Inauguracja wojewódzka rządowego programu Czyste Powietrze

  • 12.09.2018, 13:13
  • Redakcja PL
Inauguracja wojewódzka rządowego programu Czyste Powietrze
W Puławach odbyło się spotkanie ministra środowiska Henryka Kowalczyka z przedstawicielami władz samorządowych, które zainaugurowało program rządowy Czyste Powietrze w województwie lubelskim.

Wśród prelegentów oprócz ministra Henryka Kowalczyka znaleźli się także poseł Krzysztof Szulowski oraz samorządowcy: Michał Mulawa, radny województwa lubelskiego i Janusz Bodziacki, burmistrz Lubartowa, a także Leszek Kowalczyk, który jest koordynatorem okręgowym programu w województwie lubelskim.

Minister Henryk Kowalczyk zaznaczył, że program Czyste Powietrze, łączący wymianę źródeł ogrzewania na ekologiczne z termomodernizacją budynków mieszkalnych, ma charakter kompleksowy. – Beneficjentami programu Czyste Powietrze będą osoby fizyczne, które mają prawo własności lub są współwłaścicielami budynku. Budżet programu wynosi 103 mld zł – powiedział minister Kowalczyk.

Michał Mulawa, radny Sejmiku Województwa Lubelskiego podkreśla, że to jest pierwszy tego typu program realizowany w tak szerokiej skali. – Celem programu jest oczywiście zmniejszenie emisji szkodliwych pyłów do atmosfery i poprawa jakości powietrza, ale także podniesienie komfortu życia Polaków – zaznacza radny Mulawa. Maksymalne koszty kwalifikowane wyniosą 53 tys. zł na jeden dom. – To kwota, która w przeciętnym domu wystarczy, aby przeprowadzić kompleksową termomodernizację budynku – zaznacza Mulawa i dodaje, że realizacja tego programu w znaczący sposób wpłynie także na zdrowie Polaków, gdyż według badań z powodu smogu i chorób wynikających ze złej jakości powietrza, w Polsce umiera 45 tys. osób rocznie. Za emisję zanieczyszczeń do atmosfery, w tym pyłów zawieszonych oraz benzoapirenu, odpowiadają w ponad 30 proc. domy prywatne.

Leszek Kowalczyk, koordynator okręgowy programu w województwie lubelskim, poinformował, że przedstawiciele WFOŚiGW przeprowadzą szkolenia w każdej gminie i w każdym mieście naszego regionu. – Podczas tych spotkań szczegółowo będą prezentowane zasady programu, specjaliści także będą analizowali wniosek i udzielą wskazówek, jak należy prawidłowo go wypełnić. Szkolenia w gminach będą też okazją do zbierania opinii i sugestii potencjalnych beneficjentów programu, które wykorzystamy, żeby maksymalnie go udoskonalić i dostosować do oczekiwań Polaków – powiedział Leszek Kowalczyk.

Leszek Kowalczyk wyjaśnił też, jak będzie wyglądała procedura składania wniosków do programu Czyste Powietrze. Wnioski będą przyjmowały Wojewódzkie Fundusze Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Ich rozpatrzenie i podpisanie umowy będzie trwało nie więcej niż trzy miesiące. Beneficjenci będą mieli maksymalnie dwa lata na wykonanie i rozliczenie inwestycji. Wysokość dotacji będzie zależała od dochodów rodziny i może wynieść nawet do 90 proc. kosztów.

Według szacunków program obejmie około 3-4 milionów domów jednorodzinnych.

Redakcja PL

Zdjęcia (2)

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu _______. _________ z siedzibą w ________ jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe