Bożena Lisowska: wsłuchać się w głos młodzieży

  • 25.07.2018, 09:10
  • Bożena Lisowska
Bożena Lisowska: wsłuchać się w głos młodzieży
W lutym br. Sejmik Województwa Lubelskiego powołał Komisję Doraźną ds. Młodzieży. Inicjatorką powołania Komisji była radna wojewódzka Bożena Lisowska.

W ciągu sześciu miesięcy Komisja spotykała się z młodymi ludźmi, by wspólnie wypracować obszary problemowe, z jakimi spotykają się oni w sferze edukacji, przygotowania do zawodu i wejścia na rynek pracy. Tak powstała Biała Księga Rekomendacji dla Marszałka WL w sprawie polityki młodzieżowej. Takie płaszczyzny bezpośredniego kontaktu, jak komisja w strukturach Sejmiku, są ważnym narzędziem budowania dialogu młodych z samorządem – to forma edukacji, ale tez przybliżania funkcjonowania urzędu młodym mieszkańcom naszego regionu.

Komisja obradowała w Wojewódzkim Urzędzie Pracy, w Lubelskim Parku Naukowo-Technologicznym, w Departamencie Gospodarki i Współpracy Zagranicznej, a w jej obradach uczestniczyli dyrektorzy departamentów oraz pełnomocnik marszałka do spraw młodzieży. Także młodzi ludzie chętnie uczestniczyli w tych spotkaniach i rekomendowali całą listę działań, jakich oczekują od samorządu województwa.

Młodzież podkreślała m.in poważny problem dużej liczby osób bezrobotnych do 30. roku życia, wśród których aż 50 proc. stanowią młodzi do 25. roku życia (obecnie jest to 2136 osób). Dotyczy on bezrobotnych absolwentów szkół wyższych – rok po ukończeniu studiów bez pracy pozostają studenci zwłaszcza takich kierunków jak: administracja, pedagogika, prawo, bezpieczeństwo wewnętrzne oraz finanse i rachunkowość. Z kolei z analiz Obserwatorium Rynku Pracy WUP wynika, że najbardziej nadwyżkowe zawody w województwie lubelskim to: pedagog, ekonomista, specjalista administracji publicznej, filozof, historyk, politolog, kulturoznawca, pracownik biura podróży i organizator obsługi turystycznej. Niestety, takie dane, jak zawody nadwyżkowe i deficytowe, nie docierają do młodzieży, aby pomóc jej w świadomym wyborze studiów, które zapewniłyby pracę. Młodzi absolwenci szkół średnich, gdy mają dylemat, jaki kierunek studiów wybrać, nie korzystają też z profesjonalnego wsparcia psychologa czy szkolnego doradztwa zawodowego (szkoły nie oferują go w wystarczającym wymiarze). Często więc na ich decyzję, nie do końca przemyślaną, wpływa wyłącznie głos rówieśników lub rodziców.

Nie dziwi więc, że wśród deklarowanych rekomendacji znalazły się prośby o szersze wprowadzenie do szkół profesjonalnego doradztwa zawodowego połączonego z praktyką oraz upowszechnianie podstawowych materiałów wypracowanych w WUP o zwodach nadwyżkowych i deficytowych, które od wielu lat Lubelski Wojewódzki Urząd Pracy monitoruje poprzez Obserwatorium Rynku Pracy. Ta wiedza w niewystarczający sposób dociera do młodych ludzi, a jest dla nich niezbędna w podejmowaniu świadomych decyzji dotyczących profilu kształcenia średniego i wyboru kierunku studiów. Zarekomendowano również zaangażowanie się samorządów różnych szczebli w popularyzowanie szkolnictwa zawodowego poprzez aktywny udział takich instytucji rynku pracy jak urzędy pracy: wojewódzki, powiatowy czy miejski. W Księdze Rekomendacji oprócz postulatów młodzieży znalazły się głosy radnych Sejmiku uczestniczących w pracach Komisji oraz rekomendacje Wojewódzkiego Urzędu Pracy i Partnerstwa Międzysektorowego Wspierania Osób Młodych na Rynku Pracy.

Młodzież złożyła na ręce marszałka prośbę, aby 21 i 22 września odbył się w Lublinie II Ogólnopolski Kongres Młodzieżowych Rad i Sejmików, podczas którego odbędzie się dyskusja dotycząca wdrażania w życie rekomendacji z Białej Księgi.

Młodzież jest bardzo ważnym zasobem województwa jako kapitał ludzki, intelektualny i społeczny. Jeśli nie powstrzymamy migracji zwłaszcza młodych osób, problem będą mieli nie tylko regionalni pracodawcy – będzie to wielka szkoda dla dalszego społeczno-gospodarczego rozwoju województwa. Dlatego wszyscy powinniśmy dołożyć starań, aby wsłuchać się w głos młodych ludzi i poważnie potraktować działania, które Komisja sugeruje Zarządowi Województwa.

 

Bożena Lisowska, przewodnicząca Komisji Doraźnej ds. Młodzieży Sejmiku Województwa Lubelskiego

 

Bożena Lisowska – radna Sejmiku Województwa Lubelskiego i przedsiębiorca. Działa również w organizacjach okołobiznesowych, chętnie też angażuje się w inicjatywy charytatywne i społeczne.

Bożena Lisowska

Zdjęcia (1)

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu _______. _________ z siedzibą w ________ jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe