Grand prix Międzynarodowego Triennale Grafiki dla Karola Pomykały

  • 11.07.2018, 12:17 (aktualizacja 11.07.2018, 12:19)
  • red.
Grand prix Międzynarodowego Triennale Grafiki dla Karola Pomykały mat. nadesłane
Karol Pomykała, pracownik Wydziału Artystycznego UMSC, otrzymał Grand Prix Międzynarodowego Triennale Grafiki 2018. Nagrodzona praca nosi tytuł „Jeden kierunek | One Direction". Instalacja „pozwala odbiorcy odczuć niemal namacalnie przytłoczenie i bezradność jednostki” – napisano w uzasadnieniu.

Instalacja Karola Pomykały przedstawia szereg powtarzanych w nieskończoność postaci pozbawionych cech indywidualnych. „Dzięki okularom VR widz przenosi się całkowicie w sam środek tłumu, ginąc w nim i stając się częścią instalacji. Pozwala to odbiorcy odczuć niemal namacalnie przytłoczenie i bezradność jednostki. Instalacja jest połączeniem grafiki tradycyjnej wykonanej w technice linorytu ze współczesną technologią reprezentowaną przez rzeczywistość wirtualną. To zderzenie aktualnego z wirtualnym, przeniesienie dwuwymiarowej, analogowej grafiki do trójwymiarowego świata wygenerowanego komputerowo. Zabieg ten ma na celu głębsze wciągnięcie widza w wykreowany świat i służy intensyfikacji odbioru" – czytamy w uzasadnieniu przyznania nagrody.

Międzynarodowe Triennale Grafiki to impreza artystyczna organizowana od 1966 roku, początkowo jako Międzynarodowe Biennale Grafiki w Krakowie. 6 lipca 2018 r. w krakowskiej Galerii Sztuki Współczesnej „Bunkier Sztuki” odbył się wernisaż wystawy głównej Międzynarodowego Triennale Grafiki 2018 – Immersed in Images / „Zanurzeni w obrazach". W ramach wystawy zaprezentowanych zostało 257 prac autorstwa 115 twórców z 29 krajów świata (w tym także Karola Pomykały), dzięki czemu możliwe było stworzenie okazałej przestrzeni dialogu międzykulturowego, który aktualizuje się w formach wizualnych i różnorodności estetyk preferowanych przez twórców ze wszystkich zakątków świata. Ekspozycja będzie czynna do 26 sierpnia br.

Karol Pomykała ukończył studia na kierunku Grafika na Wydziale Artystycznym UMCS w Lublinie, dyplom uzyskał w Zakładzie Grafiki Warsztatowej pod kierunkiem prof. Krzysztofa Szymanowicza. Obecnie pracuje na stanowisku asystenta w Zakładzie Wypukłodruku na UMCS w Lublinie oraz jako Art Director w Saatchi & Saatchi w Warszawie. Zajmuje się głównie grafiką warsztatową, zwłaszcza linorytem, grafiką projektową i reklamową. Pod jego kierunkiem studenci grafiki UMCS stworzyli największy drzeworyt w Polsce z okazji 150. rocznicy urodzin patronki uczelni, Marii Curie-Skłodowskiej.

 

zdjęcia: nadesłane

red.

Zdjęcia (1)

Podziel się:
Oceń:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu _______. _________ z siedzibą w ________ jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe