Krótka historia colta

  • 29.06.2018, 13:46
  • Tatiana Aleksandrowicz
Krótka historia colta
W 1830 roku Samuel Colt skonstruował drewniany prototyp rewolweru kapiszonowego z otwartym szkieletem oraz mechanizmem obrotu i ryglowania bębna. Broń była ładowana rozdzielnie (spłonka była ładowana od wlotu, proch i pocisk od wylotu) po odciągnięciu lufy do przodu i zdjęciu magazynka z osi. Po wielu ulepszeniach, w tym najważniejszym zastosowaniu wymiennych części, zgłosił rewolwer jako wynalazek i uzyskał pierwszy patent w Anglii w 1835 roku, a następnie w Stanach. Mimo początkowych niepowodzeń, Colt wiedział, że produkcja broni zdolnej do oddania strzału bez przeładowywania będzie światowym sukcesem i może zmienić bieg historii. I tak się stało.

Jednym z pierwszych wyprodukowanych modeli był Colt Texas, zaraz po nim Carbine. Colt ciągle ulepszał swój wynalazek i w 1847 roku pojawił się kolejny model, Colt Walker, a rok później zmodyfikowany jako Colt Dragoon. Modele te odniosły duży sukces dzięki znacznym uproszczeniom mechanizmu broni i zwiększeniu jej skuteczności. Znawcy podkreślają, że prostota colta jest jego największą zaletą, ponieważ zmniejszenie liczby elementów zminimalizowało ryzyko, że któraś zawiedzie. Od tej pory rewolwery Colta stały się nieodłącznym elementem najważniejszych wydarzeń w historii USA, począwszy od wojen z Indianami czy Meksykiem, poprzez gorączkę złota, podbój Dzikiego Zachodu i Wojnę Secesyjną... aż do dziś.

W roku 1849 pojawił się pierwszy Colt Pocket Percussion Revolver, a w 1851 Colt Navy i chociaż rewolwer ten nawet z nazwy przeznaczony był dla marynarki, to większą część produkcji sprzedano na rynku cywilnym i wojskom lądowym. W międzyczasie pojawił się także pierwszy amerykański kapiszonowy karabin rewolwerowy, produkowany przez Colt's Manufacturing Company – Colt Root. Karabiny te używane były m.in. przez Polaków w czasie Powstania Styczniowego. Wcześniej, bo rok przed wybuchem Wojny Secesyjnej, kolejna wersja pomiędzy Dragoonem a modelem Pocket, o lufie długiej na 20 cm. Model ten, dzięki swojej klasie i świetnemu marketingowi, osiągnął wielki sukces sprzedażowy na świecie. Colt produkował wówczas 150 sztuk broni dziennie.

Rewolwer był ciągle ulepszany, wprowadzone zostały modele Colt Police i Colt Single Action Army, którego kolejne modele powstawały aż do 1941 roku. SAA, znany również jako Peacemaker, był wielkim sukcesem komercyjnym, oprócz zamówień wojskowych fabryka sprzedała dziesiątki tysięcy tych rewolwerów osadnikom kolonizującym Dziki Zachód. Jego produkcja ustała dopiero w roku 1942, gdy fabryka musiała przejść na produkcję wojenną. Ale już w końcu lat czterdziestych SAA wrócił do produkcji i w różnych odmianach wytwarzany jest do dziś. Kolejna generacja modelu powstała w drugiej połowie lat pięćdziesiątych XX wieku.

Żołnierze amerykańscy w wiek XX weszli z zupełnie nową bronią, w której nie było już bębenka. Naboje mieścił magazynek w rękojeści, kurek zastąpiono iglicą odwodzoną przez cofające się suwadło, które w ruch pierwotny zabierało nabój, wprowadzając go do komory. Naciśnięcie spustu automatycznie powtarzało procedurę – stąd nazwa pierwszego pistoletu, który nazywano automatycznym. W pierwszej dekadzie XX wieku firma uruchomiła seryjną produkcję najsłynniejszego Colta, Modelu 1911.

Nie zaprzestano jednak produkcji rewolwerów. W 1908 roku firma Colt rozpoczęła sprzedaż rewolweru Colt Police Positive Special, a w 1927 roku na rynek trafiła wersja wyposażona w lufę 51 mm – Detective Special. Wersja ta była później kilkakrotnie modyfikowana. Od 1950 roku produkowana była wersja tego rewolweru wyposażona w szkielet ze stopu lekkiego Colt Cobra. W 1956 roku rozpoczęto produkcję drugiej generacji Peacemakera.

Dumą Colta są cywilne wersje słynnego karabinka wojskowego M16, występujące pod oznaczeniem AR-15. Karabinek M16 opracowany został dla wytwórni Armalite przez znanego amerykańskiego konstruktora Eugene Stonera. Colt przejął produkcje tego modelu w 1959 roku. W ofercie Colta jest także strzelba dwulufowa Armsmear, siedem odmian karabinka Match Target (cywilna wersja M16). Wersją rozwojowa karabinów z rodziny M16 jest wprowadzony na uzbrojenie armii USA i innych krajów w połowie lat 90. XX wieku karabinek M4, który był odpowiedzią na potrzeby armii USA na broń o mniejszych wymiarach przeznaczoną dla oddziałów specjalnych i jako broń do samoobrony. M15 to kompaktowa wersja pistoletu M1911 opracowana dla wyższych oficerów Armii Stanów Zjednoczonych.

W niespełna 200 lat broń ewoluowała od muszkietu strzelającego co kilka minut do broni powtarzalnej. Na przestrzeni pierwszej połowy XX wieku Colt stał się głównym producentem broni osobistej, karabinków, karabinów maszynowych, broni przeciwlotniczej dla Amerykańskiego Departamentu Obrony. Od ponad 180 lat Colt’s Manufacturing LCC jest liderem innowacji.

 

Tatiana Aleksandrowicz
na zdjęciu głównym: w tworzeniu legendy pomógł pomysłowy marketing – unikalny egzemplarz rewolweru Dragoon otrzymał od Colta m.in. sułtan imperium osmańskiego Abdulmecid I
zdjęcia: wikimedia.org

Tatiana Aleksandrowicz

Zdjęcia (2)

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu _______. _________ z siedzibą w ________ jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe