Tadeusz Górski: działamy z rozmachem

  • 24.07.2018, 14:58 (aktualizacja 24.07.2018, 16:02)
  • PL
Tadeusz Górski: działamy z rozmachem UM Rejowiec
Rozmowa z Tadeuszem Górskim, burmistrzem Rejowca

Panie Burmistrzu, Rejowiec od ponad roku jest miastem. To chyba dobry czas na małe podsumowanie?

Rejowiec może poszczycić się bardzo bogatą historią, w której nie brakuje ważnych momentów, począwszy od przywileju lokacyjnego, jaki w 1547 roku uzyskał od króla Zygmunta Starego założyciel miasta – wielki poeta Mikołaj Rej. Odzyskanie praw miejskich to kolejny historyczny moment, który stał się początkiem nowej przyszłości dla Rejowca.

Z pewnością jako miasto mamy możliwość pozyskania większych funduszy unijnych, dzięki czemu już w tym roku zrealizowaliśmy lub realizujemy wiele ważnych dla Rejowca inwestycji. Wyremontowaliśmy zabytkowy pałac, w którym dziś mieści się Urząd Gminy, a dawny budynek urzędu zaadaptowaliśmy na przedszkole (koszt tej inwestycji to 1 381 738 zł, przy 85-procentowym dofinansowaniu z RPO WL). Rozpoczęliśmy też rewitalizację parku przy pałacu. Prace powinny zakończyć się do końca lipca, ale już dziś widać, jak piękne miejsce powstaje. W parku stanie amfiteatr; pojawiają się nowe nasadzenia, alejki, miejsca do odpoczynku. Pieczołowicie odtwarzane są mostki, które kiedyś pobudowali dawni właściciele. Zrekultywowano i oczyszczono też staw wybudowany przez Jozafata Budnego. Koszt tej inwestycji to 2 458 170 zł, dofinansowanie wynosi 85 proc. Natomiast w parku przy byłym urzędzie dzięki wsparciu Ministerstwa Sportu i Turystyki za 100 tys. zł powstanie otwarta strefa aktywności, czyli place zabaw, siłownie zewnętrzne i park linowy – niewielki, ale pełen atrakcji.

Trzeba też wspomnieć o inwestycjach drogowych, zwłaszcza że w tej dziedzinie również mamy się czym pochwalić. Na remonty prawie 15 km dróg powiatowych w 2018 r. już wydaliśmy 1 381 738 zł, a do końca sierpnia za następny milion zł powstanie ich jeszcze 8 km. Remonty około 7 km dróg gminnych w tym roku to koszt 1 450 tys. zł. Powiem nieskromnie, że niewielu kolegów samorządowców przeznacza na ten cel tak wysokie kwoty. Ktoś może powie, że to z powodu roku wyborczego, ale w Rejowcu co roku na drogi gminne przeznaczamy ponad milion zł. Remonty idą jak burza i dziś już tylko nieliczne maleńkie miejscowości nie mają utwardzonego dojazdu. Nie zapominamy też o pieszych – za kolejne 370 tys. zł powstał chodnik przy drodze wojewódzkiej.

Remonty i przebudowy dróg odbywają się m.in. w ramach funduszu sołeckiego. To ważne, bo o wydawaniu tych środków decydują sami mieszkańcy, przeznaczając je właśnie na drogi, świetlice czy upiększanie swoich miejscowości.

Na lata 2018-2019 planujemy też inwestycję w odnawialne źródła energii. Za kwotę 4 547 198 zł zainstalujemy w gminie kolektory słoneczne i pompy ciepła.

 

Dzięki kolejnym inwestycjom miasto pięknieje. Przybywa dróg i innych udogodnień dla mieszkańców... czy także miejsc pracy?

O tym również nie zapominamy. Dawni gospodarze, zwłaszcza Jozafat Budny na przełomie wieków XIX i XX, uczynili z Rejowca prężny ośrodek przemysłowy. Działały tu cukrownia, gorzelnia, młyny... Niestety, to się zmieniło. W 2003 r. chcieliśmy wspólnie z Polskim Związkiem Pszczelarskim przejąć cukrownię i uratować miejsca pracy, ale nasze plany zostały udaremnione przez ówczesnego premiera Leszka Millera. Cukrownię zburzono, jej fundamenty posłużyły za budulec okolicznych dróg, a Rejowiec z najbogatszej gminy stał się w pewnym momencie kopciuszkiem.

Ale dziś nie jesteśmy już kopciuszkiem i pracujemy nad tym, żeby do Rejowca wrócili inwestorzy – a tym samym miejsca pracy. Wraz z burmistrzem Rejowca Fabrycznego i wójtem gminy Rejowiec Fabryczny zabiegamy o utworzenie nowej kopalni, która dałaby zatrudnienie wielu osobom z naszego regionu. Nasze starania wsparli wicemarszałek Sejmu Beata Mazurek oraz wojewoda Przemysław Czarnek, dzięki którym udało się zorganizować spotkanie w Chełmie z głównym geologiem kraju prof. Mariuszem Jędryskiem na temat koncesji geologicznych na terenie Lubelskiego Zagłębia Węglowego. Prowadzimy również rozmowy na temat utworzenia na terenie naszej gminy 30-hektarowej farmy fotowoltaicznej. Sprawa wygląda obiecująco, bo zainteresowanie ze strony inwestora spotkało się z życzliwym podejściem ze strony właścicielki gruntu. Natomiast na terenie po byłej cukrowni może powstać zakład produkujący nawozy wapniowe granulowane. Rozmowy w tej sprawie są już zaawansowane, rozpoczęły się też wszystkie konieczne procedury. Właściciel tego terenu, który wcześniej wybudował tam suszarnię zbóż i kukurydzy, jest otwarty na kolejne inwestycje. W Rejowcu rozpoczęła się też budowa stacji paliw.

 

A co z planami przywrócenia liceum?

W lutym tego roku wraz z radnymi gościliśmy starostę chełmskiego i radnych powiatowych oraz dyrektorów Szkoły Podstawowej. Rozmowa dotyczyła pomysłu, żeby w Rejowcu reaktywować liceum, ale także utworzyć tu klasę szkoły branżowej wielozawodowej I stopnia. Starosta i Rada Powiatu wykazali dobrą wolę, dyrektorzy szkoły zobowiązali się do przeprowadzenia ankiet wśród swoich uczniów. Niestety, ze względu na małą liczbę chętnych do naboru w tym roku to się nie uda. Jednak nie „odpuszczamy” tego tematu. W przyszłym roku absolwentów SP będzie znacznie więcej, a jeżeli nawet nie uda się zrealizować naszego pomysłu w pierwotnej wersji, i tak nie odstąpimy całkiem od tych planów. Prowadzimy szeroko kolejne rozmowy, m.in. z władzami PWSZ w Chełmie – rektorem Arkadiuszem Tofilem i prorektorem senatorem Józefem Zającem – o tym, że w naszej szkole mógłby się znaleźć kierunek pielęgniarski.

 

Miasto Rejowiec dużą wagę przywiązuje również do kultury, a w ubiegłorocznym wywiadzie dla „Panoramy” zapowiadał Pan, że ta działalność jeszcze bardziej się rozwinie...

Kultura w Rejowcu rozkwita na wszystkie możliwe strony! Mamy koła gospodyń wiejskich, Orkiestrę Dętą (jako jedna z nielicznych gmin), kapelę Sami Swoi, młodzieżową kapelę ludową, zespół widowisk obrzędowych, Towarzystwo Regionalne „Rejowiec”... W ofercie zajęć Gminnego Ośrodka Kultury każdy znajdzie coś dla siebie: warsztaty plastyczne, hafciarskie i rękodzieła artystycznego, naukę gry na instrumentach albo klub wschodnich sztuk walki. Mamy też skansen Teodozji i Jerzego Grzesiaków i galerię malarską Stanisława Miszczuka.

Nie brakuje także ciekawych imprez. Są wśród nich m.in. bardzo popularna wśród lokalnej społeczności Konferencja Kobiet, cieszący się dużym prestiżem Regionalny Przegląd Piosenki i Przyśpiewki Ludowej czy międzynarodowe warsztaty plastyczno-rzeźbiarskie, a także m.in. Gminny Dzień Kobiet, konkurs recytatorski, konkursy „Moja mała ojczyzna” i wiedzy o Janie Pawle II oraz dożynki i dożynkowy konkurs „Moje gospodarstwo estetyczne i bezpieczne”. W okresach świątecznych odbywają się u nas powiatowe przeglądy widowisk kolędniczych, koncerty kolęd w wykonaniu orkiestry dętej, konkursy palm i pisanek wielkanocnych. A po odzyskaniu praw miejskich co roku organizujemy sylwestra pod chmurką w parku.

Szczególna imprezą jest Rejowiecka Wieczornica Poezji poświęcona urodzonemu w naszej gminie Marianowi Januszowi Kawałce. W przyszłości chcielibyśmy zorganizować również ogólnopolski konkurs dla poetów, będący cykliczną promocją niełatwej, ale znakomitej poezji tego twórcy.

Wychodzimy także naprzeciw potrzebom naszych seniorów – zamierzamy zagospodarować na ich potrzeby pomieszczenia byłej lecznicy weterynaryjnej. Znajdą się tam: sala tańca, kuchnia dla KGW albo grup, które chciałyby zorganizować sobie spotkanie, rękodzieło, galeria oraz muzeum Mikołaja Reja.

Złożyliśmy też wniosek na dofinansowanie z MSiT zagospodarowania terenu wokół szkoły, gdzie chcielibyśmy utworzyć przyjazny teren do odpoczynku, rekreacji i uprawiania sportu. Wśród nowej zieleni i ławeczek będzie tam: skate park, lodowisko, miejsce na gry i zabawy ruchowe, siłownia plenerowa, plac zabaw z miękkim podłożem, miasteczko rowerowe, zielona klasa, miejsce na grę w warcaby i szachy oraz stacja meteo.

Jak widać, idziemy z pełnym rozmachem i nie spoczywamy na laurach. Wciąż staramy się robić coś dobrego dla miasta i gminy. Czy wszystko nam się uda – pokaże czas i decyzje wyborców, bo wybory tuż. Polityka jest polityką, ale jestem przekonany, że wybory samorządowe rządzą się swoimi prawami. Mieszkańcy zawsze mają swoją wiedzę i doświadczenie – wiedzą, czego chcą i potrafią wybrać tych, którzy się starają i podziękować tym, którzy nic nie robią.

 

zdjęcia: UM Rejowiec

PL

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu _______. _________ z siedzibą w ________ jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe