Joryj Kłoc na Folkowisku w Wierzchowinach

  • 13.07.2018, 09:48 (aktualizacja 13.07.2018, 09:56)
  • red.
Joryj Kłoc na Folkowisku w Wierzchowinach mat. nadesłane
Zespół Joryj Kłoc ze Lwowa będzie gwiazdą „Folkowiska” w Wierzchowinach (gmina Zamość). Impreza odbędzie się w niedzielę 22 lipca.

„Folkowisko” to młoda impreza (jej pierwsza edycja odbyła się rok temu), ale organizatorzy od początku dbają o to, by spełniała oczekiwania najbardziej wymagających miłośników muzyki – i szerzej: kultury – folkowej. Nic dziwnego – jej inicjatorem jest Stowarzyszenie Kobiet na rzecz promocji i rozwoju środowisk lokalnych 28+, zrzeszające ponad trzydzieści kół gospodyń wiejskich gminy Zamość.

Również tegoroczny program imprezy jest bardzo ambitny. – Oprócz całej masy atrakcji związanych ze „swojszczyzną lubelskiej”, zamojskiej i kresowej wsi, organizatorzy zadbali o program sceniczny i ściągnęli m.in. muzykujących mieszkańców Przybysławic z gminy Garbów, artystów z „Krainy Rumianku” w Hołownie, zespół ludowy „Pakoszowianie” z gminy Sanok oraz folkowe gwiazdy ze Lwowa – zespół Joryj Kłoc – zapowiada Jarosław Kalbarczyk, dyrektor GOK Gminy Zamość.

Joryj Kłoc powstał we Lwowie w 2013 r. Muzycy tworzą bardzo specyficzną muzykę, będącą kompilacją wielu stylów i brzmień (krytycy określają ich styl jako „art & heavy acoustic rock”). W utworach grupy można usłyszeć nie tylko ukraiński folk i ethno, ale i mocny rock, a nawet punk-rock. Ukraińskim muzykom udało się skutecznie wykorzystać na nowo brzmienie staroukraińskich instrumentów. Nazwa formacji pochodzi od tajnej gwary (argot) zamkniętych wspólnot graczy na lirach korbowych i na kobzie. „Joryj” znaczy „szacowny” lub „honorowy”, a „kłoc” to „kawałek”, „fragment”, „przystojniak” albo „stary”, „starszy”. Zespół wiele razy koncertował już w Polsce, zyskując uznanie i coraz większą popularność.

„Folkowisko” startuje 22 lipca o godzinie 14 przy świetlicy we wsi Wierzchowiny (odległej tylko 15 km od Zamościa i tyle samo od Zwierzyńca – zaznacza Jarosław Kalbarczyk). Szczegółowy program można znaleźć na stronie internetowej gminy Zamość.

red.
Podziel się:
Oceń:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu _______. _________ z siedzibą w ________ jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe