Anna Augustyniak: poLUBisz Lubelskie!

  • 27.07.2018, 13:18
  • Anna Augustyniak
Anna Augustyniak: poLUBisz Lubelskie!
Zapraszam Państwa w podróż po mieście Jagiellonów, przestrzeni artystów, kuchniach mistrzów, miejscach spotkania kultur i inspiracji.

 

Lubelskie pachnie, smakuje i brzmi wyjątkowo. Wachlarz wydarzeń zaspokoi nawet najbardziej wyszukane gusta. Nic zatem dziwnego, że festiwale odbywające się w województwie lubelskim co roku kuszą turystów nie tylko z kraju, ale również ze świata.

 

Mówią, że jesteśmy gościnni
 

Jarmark Jagielloński to obowiązkowa data w kalendarzu imprez kulturalnych. Wydarzenie stanowi doskonałą przestrzeń do prezentacji kultury tradycyjnej oraz kultywowania tradycji rodzinnych i regionalnych. Zapraszam wszystkich, którzy są otwarci na nowe doznania i ludzi. Jarmark to doskonałe miejsce do wymiany energii, wspólnej zabawy i nauki. Ulice Starego Miasta na kilka dni wypełni unikatowe wzornictwo i prawdziwy kunszt rzemiosła. Podczas tego wydarzenia stworzycie własne rękodzieła czy spróbujecie jedynego w swoim rodzaju cebularza lubelskiego. W tym roku spotykamy się od 17 do 19 sierpnia!
 

Carnival Sztukmistrzów, to wielkie wydarzenia o randze europejskiej. Od 26 do 29 lipca będziecie mogli przekonać się, jak magiczny jest Lublin. Czy wracając z pracy mieliście okazję poznać połykacza ognia? Ja owszem! Spacerując ulicami Starego Miasta spotkacie akrobatów, żonglerów i cyrkowców. Również najmłodsi z pewnością nie będą narzekać na nudę. Miasteczko Zabaw Niezwykłych zapewni im prawdziwie magiczne chwile. Wyjątkową atrakcją jest też Urban Highline Festival, który stanowi nieodłączną część wydarzenia. Ponad 300 linochodów będzie spacerować po taśmach rozwieszonych nawet 40 metrów nad ziemią!

 

Lubelskie smakuje najlepiej
 

W szczególności podczas Europejskiego Festiwalu Smaku. Tegoroczna edycja Festiwalu przeniesie nas w wyjątkową atmosferę dwudziestolecia międzywojennego. Odtworzymy unikalne smaki i klimat czasów kształtującej się Rzeczypospolitej. Od 3 do 9 września najzdolniejsi kucharze zaprezentują prawdziwe lubelskie smaki w mistrzowskim wydaniu. Jestem pewna, że nie zabraknie również słynnego cebularza!

 

Lubimy dobre kino...
 

... więc wspólnie z X Muzą zapraszam wszystkich do Kazimierza Dolnego nad Wisłą na Festiwal Filmu i Sztuki Dwa Brzegi. Na chwilę odwrócimy się od kina masowego, wypijemy kawę z mistrzem, poznamy debiutantów. To właśnie tu lokalny artysta stanie na scenie obok światowej sławy. Dwa Brzegi to wydarzenie kulturalne prezentujące cenne filmy polskie i zagraniczne. W magicznej scenerii Kazimierza Dolnego, Janowca nad Wisłą i ich okolic nie zabraknie nam inspiracji. Ważne filmy, premiery, spektakle teatralne czy koncerty – to wszystko czeka na nas od 28 lipca do 5 sierpnia.

 

W Szczebrzeszynie chrząszcz brzmi w trzcinie!
 

Podobno język polski to jednej z najtrudniejszych języków świata. Zauważył to Jan Brzechwa, którego wiersz już zawsze będzie łączył Szczebrzeszyn z językiem polskim. To tu w skali roku mamy najwięcej słonecznych dni. Nic więc dziwnego, że miasteczko stało się ulubionym miejscem artystów i zostało nazwane Krainą Poetów. Zapraszam zatem wszystkich do Szczebrzeszyna na Festiwal Stolica Języka Polskiego, który potrwa od 5 do 11 sierpnia. Podczas wydarzenia spędzisz kilka wyjątkowych dni w towarzystwie poetów, muzyków, aktorów i pisarzy. Dla najmłodszych – warsztaty, dla kinomanów – przegląd festiwalowego kina, dla chętnych spotkanie z Olgą Tokarczuk, Anną Dymną czy Wiesławem Myśliwskim. Ja chętnie wybiorę się na spacer z Adamem Wajrakiem „W poszukiwaniu susłów i chomików”. A Ty?

 

Muzyką łagodzimy obyczaje
 

Piękna pogoda jest doskonałym pretekstem do wyjścia z domu. Zapraszam więc na koncerty w plenerze. Od 20 lipca do 4 sierpnia, w trzy kolejne weekendy będziemy mieli okazję bawić się na Festiwalu Kolory Muzyki w Chełmie. Wspólne biesiadowanie rozpocznie wydarzenie „Reczka, Rzeczka i Poleczka”. Niezapomnianych wrażeń muzycznych dostarczy nam Rokiczanka oraz tancerze ludowi. Na przybyłych gości będzie czekał piknik z lokalnymi specjałami, stoiska z twórczością ludową oraz liczne konkursy. Dla chętnych zaplanowano również naukę tańca pod okiem profesjonalistów. Podczas kolejnych dni wybierzmy się również na potańcówkę w stylu retro, albo koncert starych piosenek podwórkowych.

 

Sztuka ziemi na Podlasiu
 

Województwo lubelskie wyróżnia wielokulturowość. Land Art Festiwal jest jej doskonałym przykładem. Nadbużański krajobraz pozwala oderwać się od codziennego biegu i rutyny. Lasy, jeziora i uroczyska stanowią odskocznie od rzeczywistości. Każdy znajdzie coś dla siebie. Z myślą o najmłodszych zorganizowano warsztaty, dla tych nieco starszych koncerty i wernisaże. Spotkamy również znanych i cenionych artystów z kraju i zagranicy. W swoim kalendarzu zapisałam już spacer wernisażowy, który odbędzie się 14 lipca w malowniczej miejscowości Bubel Granna obok Dworku Nad Bugiem. Was także nie może tu zabraknąć. Na wszystkie wydarzenia wstęp jest wolny!

 

Anna Augustyniak
sekretarz województwa lubelskiego

Anna Augustyniak

Zdjęcia (1)

Podziel się:
Oceń:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu _______. _________ z siedzibą w ________ jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe