Łaziska – gmina aktywna

  • 19.09.2018, 15:44 (aktualizacja 19.09.2018, 16:49)
  • Joanna Gierak
Łaziska – gmina aktywna UG Łaziska
Rozmowa z Romanem Radzikowskim, wójtem gminy Łaziska

Drogi, ekologia i oświata – czy tak w skrócie można opisać najbliższe plany inwestycyjne gminy Łaziska?

W dużym skrócie. Rzeczywiście, jednym z największych czekających nas przedsięwzięć jest przebudowa około 5 km drogi gminnej Łaziska – Janiszów – Kamień, dawnego fragmentu byłej drogi wojewódzkiej 747, który dostaliśmy „w spadku” po przebudowie DW 747. Jesteśmy doskonale przygotowani do tej inwestycji – mamy opracowaną kompletną dokumentację, wszystkie pozwolenia – i obecnie staramy się o dofinansowanie ze środków zewnętrznych, bo jej koszt to prawie 6 mln zł. Liczymy na Unię Europejską lub nowy rządowy program budowy dróg lokalnych.

Kolejną dużą inwestycją realizowaną w tym i przyszłym roku jest montaż 572 instalacji solarnych w gospodarstwach na terenie gminy. Można powiedzieć, że po realizacji tego zadania niemal cała gmina będzie miała dostęp do energii pochodzącej prosto ze słońca. Obecnie jesteśmy w trakcie postępowania przetargowego. Wartość tej inwestycji to ponad 5,6 mln zł, ale dzięki dofinansowaniu z RPO WL udział mieszkańców gminy wyniesie niecałe 850 tys. zł.

Nieco mniejszym, ale nie mniej ważnym przedsięwzięciem, jest termomodernizacja budynku SP w Łaziskach, z wyposażeniem w pompy ciepła i instalację fotowoltaiczną. Koszt tej inwestycji to około 2,3 mln zł. Złożyliśmy dobrze przygotowany wniosek na jej dofinansowanie w ramach RPO WL na lata 2014-2020 i obecnie czekamy na jego ocenę. Mam nadzieję, że będzie pozytywna, bo dzięki temu kolejny gminny budynek będzie nie tylko bardziej przyjazny środowisku, ale także pozwoli nam znacznie zaoszczędzić na energii i ogrzewaniu.

To priorytetowe, ale niejedyne inwestycje, które obecnie realizujemy lub planujemy. Warto tu wymienić przebudowę drogi gminnej w Piotrawinie oraz remonty kolejnych świetlic wiejskich, które są ważnymi ośrodkami życia społecznego i kulturalnego.

 

Panie Wójcie, od 2002 roku, kiedy rozpoczął Pan urzędowanie, w gminie zaszły duże zmiany. Najwięcej środków pochłonęły inwestycje drogowe?

Tak, to były pracowite lata, a inwestycje drogowe rzeczywiście są najbardziej palącą potrzebą chyba wszystkich samorządów w Polsce. W naszej gminie przez ten czas wybudowanych lub wyremontowanych zostało ponad 50 kilometrów dróg gminnych, również dzięki temu, że na wiele z tych inwestycji udało nam się pozyskać dofinansowanie ze źródeł zewnętrznych – UE lub budżetu państwa. Trzeba też zaznaczyć, że jako gmina położona w bezpośrednim sąsiedztwie Wisły jesteśmy bardzo narażeni na powodzie, co szczególnie dotkliwie odczuliśmy w latach 2010 i 2014. Wiąże się to z koniecznością częstego naprawiania szkód wyrządzonych przez wodę, a więc także uszkodzonych dróg czy mostów. Woda płynie szybko, ale zniszczenia, które powoduje, naprawia się długo. Jeszcze w ostatnich dwóch latach kończyliśmy odbudowę kolejnych dróg zniszczonych przez powódź z 2014 r. w miejscowościach: Zakrzów, Kępa Gostecka czy Las Dębowy. Mam nadzieję, że zakończona w 2016 r. modernizacja wału przeciwpowodziowego pozwoli zapobiegać w przyszłości tak dużym szkodom.

Sieć dróg lokalnych w naszej gminie jest więc dobrze rozwinięta i utrzymana. Chciałbym, żeby jeszcze szybciej mógł poprawiać się także stan techniczny łączących nas „ze światem” dróg wojewódzkich i powiatowych. W 2015 roku, po latach starań – można powiedzieć – wielu pokoleń, doczekaliśmy się wreszcie odbudowy mostu na Wiśle w Kamieniu; nieco wcześniej oddano do użytkowania nową nitkę drogi wojewódzkiej nr 747.

Inwestycje drogowe to również oświetlenie, parkingi i chodniki. O tym wszystkim też pamiętamy, dzięki czemu na terenie gminy stale podnosi się komfort i bezpieczeństwo na drogach, również wojewódzkich i powiatowych.

 

Przez te lata w gminie nie brakowało też innych inwestycji. Proszę o nich opowiedzieć.

Inwestowaliśmy – i stale inwestujemy – w infrastrukturę techniczną, ekologię, oświatę... Łaziska to piękna gmina, w której nie brakuje cennych przyrodniczo obszarów. Musimy zadbać o to, żeby mogły się nimi cieszyć także przyszłe pokolenia. Dziś wszystkie miejscowości w gminie posiadają sieć wodociągową i telefoniczną oraz uregulowaną gospodarkę odpadami (należymy do Celowego Związku Gmin „Proekob”). Budynki gminne, m.in. szkoły, są zadbane, sukcesywnie przeprowadzamy ich termomodernizację.

Pamiętamy również o przedsięwzięciach, które sprawiają, że w naszej gminie żyje się nie tylko coraz wygodniej, ale także coraz aktywniej i ciekawiej. Od 2005 roku przy szkole w Łaziskach działa długo wyczekiwana przez mieszkańców nowoczesna i funkcjonalna sala gimnastyczna, na której budowę udało nam się pozyskać znaczne środki zewnętrzne. Z około 1,2 mln zł wartości tej inwestycji zaledwie 15 proc. pochodziło z budżetu gminy, pozostałe 85 proc. kosztów pokryło dofinansowanie z UE i budżetu państwa. Od kilku lat mieszkańcy naszej gminy mogą też korzystać z kompleksu „Orlik” w Łaziskach i zmodernizowanego boiska w Piotrawinie. Dzięki skutecznemu pozyskiwaniu środków zewnętrznych najmłodsi mają do dyspozycji atrakcyjne i bezpieczne place zabaw, a mieszkańcy w każdym wieku – wyremontowane i zmodernizowane świetlice, w których tętni życie kulturalne i społeczne poszczególnych miejscowości. Wszyscy jesteśmy też dumni z prężnej działalności Gminnej Biblioteki i Domu Kultury oraz dyrektor tej instytucji, Karoliny Suskiej. Między innymi dzięki jej pracy możemy pochwalić się bardzo wysokim (najwyższym w powiecie) zasięgiem czytelnictwa czy tytułem Lubelskiego Bibliotekarza Roku, który pani dyrektor zdobyła w 2016 roku.

 

Mogą się Państwo pochwalić również bardzo aktywnymi mieszkańcami, realizującymi się w działaniach kulturalnych, ale także np. w aż dwunastu jednostkach OSP...

To rzeczywiście dość dużo jak na niewielką gminę, ale pamiętajmy o występującym tu wysokim zagrożeniu powodziowym, o którym już wspominaliśmy. To strażacy – ochotnicy są zawsze gotowi stanąć w pierwszym szeregu, żeby nieść pomoc mieszkańcom nie tylko w przypadku pożaru, ale także powodzi czy jakiegokolwiek innego nieszczęścia. Tym większe uznanie i wdzięczność budzi ich ofiarność i bezinteresowna działalność na rzecz naszej społeczności. Dlatego w miarę możliwości staramy się pozyskiwać środki, żeby doposażyć działające na terenie gminy jednostki OSP w nowoczesny sprzęt czy remontować strażnice.

Skoro mowa o aktywności mieszkańców, warto wyróżnić aktywnie działający na naszym terenie Związek Sadowników Rzeczpospolitej Polskiej na czele z panem Krzysztofem Cebulakiem, który broni interesów zawodowych oraz praw sadowników. Prężnie podejmuje działania statutowe dla tworzenia trwałych podstaw prawnych, ekonomicznych i organizacyjnych dla umocnienia polskiego sadownictwa oraz jego integracji w obrębie rynku UE.

Na naszym terenie mamy też zarejestrowanych ponad sto podmiotów gospodarczych działających w różnych dziedzinach.

Mój wielki podziw budzi również aktywność kulturalna i społeczna mieszkańców naszej gminy. Funkcjonujący w ramach Gminnej Biblioteki i Domu Kultury zespół folklorystyczny „Powiśle” nie tylko od ponad dwudziestu lat uświetnia swoimi występami gminne uroczystości i imprezy, ale także ze swoim repertuarem, prezentującym bardziej i mniej znany lokalny folklor, z powodzeniem występuje poza terenem naszej gminy. Licznymi nagrodami i wyróżnieniami może się pochwalić też dziecięcy zespół „Wisełka”, którego „hitem” repertuarowym są własne aranżacje piosenek ludowych. Natomiast młodzież utalentowana plastycznie może swój talent rozwijać w ramach grupy plastycznej „Graffiti”. Biblioteka patronuje też wielu innym formom aktywności mieszkańców. Mamy niesłychanie aktywne środowisko seniorów. Klub Seniora organizuje spotkania w bibliotece albo przy ognisku, wyjazdy kulturalne i integracyjne, różnorodne przydatne kursy i szkolenia, np. komputerowe albo dotyczące oszczędzania czy bezpieczeństwa. Nieoceniony jest też jego wkład w kultywowanie lokalnych tradycji i wspieranie regionalnej kultury. Ale tym, z czego nasza gmina jest chyba najbardziej znana, i to nie tylko w najbliższej okolicy, jest aktywność kobiet. Panie działają w takich organizacjach, jak Stowarzyszenie Kobiet „Łaziszczanki”, Międzypokoleniowy Klub Kobiet Aktywnych czy nowo powstałe i aktywnie działające Stowarzyszenie Kobiet „Powiślanki” w Braciejowicach, które w ostatnim okresie odnosi duże sukcesy na polu kultywowania tradycji kulinarnych. W ramach tych organizacji panie wzajemnie się wspierają i inspirują do działań na rzecz kobiet, ale też całej gminy.

Czasami można usłyszeć, że Łaziska to aktywne kobiety. Nie tylko kobiety. Łaziska to piękna gmina zamieszkana przez aktywnych mieszkańców!

 

Jak zatem przedstawia się perspektywa przyszłych lat dla gminy Łaziska?

Najbliższe lata z pewnością stawiają przed nami nowe wyzwania, którym powinniśmy sprostać, ale też stwarzają nowe szanse, które należy wykorzystać. Mamy nadzieję, że dzięki ciężkiej wspólnej pracy na rzecz wszystkich mieszkańców, będzie to dobry czas dla rozwoju, promocji i wzrostu wartości gospodarczej naszej Łaziskiej Ziemi, co w konsekwencji zapewni stabilizację i satysfakcję całej społeczności lokalnej.

 

zdjęcia: UG Łaziska

Joanna Gierak

Zdjęcia (6)

Podziel się:
Oceń:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu _______. _________ z siedzibą w ________ jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe