Teatr rusza w Polskę

  • 03.07.2018, 14:37
  • red.
Teatr rusza w Polskę Natalia Kabanow
„Diabeł i tabliczka czekolady” – ten spektakl Teatru im Juliusza Osterwy w Lublinie będą mogli zobaczyć w nowym sezonie artystycznym widzowie, którzy na ogół mają bardziej ograniczony dostęp do teatru niż mieszkańcy większych miast. Rusza kolejna edycja programu „Teatr Polska”.

„Teatr Polska” to ogólnopolski program organizowany od 2009 roku przez Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego ze środków MKiDN. Jego celem jest ułatwianie dostępu do oferty polskich teatrów mieszkańcom miejscowości mających do niej ograniczony dostęp. W ramach programu teatry instytucjonalne, samorządowe instytucje kultury i organizacje pozarządowe otrzymują dofinansowanie prezentacji spektakli w miejscowościach, w których nie ma teatru instytucjonalnego.

Po raz kolejny w programie weźmie udział Teatr im. Juliusza Osterwy w Lublinie. – W nowym sezonie artystycznym ruszamy w objazd ze spektaklem „Diabeł i tabliczka czekolady” Pawła Piotra Reszki w reżyserii Kuby Kowalskiego – informuje Anna Długosz z Biura Organizacji i Reklamy Teatru Osterwy.

„Diabeł i tabliczka czekolady” to inscenizacja zbioru reportaży Pawła P. Reszki pod tym samym tytułem. W 2016 roku dziennikarz lubelskiego oddziału „Gazety Wyborczej” otrzymał za nie Nagrodę im. Ryszarda Kapuścińskiego za Reportaż Literacki. Jego bohaterowie – niezależnie od tego, czy odsiadują wyrok w więzieniu, czy trwają w dziewictwie poświęconym Bogu, jak niespełna trzysta dziewic konsekrowanych w Polsce, czy też oddają krew, żeby przynieść ośmiorgu dzieci czekoladę i zarobić trzydzieści sześć złotych zwrotu kosztów dojazdu, jak Stanisław Jaworski z Holeszowa – stanowią pewien wyjątek, osobliwe zjawisko, są mniejszością. W dzisiejszych czasach, kiedy coraz częściej poddawane są w wątpliwość wartości liberalnej demokracji, kiedy coraz częściej słyszymy, że „tego chce większość”, a coraz rzadziej pamiętamy, że siłą demokracji jest ochrona praw mniejszości – ten gest autora wydaje się szczególnie cenny i ważny – podkreślają twórcy spektaklu.

Więcej informacji na temat spektaklu i programu „Teatr Polska” na stronie: www.teatrpolska.pl.

 

red.
fot,: Natalia Kabanow

red.

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu _______. _________ z siedzibą w ________ jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe