały, choć już teraz możemy, z pomocą kilku sposobów, zakupić sprzęt za całkiem przystępną sumę – pod warunkiem, że dobrze się zastanowimy przed podjęciem decyzji. 

Więcej o bezpłatnych badaniach słuchu i aparatach słuchowych tutaj: https://www.swiatsluchu24.pl/aparaty-sluchowe-lublin/

Grupa Tipmedia
--- Artykuł sponsorowany ---
Podziel się: