Elżbieta Masicz: pracujemy dla mieszkańców

  • 25.07.2018, 12:41
  • PL
Elżbieta Masicz: pracujemy dla mieszkańców UG Rybczewice
Rozmowa z Elżbietą Masicz, wójtem gminy Rybczewice

W gminie Rybczewice praca wre. Trwają remonty kolejnych kilometrów dróg, modernizacja wodociągu, termomodernizacja budynku „Domu Nauczyciela”, budowa sali gimnastycznej... Rozpoczął się też montaż zestawów solarnych. Postępy prac można na bieżąco śledzić na gminnej stronie internetowej, uznanej za jedną z najlepszych w kraju, a władze samorządowe wraz z mieszkańcami już planują kolejne inwestycje.

 

Pani Wójt, w ostatnim czasie zakończył się remont mostu w Pilaszkowicach Pierwszych i przebudowa drogi gminnej w Rybczewicach Drugich. Ale zapewne, jak w każdym samorządzie, mieszkańcy chcą więcej i więcej?

My także! Dlatego wykorzystujemy wszelkie możliwości, żeby móc wykonać jak najwięcej potrzebnych inwestycji. Uzupełniając skromne możliwości naszego budżetu staramy się pozyskiwać środki zewnętrzne, a przy tym prowadzić działania w wielu sferach, żeby rozwój gminy był widoczny i przede wszystkim odczuwalny dla mieszkańców.

Remont mostu w Pilaszkowicach Pierwszych przeprowadziliśmy z własnych środków (kosztował 54,2 tys. zł). Jest to już czwarty z kolei most, wyremontowany w ciągu ostatnich 4 lat. Natomiast droga dojazdowa do gruntów w Rybczewicach Drugich była sfinansowana z budżetu gminy przy wsparciu Starostwa Powiatowego w Świdniku. Koszt tej inwestycji to prawie 482 tys. zł. W tym miejscu warto pochwalić się skutecznością mieszkańców naszej gminy – ich głosy oddane podczas kwietniowych konsultacji społecznych zadecydowały o tym, że jedną z inwestycji, na których dofinansowanie złożył wniosek Powiat Świdnicki, jest droga Rybczewice – Marysin.

We współpracy z Zarządem Dróg Wojewódzkich przy drodze wojewódzkiej w Rybczewicach powstanie ponad 800 m chodnika oraz dwie zatoki autobusowe. Koszt tej inwestycji to prawie 579 tys. zł, dofinansowanie wyniesie ok. 231,5 tys. zł. Złożyliśmy też wnioski o dofinansowanie z ZDW budowy dwóch odcinków chodnika w Rybczewicach Drugich (ich łączna wartość to ponad 600 tys. zł) oraz zatoki postojowej wraz z oświetleniem przy ZSO za prawie 150 tys. zł. Chcemy też wziąć udział w programie budowy 100 km dróg na 100-lecie odzyskania przez Polskę niepodległości – w jego ramach złożyliśmy dwa wnioski na drogi w Stryjnie i Rybczewicach Pierwszych na łączną kwotę ponad 1,5 mln zł. Dofinansowanie do tych inwestycji wyniesie ponad milion zł.

W tym roku za kwotę ponad 80 tys. zł zakupiliśmy również rekordową ilość 1 300 ton kruszywa, którą utwardziliśmy drogi gminne.

 

Te kwoty prezentują się imponująco i na pewno cieszą kierowców, ale w gminie trwają też wielkie inwestycje, które przyniosą niemałe korzyści środowisku...

Gmina Rybczewice, malowniczo położona wzdłuż doliny rzeki Giełczew i w dużej mierze na terenie Krzczonowskiego Parku Krajobrazowego (zajmuje on około połowy powierzchni naszej gminy), może poszczycić się wyjątkowymi walorami przyrodniczymi. Można je podziwiać wędrując szlakiem „wydeptanym” przez Jana III Sobieskiego lub innymi malowniczymi trasami. Nie brakuje tu także atrakcji dla poszukiwaczy śladów historii, a nawet wędkarzy.

O tych walorach pamiętamy zawsze realizując kolejne inwestycje. W 2015 r. uchwaliliśmy Plan gospodarki niskoemisyjnej, na terenie gminy działają przydomowe oczyszczalnie ścieków. Obecnie trwa przebudowa sieci wodociągowej w miejscowościach Izdebno i Izdebno Kolonia oraz remont i modernizacja hydroforni. Po jej zakończeniu w maju 2019 r. zyska nie tylko środowisko, ale również użytkownicy, którzy m.in. za pomocą specjalnych serwisów będą mogli dokonywać transakcji on-line. Na budynku stacji zamontowana zostanie dodatkowo instalacja fotowoltaiczna oraz system monitoringu. Całość będzie kosztowała prawie 2 mln zł; wartość dofinansowania w ramach RPO WL to prawie 1,4 mln zł. Również z RPO WL dofinansowana jest inwestycja, w ramach której do listopada br. na terenie gminy zainstalowane zostaną 252 zestawy kolektorów słonecznych oraz ogniwa fotowoltaiczne, pompy ciepła i piece na biomasę. Planowany koszt tego przedsięwzięcia to 2,7 mln zł, dofinansowanie – ponad 2,1 mln zł. Do końca września powinna zakończyć się termomodernizacja „Domu Nauczyciela” w Rybczewicach Drugich, która pochłonie prawie 1,2 mln zł (dofinansowanie z RPO WL to 772 tys. zł), ale w niedalekiej przyszłości pozwoli mieszkańcom budynku znacznie oszczędzić na energii.

 

Z pewnością natomiast energii nie będą oszczędzać uczniowie ZSO w Rybczewicach na nowej sali gimnastycznej. Na jakim etapie są prace?

Na bardzo zaawansowanym. Inwestycja planowo miała się zakończyć w roku 2019, jednak zależało nam, aby dzieci i młodzież mogli korzystać z sali możliwie jak najszybciej. Planujemy oddać ją do użytku już w październiku br. Budynek sali gimnastycznej, połączony ze szkołą łącznikiem, ma powierzchnię 663,7 mkw. Koszt budowy, około 2,2 mln zł, dofinansuje Ministerstwo Sportu i Turystyki kwotą 1,3 mln zł. Wystąpiliśmy już też z wnioskiem m.in. do MSiT, MEN, Urzędu Marszałkowskiego i Lubelskiego Urzędu Wojewódzkiego o wsparcie finansowe na zakup niezbędnego sprzętu sportowego oraz bezprzewodowej tablicy wyników. Uczniowie będą więc wreszcie mieli gdzie dawać upust swojej energii przez cały rok, bo to pierwsza sala gimnastyczna w naszej gminie, a z „orlika” trudno korzystać przy niesprzyjających warunkach pogodowych.

 

Jak już Pani wspomniała, mieszkańcy gminy Rybczewice potrafią wziąć sprawy w swoje ręce. Podobno „zafundowali” też nowy samochód strażakom?

Można tak powiedzieć, bo od mieszkańców i sponsorów pozyskano aż 30 tys. z kwoty blisko 234 tys. zł, jaką kosztował nowy samochód ratowniczo-gaśniczy dla OSP Pilaszkowice-Bazar. Do tego niezwykle potrzebnego zakupu „dołożyły się” też: MSWiA (kwotą 88 tys. zł), WFOŚiGW (50 tys.) oraz budżet gminy (prawie 66 tys. zł). Dzięki temu jednostka OSP Bazar miała wyjątkowo udany Dzień Strażaka, a nasi mieszkańcy po raz kolejny udowodnili, że są największym, najcenniejszym bogactwem naszej gminy, na rzecz którego warto ciężko pracować.

 

Jakie zatem plany ma samorząd na najbliższe lata, żeby mieszkańcom gminy Rybczewice żyło się jeszcze lepiej?

Nieskromnie powiem, że ambitne. Oczywiście wciąż będziemy inwestować w infrastrukturę drogową. Złożyliśmy również wnioski o dofinansowanie ze środków RPO WL termomodernizacji kolejnych budynków użyteczności publicznej: siedziby Urzędu Gminy oraz budynków OSP w Częstoborowicach i ośrodka zdrowia w Rybczewicach. Te inwestycje chcielibyśmy przeprowadzić w latach 2019-2020. Ich planowany koszt to ponad 2,7 mln zł, dofinansowanie wyniesie prawie 1,7 mln zł. Złożyliśmy też wniosek i otrzymaliśmy dofinansowanie do projektu dotyczącego modernizacji gospodarki wodnej poprzez budowę zbiornika wód popłucznych na ujęciu wody Pilaszkowice-Bazar. Inwestycja obejmie m.in. wprowadzenie energooszczędnych rozwiązań w budynkach stacji wodociągowych (instalacje fotowoltaiczne i oprawy ledowe) oraz montaż instalacji monitorujących pracę ujęć wody. Planowany termin realizacji projektu to lata 2018-2019, a jego koszt to ponad 1 156 tys. zł (dofinansowanie z RPO WL: 806 644 zł).

Wzięliśmy też udział w konkursie w ramach RPO WL, działania 7.1 Dziedzictwo naturalne – projekty lokalne. Nasze projekty obejmują rewitalizację i zagospodarowanie zespołu parkowego oraz przylegającego do niego zbiornika wodnego w miejscowości Rybczewice Drugie. Otrzymaliśmy już dotację i podpisaliśmy umowę na dofinansowanie rewitalizacji parku w Rybczewicach. Wartość tych inwestycji to odpowiednio 1 055 tys. zł i ponad 1,5 mln zł; dofinansowanie: ok. 897 tys. zł i 1,3 mln zł. W ramach innego działania złożyliśmy również wniosek na dofinansowanie z RPO WL modernizacji zabytkowego dworu w Rybczewicach Drugich. Planowany koszt tej inwestycji to blisko 3,4 mln zł, a dofinansowanie: 2 351 tys. zł. Chcielibyśmy przywrócić tym miejscom ich dawną świetność i uczynić je kolejnym „magnesem”, który jeszcze bardziej zachęci turystów i przyciągnie do odwiedzania gminy Rybczewice.

Mam nadzieję, że nasze zamierzenia się powiodą, a tymczasem zachęcam do śledzenia postępu prac na naszej stronie internetowej (www.rybczewice.pl), która w 2016 roku zajęła drugie miejsce w ogólnopolskim plebiscycie na „Samorządową Perłę Internetu”!

Zapraszam również do odwiedzania naszej pięknej gminy.

 

zdjęcia: UG Rybczewice

PL

Zdjęcia (6)

Podziel się:
Oceń:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu _______. _________ z siedzibą w ________ jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe