Dzień Pszczelarza w Hańsku

  • 09.07.2018, 12:26
  • red.
Dzień Pszczelarza w Hańsku pixabay.com
15 lipca w Hańsku po raz czternasty odbędzie się Dzień Pszczelarza. Impreza jest poświęcona pamięci ks. Jana Dolinowskiego.

Jak co roku, wydarzenie rozpocznie konferencja pszczelarska. Uczestnicy będą dyskutować w sali widowiskowej Gminnego Ośrodka Kultury. O 13 w Kościele Parafialnym w Hańsku rozpocznie się msza święta, po której uczestnicy wydarzenia złożą kwiaty przy pomniku księdza Jana Dolinowskiego. Zabawa na placu przy OSP w Hańsku rozpocznie się o 14.30. W programie m.in. targi miodu i artykułów pszczelarskich, degustacje, konkursy i oczywiście występy artystyczne. Gwiazdą wieczoru będzie zespół Trubaduszy, na scenie zaprezentują się również lokalne grupy muzyczne, kabaret Made in China i zespół Basta. Nocną zabawę taneczną poprowadzi Dj Joker.

„Duchowny – pszczelarz konstruktor i patriota” – zatytułował swoją wydaną w 2014 r. monografię poświęconą postaci księdza Jana Dolinowskiego Sławomir Sobolewski (publikacja jest dostępna na stronie gminy Hańsk – polecamy). Działalność duchownego miała wpływ na życie jego parafii i lokalnej społeczności, ale także dla rozwoju pszczelarstwa. Urodzony w Hańsku greckokatolicki duchowny był bowiem również pszczelarzem, wielkim propagatorem zagadnień związanych z tym szlachetnym fachem i autorem kilku poświęconych mu książek oraz konstruktorem, pierwszym w Polsce i jednym z pierwszych na świecie, ula ramowego.

Pierwszy Dzień Pszczelarza poświęcony pamięci ks. Dolinowskiego odbył się w Hańsku w 2005 r. Od tego czasu impreza na trwałe wpisała się w kalendarz najważniejszych wydarzeń w regionie. Dziś postać księdza – pszczelarza upamiętnia również m.in. odsłonięty w 2012 r. pomnik na placu przed kościołem w Hańsku oraz utworzona w tym samym roku izba pamięci w budynku Zespołu Szkoły Podstawowej i Przedszkola w Hańsku. Żywy pomnik w postaci dębu zasadzonego w 2006 r. rośnie na skwerze przy kościele.

red.
Podziel się:
Oceń:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu _______. _________ z siedzibą w ________ jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe