Wygodne, otwarte, atrakcyjne – Tyszowce nad Huczwą

  • 21.09.2018, 13:37
  • Kamil Kajdaszuk
Wygodne, otwarte, atrakcyjne – Tyszowce nad Huczwą UM Tyszowce
Rozmowa z Mariuszem Zającem, burmistrzem Tyszowiec

Nasze miasto: wygodne dla mieszkańców, otwarte dla turystów, atrakcyjne dla inwestorów.” Motto społeczności Tyszowiec jawi się niezmiernie ambitnym, a co za tym idzie wartościowym. Jak więc lokalne środowisko na czele z władzą samorządową stara się je realizować?

Na bazie potencjału rzeki Huczwy został zrealizowany projekt współfinansowany z PROW na lata 2007-2014. Polegał na budowie infrastruktury turystycznej. Tak powstały dwie wieże widokowe, pomosty widokowe i cumownicze dla kajaków. Dużą atrakcją turystyczną jest wybudowana ferma wiatrowa. Dzięki środkom pozyskanym z Unii Europejskiej udało się wybudować place zabaw i przestrzeń sportową, z której korzystają dzieci i młodzież oraz pozostali mieszkańcy i turyści.

Staramy się także budować i remontować drogi. Poprawia to całą infrastrukturę, a dojazd do gminy jest przyjemniejszy. W ostatnim czasie zgłoszono potrzebę poprawy jakości oświetlenia. Wyszedłem, więc naprzeciw oczekiwaniom i złożyłem wniosek do PROW na wybudowanie lamp solarnych.

W 2017 roku udało się nam przekształcić budynek dawnego internatu w budynek szkolny. Mieszczą się tam również jednostki organizacyjne, tj. Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej i Samorządowa Administracja Szkół. Wymagało to bardzo dużego nakładu pracy i środków finałowych.

Dużą bolączką, nie ukrywam, był brak sieci kanalizacyjnej w części miasta. Wierzę jednak, że ta sytuacja zmieni się w przyszłym roku. Wykonaliśmy już dokumentację projektową i pozyskaliśmy środki z RPO WL na jej budowę. Potrzeb jest wiele, dlatego w ich realizacji staram się szukać złotego środka ufając, że podołam wszystkim.

 

Herbem miasta i gminy jest biały orzeł usytuowany na czerwonym tle. To znak księcia mazowieckiego Władysława, który podarował ówczesnym po walkach ze Szwedami. Miał on zapewne stać się symbolem odwagi i ostatecznego zwycięstwa. Zapewne i dzisiaj miasto może być dumne z pokrewnych atutów już nie na polu bitwy, ale w dziedzinach inwestycyjnych i gospodarczych. Proszę o nich opowiedzieć.

Pełniąc funkcję burmistrza udało mi się pozyskać ok. 30 milionów zł. Realizowaliśmy zadania z zakresu poprawy infrastruktury drogowej, kanalizacyjnej, wodociągowej, sportowej i kulturalnej. Przeważająca ilość gminnych inwestycji realizowana jest w oparciu o środki zewnętrzne, w tym przede wszystkim z Unii Europejskiej. Najbliższymi planami do zrealizowania jeszcze w tym roku jest wybudowanie siłowni zewnętrznej i remont mogiły z 1920 r. na cmentarzu rzymsko-katolickim. Ponadto posiadam podpisaną umowę z Urzędem Marszałkowskim na budowę sieci wodociągowej i kanalizacyjnej oraz na termomodernizację obiektu Niepublicznego Zakładu Opieki Zdrowotnej, a także na realizację zadania pn. „Tyszowiecki Klub Seniora w Tyszowcach”. Obecnie oczekujemy na ocenę złożonych wniosków do PROW na „Zagospodarowanie przestrzeni publicznej poprzez wykonanie placu zabaw, oświetlenia obiektów sportowych oraz wykonanie utwardzenia z budową trybun” i „Przebudowę budynku Samorządowego Centrum Kultury w Tyszowcach”.

Zrealizowaliśmy projekt w zakresie OZE, tj. montaż 228 instalacji solarnych na budynkach mieszkalnych. W latach 2006-2017 udało się wykonać 47,28 km nawierzchni bitumicznych na drogach gminnych. W okresie mojej kadencji na terenie gminy powstało pięć gospodarstw agroturystycznych, zostało utworzone Samorządowe Centrum Kultury w Tyszowcach, przy którym została założona Tyszowiecka Orkiestra Dęta. Powstały i prężnie działają organizacje pozarządowe. W miejscowości Perespa powstał Ośrodek Opieki Dziennej dla Osób Starszych. Wyremontowano też budynek po byłym Ośrodku Zdrowia.

 

Panie Burmistrzu, Tyszowce przez wiele lat cieszyły się mianem stolicy polskiego szewstwa. W przeszłości tutejszej ludności nie brakowało pomysłów na przedsiębiorczość. Jak dzisiaj samorząd wspiera rozwój lokalnego potencjału?

Od 2014 roku oprócz ulg i zwolnień ustawowych w gminie można uzyskać zwolnienie od podatku od nieruchomości w związku z tworzeniem nowych inwestycji w ramach pomocy de minimis.

W trosce o jakość usług edukacyjnych oraz podniesienie kompetencji i zwiększenie szans edukacyjnych uczniów zrealizowaliśmy w tym roku projekty przy dofinansowaniu RPO WL. Były one skierowane do uczniów Szkoły Podstawowej w Tyszowcach, Perespy i Gimnazjum w Tyszowcach oraz 32 nauczycieli. Oczywiście dbamy również o starszych mieszkańców gminy i Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej. Realizujemy projekt w ramach RPO WL, którego głównym celem jest podwyższenie poziomu aktywności społeczno-zawodowej. Mam nadzieję, że do końca 2018 r., gdy projekt zostanie zakończony, wszystkim jego uczestnikom uda się znaleźć pracę. W czerwcu została również otwarta Izba Pamięci, w której przedstawione są eksponaty związane z historią grodów czerwieńskich, dawnym życiem codziennym i rzemiosłem oraz militariami z okresu XX w. To z pewnością motywuje.

 

Co można powiedzieć też o rozwoju kultury tego miejsca. Wiemy, że na scenie działalności artystycznej i sportowej sukcesów również nie brakuje…

Podczas tegorocznego XX Święta Sportu Powiatu Tomaszowskiego „Ulhówek 2018” jako gmina zajęliśmy pierwsze miejsce. Na Igrzyskach Wojewódzkich okazało się, że Tyszowce to najbardziej usportowiona gmina spośród 35 gmin województwa lubelskiego. Od dwóch lat nasze panie na szczeblu powiatowym i wojewódzkim nie mają sobie równych w konkursie przeciągania liny. Rok temu na Igrzyskach Ogólnopolskich w Spale nasze reprezentantki zajęły trzecie miejsce. W tym roku podczas finału centralnego w Siedlcach stanęły na najwyższym stopniu podium.

W gminie działają dwa kluby: Tyszowiecki Klub Sportowy Huczwa Tyszowce i Miejski Klub Sportowy Pogoń Tyszowce. Huczwa w ostatnim sezonie wygrała rozgrywki Zamojskiej Klasy Okręgowej i awansowała do IV ligi. Pogoń Tyszowce prowadzi zajęcia sekcji zapaśniczej i sumo. Warto wspomnieć tu ubiegłoroczne sukcesy. Jakub Antoszewski na międzynarodowych zawodach w Rumunii jako reprezentant Polski zdobył brązowy medal w kategorii do 100 kg, a Jakub Darmochwał z Mistrzostw Europy Seniorów i Młodzieżowców w Gruzji przywiózł cztery krążki. Dwa złote i dwa brązowe.

Na polu artystycznym możemy pochwalić się czterema zespołami działającymi przy Samorządowym Centrum Kultury w Tyszowcach i chórem „Dominanta” z Zamłynia, który działa przy Ochotniczej Straży Pożarnej. Prężnie działa także wiele Kół Gospodyń Wiejskich.

 

Czym dzisiaj Tyszowce mogą przyciągnąć do siebie sympatyków krajoznawstwa, adeptów lokalnej historii i turystów?

Najcenniejszym zabytkowym obiektem jest grodzisko w Czermnie, gdzie niegdyś wznosił się wczesnośredniowieczny gród Czerwień, stolica Grodów Czerwieńskich. Podczas prac archeologicznych prowadzonych w tym miejscu odkryto cenną biżuterię z okresu X-XIII w. Wydarzenie to zaowocowało nagrodą miesięcznika „National Geographic Traveler” za naukowe odkrycie roku.

Trwałe miejsce w historii i rozgłos Tyszowcom przyniosła również zawiązana tu 29 grudnia 1655 roku konfederacja przeciwko królowi szwedzkiemu, nazwana Konfederacją Tyszowiecką.

Ponadto warto wspomnieć, iż Tyszowce były przez wiele lat stolicą polskiego szewstwa. W przeszłości szyto tu skórzane buty „tyszowiaki”. Tyszowce mogą pochwalić się także wylewaniem największych na świecie, pięciometrowych świec.

Jeżeli chodzi o zalety krajoznawcze, płynące przez gminę rzeki Huczwa i Sieniocha są wyjątkowymi ostojami przyrody. Powstały tu obszary specjalnej ochrony przyrody Natura 2000: „Skarpa Dobużańska”, „Ostoja Pastwiska nad Huczwą”, „Zlewnia Górnej Huczwy” i „Dolina Sieniochy”. Sama zaś rzeka Huczwa staje się popularnym szlakiem kajakowym.

 

Panie Burmistrzu, gmina Tyszowce to ciekawa historia, niebanalna tradycja, bogactwo sukcesów w różnorodnych dziedzinach. To wszystko zaś w okolicznościach pięknej przyrody i przede wszystkim wśród wartościowych ludzi. Jakie jest „jutro” tego miejsca i czego mu warto życzyć?

Mam nadzieję że „jutro” naszej gminy jest czasem rozwoju i napływem inwestorów. Ludzie tu mieszkający są ambitni, wykształceni, otwarci, nauczeni pracy i umiejący odnaleźć się w każdej sytuacji. Wierzę, że na terenach inwestycyjnych powstaną nowe zakłady pracy umożliwiające podjęcie aktywnej działalności naszym mieszkańcom. Chyba takiego życzenia i sił do jego realizacji pragnąłbym oczekiwać.

 

zdjęcia: UM Tyszowce

Kamil Kajdaszuk

Zdjęcia (4)

Podziel się:
Oceń:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu _______. _________ z siedzibą w ________ jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe