czwartek, 28 marca 2024 23:54
Reklama

Usłana różami gmina Końskowola

Rozmowa ze Stanisławem Gołębiowskim, wójtem gminy Końskowola
Usłana różami gmina Końskowola

Autor: UG Końskowola

Końskowola promuje się hasłem „Serce polskiego szkółkarstwa”. Proszę powiedzieć dlaczego warto tu przyjechać?

Końskowola kojarzona jest przede wszystkim jako zagłębie szkółkarskie. Jako jeden z czołowych ośrodków szkółkarskich w Polsce wyspecjalizowaliśmy się w produkcji sadzonek drzew i krzewów owocowych i ozdobnych oraz róż. Gmina Końskowola to malowniczy zakątek Lubelszczyzny, w którym każdego roku produkowanych jest około 6 mln krzewów róż, a robią to ludzie obdarzeni wyjątkową pasją i miłością do tych pięknych kwiatów. Od dwudziestu lat w lipcu obchodzimy w Końskowoli Święto Róż, propagując w ten sposób te wspaniałe i wymagające kwiaty. Warto do nas przyjechać, aby zobaczyć na własne oczy usłane różami pola, skosztować lokalnych produktów na bazie róż, ale również aby zostać u nas na dłużej i chętnie tu wracać. Bliskość dużych miast – Puław i Lublina – doskonałe skomunikowanie gminy, rozwinięta infrastruktura techniczna, a przede wszystkim ciepli, mili i gościnni mieszkańcy – to zalety, które sprawiają, że żyje się tu dobrze.

Ciągle staramy się, aby gmina była atrakcyjnym miejscem do życia dla mieszkańców, ale również miejscem, gdzie można inwestować i pomnażać kapitał. W tym celu przygotowaliśmy specjalną ofertę dla inwestorów, zawierającą ulgi i zwolnienia podatkowe, a w ostatnim czasie zaplanowaliśmy nowe tereny inwestycyjne położone bezpośrednio przy węźle drogi krajowej S-12.

 

Samorząd terytorialny powinien działać z myślą o mieszkańcach i dla mieszkańców. Jak w Końskowoli realizowane jest to hasło?

Uważam, że bez mieszkańców nasza praca nie miałaby żadnego sensu. To dla nich każdego dnia staramy się realizować kolejne plany i projekty, słuchamy ich głosu, aby nasza praca odzwierciedlała ich rzeczywiste potrzeby i oczekiwania. Nigdy nie robimy niczego wbrew woli mieszkańców – dzięki temu wiemy, że wspólnie w równym stopniu czujemy się odpowiedzialni za naszą lokalną społeczność.

Od wielu lat w gminie realizowane są inwestycje i projekty, dzięki którym mieszkańcom żyje się bardziej komfortowo i bezpiecznie. Należy wspomnieć m.in. o modernizacji gminnych budynków w Opoce i Sielcach służących mieszkańcom jako miejsca spotkań i siedziby lokalnych stowarzyszeń. Z myślą o osobach pozostających w trudnej sytuacji życiowej wykonano remont w nieczynnej szkole podstawowej w miejscowości Skowieszyn, w której utworzonych zostało 6 lokali socjalnych. Część pomieszczeń po dawnej szkole została również zaadaptowana na żłobek. Obecnie z bezpłatnej opieki przedszkolnej korzysta 10 maluchów, których mamy dzięki realizacji przez gminę projektu „Wspieramy mamy” współfinansowanego z Europejskiego Funduszu Społecznego mają możliwość podnoszenia swoich kompetencji zawodowych poprzez bezpłatne kursy i szkolenia.

Wychodząc naprzeciw potrzebom mieszkańców postanowiliśmy o budowie na terenie gminy Ośrodka Wsparcia Dziennego w miejscowości Stara Wieś. Budynek, który planujemy oddać do użytku w pierwszym kwartale 2019 r., będzie służył przede wszystkim osobom starszym, ale także dzieciom i młodzieży, jako miejsce spotkań służące rozwijaniu pasji i aktywizujące lokalną społeczność.

Urząd Gminy Końskowola to również miejsce przyjazne dla osób starszych, mających trudności z samodzielnym poruszaniem się oraz dla osób niepełnosprawnych. Budynek urzędu gminy jako jeden z nielicznych urzędów w powiecie puławskim posiada windę oraz multimedialną salę konferencyjną.

 

Realizują Państwo różne projekty społeczne i infrastrukturalne, a jednocześnie jako jedna z niewielu gmin macie dodatni bilans w budżecie. W jaki sposób nieduża gmina Końskowola radzi sobie z finansowaniem wszystkich inwestycji?

To prawda, nie jesteśmy dużą gminą, ale nie jest to żadnym wytłumaczeniem dla bierności jakiegokolwiek samorządu w realizacji różnego rodzaju inwestycji. W dzisiejszych czasach gmina polegająca wyłącznie na własnych środkach finansowych nie ma szans na przetrwanie i konkurencję z najlepszymi. Jako samorząd musimy sprawnie pozyskiwać fundusze

europejskie, a także korzystać ze wsparcia krajowego. Trzeba również patrzeć w przyszłość i aktywnie szukać inwestorów chcących ulokować swój kapitał w gminie, co gwarantuje wpływy z podatków oraz nowe miejsca pracy. Staramy się, aby możliwie jak najwięcej projektów uzyskiwało dofinansowanie ze środków zewnętrznych, dzięki temu mamy możliwość realizacji większej ilości inwestycji.

Ostatnie lata to szereg inwestycji w infrastrukturę drogową – budowę i modernizację wielu gminnych i powiatowych dróg i ulic, budowę chodników, parkingów. Działając wspólnie z miastem Puławy w ramach projektu partnerskiego „Rozwój zrównoważonego transportu łączącego Puławy i jego obszar funkcjonalny” zmodernizowane oraz wybudowane zostały zatoki przystankowe, które w najbliższym czasie wyposażone zostaną w nowoczesne urządzenia informacyjne wskazujące podróżnym czas przyjazdu autobusów komunikacji publicznej. Dzięki zakupowi nowoczesnej koparko-ładowarki na bieżąco wykonywane są remonty gminnych dróg, udrożnienia rowów.

Staramy się, aby Końskowola była nowoczesną gminą, pamiętając jednocześnie o zasadach odpowiedzialnego i zróżnicowanego rozwoju. Plany inwestycyjne gminy uwzględniają również zadania związane z ochroną wody, gleb, powietrza, klimatu itp. Projekty inwestycyjne realizowane w gminie skupiają się na rozwijaniu gminnej sieci wodociągowo-kanalizacyjnej. Obecnie na ukończeniu jest program kanalizacji miejscowości Chrząchówek, Sielce i Pulki. Po jego zrealizowaniu w gminie na 16 sołectw pozostaną tylko dwie miejscowości nieskanalizowane.

Korzystając ze środków Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji sukcesywnie zabezpieczamy przed erozją wąwozy zlokalizowane w naszej gminie.

Gmina uzyskała dofinansowanie ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego na realizację projektu pn. „Zielona energia szansą rozwoju gminy Końskowola”. W ramach projektu mieszkańcy gminy, którzy zgłosili chęć udziału w projekcie, uzyskają dofinansowanie na montaż instalacji fotowoltaicznych oraz pomp ciepła.

W trosce o środowisko naturalne, a także z myślą o finansach gminy, rozpoczęliśmy sukcesywną wymianę oświetlenia drogowego na energooszczędne oświetlenie LED. W roku 2018 planujemy montaż energooszczędnych opraw LED w całej gminie Końskowola.

Wykorzystując finansowanie pochodzące ze środków EFRR oraz Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej każdego roku umożliwiamy mieszkańcom gminy unieszkodliwianie wyrobów zawierających azbest.

 

Analizując Państwa plany na najbliższe miesiące widać, że gminę czekają kolejne duże i ważne inwestycje.

Tak, to prawda. Plany są bardzo ambitne, ale jestem pewien, że uda nam się je z sukcesem zrealizować.

Szczególnie ważnym projektem jest dla nas w najbliższym czasie rewitalizacja zabytkowego ratusza w Końskowoli wraz z otoczeniem na cele kultury oraz promocji tradycji szkółkarskich, a także rewitalizacja przestrzeni rynku. Dzięki wsparciu, jakie gmina pozyskała na ten cel z EFRR, zrewitalizowane zostanie historyczne centrum Końskowoli stanowiące wizytówkę naszej pięknej gminy. Nowy budynek ratusza będzie pełnił funkcję muzealną i wystawienniczą, znajdzie się tu również punkt informacji turystycznej oraz kawiarenka. Odnowiona płyta rynku zostanie wyposażona w ławki, fontannę oraz miejsce, gdzie eksponowane będą plenerowe wystawy.

Popularność Końskowoli jako miejsca atrakcyjnego turystycznie rośnie z roku na rok. Ratusz wraz z rynkiem, położony w sąsiedztwie takich perełek architektonicznych naszej gminy jak kościół farny p.w. Znalezienia Krzyża Świętego i św. Andrzeja Apostoła, kościół p.w. św Anny i św. Marka Ewangelisty, Dwór Tęczyńskich, wraz z innymi zabytkami mają szansę stworzyć unikatowy kompleks obiektów, który nie tylko będzie przyciągał do naszej gminy wycieczki i turystów, ale również pozwoli mieszkańcom Końskowoli obcować na co dzień z wyjątkowym dziedzictwem kulturalnym naszej małej ojczyzny, o którą wszyscy powinniśmy dbać, pielęgnując jednocześnie pamięć o naszych przodkach i ucząc w ten sposób młode pokolenie. Taką niepowtarzalną lekcję historii mieliśmy okazję przeżywać 11 maja br., kiedy w gminie zorganizowana została „Końskowolska Noc Kultury”. Tegoroczna edycja imprezy zabrała nas w niezwykłą podróż do przeszłości, w różne epoki historycznie ważne dla Końskowoli. W wydarzeniu aktywnie uczestniczyli również najmłodsi mieszkańcy naszej gminy, biorąc w ten sposób udział w „żywej lekcji historii”.

Moim zdaniem to właśnie troska o rozwój dzieci i młodzieży jest naszą najważniejszą inwestycją, która z pewnością przyniesie nam najwięcej satysfakcji i radości, ale również wymierne korzyści dla naszej lokalnej społeczności.

 

zdjęcia: UG Końskowola


Wójt Stanisław Gołębiowski

Każdego roku w gminie Końskowola produkowanych jest około 6 mln krzewów róż

Szczególnie ważnym projektem jest rewitalizacja zabytkowego ratusza w Końskowoli

Końskowolska Noc Kultury, 11 maja 2018 r.


Podziel się
Oceń

Komentarze