Ogólnopolskie i regionalne Święto Lasu w Janowie Lubelskim

  • 14.06.2018, 14:17 (aktualizacja 02.07.2018, 13:18)
  • Małgorzata Kołodziejczyk
Ogólnopolskie i regionalne Święto Lasu w Janowie Lubelskim Małgorzata Kołodziejczyk
Odsłonięcie pomnika poległych i pomordowanych leśników, połączone z posadzeniem sadzonki dębu, pobłogosławionej przez papieża Franciszka, stały się kulminacyjnymi punktami obchodów ogólnopolskiego i regionalnego Święta Lasu. 8 czerwca do Nadleśnictwa Janów Lubelski przyjechali leśnicy z całej Polski, na czele z dyrektorem generalnym Lasów Państwowych Andrzejem Koniecznym.

Uroczystości, odbywające się w 100. rocznicę odzyskania niepodległości przez Polskę, przebiegały pod narodowym patronatem prezydenta RP. Wzięli w nich udział reprezentanci najwyższych władz kraju – prezydenta i premiera RP: Adam Kwiatkowski, sekretarz stanu w Kancelarii Prezydenta RP, Małgorzata Golińska, wiceminister środowiska, Przemysław Czarnek, wojewoda lubelski, liczni parlamentarzyści, samorządowcy, przedstawiciele służb mundurowych. „Z serca dziękuję całej społeczności leśniczej za ważny i cenny wkład w dbałość o piękno naszego kraju i budowę potencjału ekonomii narodowej” – napisał w specjalnym liście prezydent Andrzej Duda.

 

Odrodzenie dla lasów

Tegoroczne Święto Lasu rozpoczęła Msza św polowa, której przewodniczył ks. Tomasz Duszkiewicz, kapelan DGLP. W homilii ks. Witor Ojrzyński, dziekan kapelanów leśników, przywoływał zarówno czasy kształtowania się państwa polskiego po 1918 r., jak i toczącą się wówczas dyskusję nad kształtem polskich lasów. Zwrócił uwagę m.in. na słowa Adama Loreta, który już w 1920 r. zastanawiał się nad ich wizją: – Sprawa urządzania Lasów Państwowych ma dla ich przyszłości pierwszorzędne znaczenie, a odpowiednie ich ujęcie, zorganizowanie samego urządzenia i sposób jego przeprowadzenia zdecyduje na długi szereg lat o Państwowym Gospodarstwie Leśnym i o jego dalszym rozwoju. Zasady przyszłego gospodarowania i użytkowania lasu powinny być ujęte w ogólne przepisy gospodarcze – cytował przyszłego dyrektora LP. Kaznodzieja przywołał także wypowiedź Kazimierza Bielińskiego, który w 1921 r. pisał o związkach wolnej Polski i leśnictwa: „Odzyskaliśmy Polskę wolną, a z nią wyzwoliliśmy się z pęt niewoli. Nadeszła wreszcie i dla leśnictwa polskiego era odrodzenia. Jedynie bowiem własne państwo jest w stanie uchronić las polski od ostatecznej zguby i przywrócić mu jego obszar, zdrowie i znaczenie. Dwa cele musi mieć państwo polskie wobec lasu polskiego przed oczyma: dobro samego lasu i dobro całego narodu, któremu las ten ma służyć”.

Przesłanie do uczestników spotkania skierował bp Tadeusz Lityński, krajowy duszpasterz leśników.

 

Leśna lekcja historii

Wkład pracy leśników, jak również wkład finansowy i rzeczowy Lasów Państwowych w odrodzenie naszego państwa w okresie międzywojennym, są nie do przecenienia – podkreślał Andrzej Konieczny, dyrektor generalny LP. Prześledził jednocześnie zaangażowanie leśników na przestrzeni różnych zrywów niepodległościowych. – Na terenach wcielonych do III Rzeszy oraz Generalnego Gubernatorstwa życie straciło około 1600 leśników; ginęli w walce, w obozach koncentracyjnych, rozstrzeliwani na ukrywanie Żydów lub partyzantów. Sowieci, tuż po zajęciu Kresów, zabili ok. 3 tys leśników; los wielu podwładnych podzielił naczelny dyrektor Lasów Państwowych Adam Loret – przypomniał, dodając jednocześnie, iż nazwiska 700 leśników widnieją na tzw. Liście Katyńskiej. Dyrektor generalny przywołał też postać Danuty Siedzikówny „Inki”, która uwieczniona została przez leśników w pomniku, odsłoniętym na terenie Nadleśnictwa Browsk. – Nigdy nie powinniśmy zapominać o wielkiej ofierze naszych poprzedników; to istotna cześć naszej tradycji i tożsamości zawodowej. Naszym obowiązkiem jest nie tylko pamiętać o nich, lecz przekazywać innym tę wiedzę i upowszechniać ją – podsumował A. Konieczny.

 

Pomnik i dąb – symbole pamięci

Kulminacyjnym punktem uroczystości było odsłonięcie pomnika ku czci leśników poległych i pomordowanych w walce o wolność kraju. Jak podkreślał inicjator jego budowy – dyrektor lubelskiej dyrekcji LP Jerzy Sądel – ma on wymiar symboliczny. – Pomnik w kształcie orła z koroną na głowie wykonany został z biało-czerwonego piaskowca, co symbolizuje nasze godło i barwy narodowe. Jedno skrzydło to symbol walki z Niemcami, drugie – nieco załamane – napaści Związku Radzieckiego we wrześniu 1939 r. Z prawego skrzydła wyłania się popiersie leśnika w mundurze z okresu II Rzeczypospolitej. Między skrzydłami znalazł się krzyż – symbol cierpienia ale też zmartwychwstania. Orzeł stanął na cokole z dębowymi liśćmi symbolizującymi dystynkcje leśne – wyjaśnił zebranym. Pomnik usytuowany został naprzeciwko janowskiego Ośrodka Edukacji Ekologicznej. J. Sądel zwracał uwagę, iż nieprzypadkowo znalazł się on w Lasach Janowskich, które przez kolejne stulecia były miejscem walk powstańczych i innych zrywów niepodległościowych. Przypomniał m.in. największą bitwę partyzancką II wojny światowej na Porytowym Wzgórzu, w której walecznością i skutecznością odznaczył się oddział Bolesława Usowa „Konara”, nadleśniczego Nadleśnictwa Huta Krzeszowska.

Tuż po odsłonięciu monumentu kapelan leśników ks. W. Ojrzyński poświęcił go, a poszczególne delegacje złożyły wieńce i kwiaty. Na pamiątkę obchodów Święta Lasu w 100. rocznicę odzyskania niepodległości – posadzono symboliczne drzewko dębu. Była to druga spośród stu sadzonek pobłogosławionych w Watykanie przez papieża Franciszka.

 

Nagrodzeni i wyróżnieni

W trakcie krajowej narady leśników zaproszeni goście wielokrotnie podkreślali znaczenie wielofunkcyjnej gospodarki leśnej. – Polska jest doskonałym przykładem realizacji zrównoważonej gospodarki leśnej, jej zasad i działań promowanych przez Europejską Komisję Gospodarczą ONZ – podkreślał zastępca sekretarza wykonawczego Europejskiej Komisji Gospodarczej ONZ Andriej Wasiliew. I dodał, iż polscy leśnicy z pokolenia na pokolenie przekazywali sobie wiedzę o tym, jak chronić przyrodę. – Zawód leśnika wciąż cieszy się w kraju, a także poza granicami, szacunkiem i zaufaniem społecznym – dodał Wasiliew.

Spotkanie stało się też okazją do uhonorowania wyróżniających się leśników odznaczeniami państwowymi i resortowymi. Srebrne Krzyże Zasługi nadane przez prezydenta RP odebrali: Zyta Bałazy, nadleśniczy Nadleśnictwa Szklarska Poręba, Adam Płaksej, dyrektor RDLP we Wrocławiu oraz Janusz Kobielski, nadleśniczy Nadleśnictwa Ruszów. Wręczone zostały odznaki honorowe: za zasługi dla ochrony środowiska i gospodarki wodnej, nadane przez ministra środowiska oraz Kordelasy Leśnika Polskiego; złoty kordelas odebrał Antoni Tojza, nadleśniczy Nadleśnictwa Rytel.

Rozstrzygnięto kolejną edycję Konkursu Lasów Państwowych im. Adama Loreta. Główną nagrodę w tzw. kategorii medialnej otrzymał Bogdan Miszczak, dziennikarz TV Obiektyw z Krosna za realizację dokumentów fabularyzowanych „Czas leśnych kurierów” i „Jako w niebie, tak i w Komańczy” oraz promocję historycznych aspektów leśnictwa w Bieszczadach. Tytuł Człowieka Roku Lasów Państwowych przypadł prof. Andrzejowi Grzywaczowi. Przyznany został za wieloletnią działalność na rzecz leśnictwa i ochrony leśnej przyrody, nauk leśnych oraz dla dobra Lasów Państwowych.

Symbolizującą głuszca statuetkę „Przyjaciel Lubelskich Lasów”, przyznawaną przed dyrektora RDLP w Lublinie za szczególnie owocną współpracę z leśnikami, otrzymali m.in: prezydent Andrzej Duda (nagrodę odebrał minister Adam Kwiatkowski) oraz premier Mateusz Morawiecki (nagrodę w jego imieniu odebrał wojewoda Przemysław Czarnek).

 

tekst i zdjęcia: Małgorzata Kołodziejczyk
zdjęcia przedstawiające papieża Franciszka święcącego sadzonki na Placu Świętego Piotra pochodzą z archiwum Watykanu

Małgorzata Kołodziejczyk
Podziel się:
Oceń:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu _______. _________ z siedzibą w ________ jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe