Usłana różami gmina Końskowola

  • 29.06.2018, 09:47
  • PL
Usłana różami gmina Końskowola UG Końskowola
Rozmowa ze Stanisławem Gołębiowskim, wójtem gminy Końskowola

Końskowola promuje się hasłem „Serce polskiego szkółkarstwa”. Proszę powiedzieć dlaczego warto tu przyjechać?

Końskowola kojarzona jest przede wszystkim jako zagłębie szkółkarskie. Jako jeden z czołowych ośrodków szkółkarskich w Polsce wyspecjalizowaliśmy się w produkcji sadzonek drzew i krzewów owocowych i ozdobnych oraz róż. Gmina Końskowola to malowniczy zakątek Lubelszczyzny, w którym każdego roku produkowanych jest około 6 mln krzewów róż, a robią to ludzie obdarzeni wyjątkową pasją i miłością do tych pięknych kwiatów. Od dwudziestu lat w lipcu obchodzimy w Końskowoli Święto Róż, propagując w ten sposób te wspaniałe i wymagające kwiaty. Warto do nas przyjechać, aby zobaczyć na własne oczy usłane różami pola, skosztować lokalnych produktów na bazie róż, ale również aby zostać u nas na dłużej i chętnie tu wracać. Bliskość dużych miast – Puław i Lublina – doskonałe skomunikowanie gminy, rozwinięta infrastruktura techniczna, a przede wszystkim ciepli, mili i gościnni mieszkańcy – to zalety, które sprawiają, że żyje się tu dobrze.

Ciągle staramy się, aby gmina była atrakcyjnym miejscem do życia dla mieszkańców, ale również miejscem, gdzie można inwestować i pomnażać kapitał. W tym celu przygotowaliśmy specjalną ofertę dla inwestorów, zawierającą ulgi i zwolnienia podatkowe, a w ostatnim czasie zaplanowaliśmy nowe tereny inwestycyjne położone bezpośrednio przy węźle drogi krajowej S-12.

 

Samorząd terytorialny powinien działać z myślą o mieszkańcach i dla mieszkańców. Jak w Końskowoli realizowane jest to hasło?

Uważam, że bez mieszkańców nasza praca nie miałaby żadnego sensu. To dla nich każdego dnia staramy się realizować kolejne plany i projekty, słuchamy ich głosu, aby nasza praca odzwierciedlała ich rzeczywiste potrzeby i oczekiwania. Nigdy nie robimy niczego wbrew woli mieszkańców – dzięki temu wiemy, że wspólnie w równym stopniu czujemy się odpowiedzialni za naszą lokalną społeczność.

Od wielu lat w gminie realizowane są inwestycje i projekty, dzięki którym mieszkańcom żyje się bardziej komfortowo i bezpiecznie. Należy wspomnieć m.in. o modernizacji gminnych budynków w Opoce i Sielcach służących mieszkańcom jako miejsca spotkań i siedziby lokalnych stowarzyszeń. Z myślą o osobach pozostających w trudnej sytuacji życiowej wykonano remont w nieczynnej szkole podstawowej w miejscowości Skowieszyn, w której utworzonych zostało 6 lokali socjalnych. Część pomieszczeń po dawnej szkole została również zaadaptowana na żłobek. Obecnie z bezpłatnej opieki przedszkolnej korzysta 10 maluchów, których mamy dzięki realizacji przez gminę projektu „Wspieramy mamy” współfinansowanego z Europejskiego Funduszu Społecznego mają możliwość podnoszenia swoich kompetencji zawodowych poprzez bezpłatne kursy i szkolenia.

Wychodząc naprzeciw potrzebom mieszkańców postanowiliśmy o budowie na terenie gminy Ośrodka Wsparcia Dziennego w miejscowości Stara Wieś. Budynek, który planujemy oddać do użytku w pierwszym kwartale 2019 r., będzie służył przede wszystkim osobom starszym, ale także dzieciom i młodzieży, jako miejsce spotkań służące rozwijaniu pasji i aktywizujące lokalną społeczność.

Urząd Gminy Końskowola to również miejsce przyjazne dla osób starszych, mających trudności z samodzielnym poruszaniem się oraz dla osób niepełnosprawnych. Budynek urzędu gminy jako jeden z nielicznych urzędów w powiecie puławskim posiada windę oraz multimedialną salę konferencyjną.

 

Realizują Państwo różne projekty społeczne i infrastrukturalne, a jednocześnie jako jedna z niewielu gmin macie dodatni bilans w budżecie. W jaki sposób nieduża gmina Końskowola radzi sobie z finansowaniem wszystkich inwestycji?

To prawda, nie jesteśmy dużą gminą, ale nie jest to żadnym wytłumaczeniem dla bierności jakiegokolwiek samorządu w realizacji różnego rodzaju inwestycji. W dzisiejszych czasach gmina polegająca wyłącznie na własnych środkach finansowych nie ma szans na przetrwanie i konkurencję z najlepszymi. Jako samorząd musimy sprawnie pozyskiwać fundusze

europejskie, a także korzystać ze wsparcia krajowego. Trzeba również patrzeć w przyszłość i aktywnie szukać inwestorów chcących ulokować swój kapitał w gminie, co gwarantuje wpływy z podatków oraz nowe miejsca pracy. Staramy się, aby możliwie jak najwięcej projektów uzyskiwało dofinansowanie ze środków zewnętrznych, dzięki temu mamy możliwość realizacji większej ilości inwestycji.

Ostatnie lata to szereg inwestycji w infrastrukturę drogową – budowę i modernizację wielu gminnych i powiatowych dróg i ulic, budowę chodników, parkingów. Działając wspólnie z miastem Puławy w ramach projektu partnerskiego „Rozwój zrównoważonego transportu łączącego Puławy i jego obszar funkcjonalny” zmodernizowane oraz wybudowane zostały zatoki przystankowe, które w najbliższym czasie wyposażone zostaną w nowoczesne urządzenia informacyjne wskazujące podróżnym czas przyjazdu autobusów komunikacji publicznej. Dzięki zakupowi nowoczesnej koparko-ładowarki na bieżąco wykonywane są remonty gminnych dróg, udrożnienia rowów.

Staramy się, aby Końskowola była nowoczesną gminą, pamiętając jednocześnie o zasadach odpowiedzialnego i zróżnicowanego rozwoju. Plany inwestycyjne gminy uwzględniają również zadania związane z ochroną wody, gleb, powietrza, klimatu itp. Projekty inwestycyjne realizowane w gminie skupiają się na rozwijaniu gminnej sieci wodociągowo-kanalizacyjnej. Obecnie na ukończeniu jest program kanalizacji miejscowości Chrząchówek, Sielce i Pulki. Po jego zrealizowaniu w gminie na 16 sołectw pozostaną tylko dwie miejscowości nieskanalizowane.

Korzystając ze środków Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji sukcesywnie zabezpieczamy przed erozją wąwozy zlokalizowane w naszej gminie.

Gmina uzyskała dofinansowanie ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego na realizację projektu pn. „Zielona energia szansą rozwoju gminy Końskowola”. W ramach projektu mieszkańcy gminy, którzy zgłosili chęć udziału w projekcie, uzyskają dofinansowanie na montaż instalacji fotowoltaicznych oraz pomp ciepła.

W trosce o środowisko naturalne, a także z myślą o finansach gminy, rozpoczęliśmy sukcesywną wymianę oświetlenia drogowego na energooszczędne oświetlenie LED. W roku 2018 planujemy montaż energooszczędnych opraw LED w całej gminie Końskowola.

Wykorzystując finansowanie pochodzące ze środków EFRR oraz Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej każdego roku umożliwiamy mieszkańcom gminy unieszkodliwianie wyrobów zawierających azbest.

 

Analizując Państwa plany na najbliższe miesiące widać, że gminę czekają kolejne duże i ważne inwestycje.

Tak, to prawda. Plany są bardzo ambitne, ale jestem pewien, że uda nam się je z sukcesem zrealizować.

Szczególnie ważnym projektem jest dla nas w najbliższym czasie rewitalizacja zabytkowego ratusza w Końskowoli wraz z otoczeniem na cele kultury oraz promocji tradycji szkółkarskich, a także rewitalizacja przestrzeni rynku. Dzięki wsparciu, jakie gmina pozyskała na ten cel z EFRR, zrewitalizowane zostanie historyczne centrum Końskowoli stanowiące wizytówkę naszej pięknej gminy. Nowy budynek ratusza będzie pełnił funkcję muzealną i wystawienniczą, znajdzie się tu również punkt informacji turystycznej oraz kawiarenka. Odnowiona płyta rynku zostanie wyposażona w ławki, fontannę oraz miejsce, gdzie eksponowane będą plenerowe wystawy.

Popularność Końskowoli jako miejsca atrakcyjnego turystycznie rośnie z roku na rok. Ratusz wraz z rynkiem, położony w sąsiedztwie takich perełek architektonicznych naszej gminy jak kościół farny p.w. Znalezienia Krzyża Świętego i św. Andrzeja Apostoła, kościół p.w. św Anny i św. Marka Ewangelisty, Dwór Tęczyńskich, wraz z innymi zabytkami mają szansę stworzyć unikatowy kompleks obiektów, który nie tylko będzie przyciągał do naszej gminy wycieczki i turystów, ale również pozwoli mieszkańcom Końskowoli obcować na co dzień z wyjątkowym dziedzictwem kulturalnym naszej małej ojczyzny, o którą wszyscy powinniśmy dbać, pielęgnując jednocześnie pamięć o naszych przodkach i ucząc w ten sposób młode pokolenie. Taką niepowtarzalną lekcję historii mieliśmy okazję przeżywać 11 maja br., kiedy w gminie zorganizowana została „Końskowolska Noc Kultury”. Tegoroczna edycja imprezy zabrała nas w niezwykłą podróż do przeszłości, w różne epoki historycznie ważne dla Końskowoli. W wydarzeniu aktywnie uczestniczyli również najmłodsi mieszkańcy naszej gminy, biorąc w ten sposób udział w „żywej lekcji historii”.

Moim zdaniem to właśnie troska o rozwój dzieci i młodzieży jest naszą najważniejszą inwestycją, która z pewnością przyniesie nam najwięcej satysfakcji i radości, ale również wymierne korzyści dla naszej lokalnej społeczności.

 

zdjęcia: UG Końskowola

PL

Zdjęcia (4)

Podziel się:
Oceń:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu _______. _________ z siedzibą w ________ jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe