Osuchy: oni znają swoich bohaterów

  • 06.06.2018, 12:40 (aktualizacja 06.06.2018, 12:45)
  • red.
Osuchy: oni znają swoich bohaterów UG Łukowa
W Domu Pamięci w Osuchach (gm. Łukowa) już po raz dziewiętnasty odbył się Powiatowy Konkurs Wiedzy o Armii Krajowej i Batalionach Chłopskich na Ziemi Biłgorajskiej.

Celem konkursu jest pielęgnowanie pamięci o bohaterach biorących udział w pierwszych w kraju zbrojnych akcjach dywersyjnych AK (od początku 1942 roku), w Powstaniu Zamojskim w 1943 roku oraz największej w Polsce bitwie partyzanckiej pod Osuchami.

Konkurs odbywa się pod patronatem Lubelskiego Kuratora Oświaty. Jego głównym organizatorem jest Gminny Ośrodek Kultury w Łukowej we współpracy ze Starostwem Powiatowym w Biłgoraju, Gimnazjum im. Pawła Adamca w Łukowej oraz PTTK Oddział w Biłgoraju.

Do udziału w dziewiętnastej edycji wydarzenia zakwalifikowało się 53 uczniów z 22 szkół powiatu biłgorajskiego. Rywalizacja przebiegała w trzech kategoriach: szkół podstawowych, klas VII szkoły podstawowej i gimnazjów oraz szkół średnich. – Cieszy fakt, iż zainteresowanie historią lokalną, która wpisała się tak bohatersko w historię ogólnopolską II wojny światowej, jest co roku bardzo duże, a poziom wiedzy młodzieży ze szkół powiatu biłgorajskiego bardzo wysoki. Niestety Osuchy – to święte miejsce i ofiara krwi sześciuset poległych młodych partyzantów – jest w dalszym ciągu w Polsce mało znane i doceniane – podkreśla znaczenie konkursu Wiesława Kubów, dyrektor GOK w Łukowej.

Po napisaniu testu wiedzy uczestnicy konkursu złożyli kwiaty i zapalili znicze na grobach żołnierzy AK i BCh pochowanych na cmentarzu partyzanckim w Osuchach, jednym z największym cmentarzy w Europie oraz przy Pomniku Niepodległości z 1933 roku, ufundowanym przez Związek Strzelecki w Osuchach w 15. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości. Delegacja uczestników z opiekunami udała się też na Krzywą Górkę, by w miejscu przerwania linii okrążenia złożyć wieniec poległym w krwawej walce partyzantom.

W programie była też projekcja filmu dokumentalnego „Błudko” w reżyserii Janusza Hanasa ukazującego los żołnierzy AK i BCh więzionych w „gułagu” zorganizowanym przez NKWD na Zamojszczyźnie jesienią 1944 roku.

Każdy z uczestników i opiekunów oraz gości otrzymał najnowszy numer „Zeszytu Osuchowskiego” wydawany od 2003 roku przez GOK w Łukowej oraz upominki ufundowane przez Starostwo Powiatowe w Biłgoraju.

 

Tegorocznymi zwycięzcami Konkursu Wiedzy o Armii Krajowej i Batalionach Chłopskich na Ziemi Biłgorajskiej zostali:

w kategorii szkoły podstawowe:
I miejsce zdobyła Natalia Tracz – uczennica SP im. Dzieci Zamojszczyzny w Aleksandrowie
II miejsce – Marcin Kusz – uczeń SP nr 1 im. Sługi Bożego Księdza Prymasa Stefana Kardynała Wyszyńskiego w Biłgoraju
III miejsce – Krystian Sereda z SP nr 1 im. Sługi Bożego Księdza Prymasa Stefana Kardynała Wyszyńskiego w Biłgoraju

w kategorii klasy VII szkoły podstawowej i gimnazjum:
I miejsce – Katarzyna Dyndał – uczennica kl. VII SP w Korczowie
oraz Marcel Buczek – uczeń Gimnazjum nr 3 z Oddziałami Integracyjnymi w Biłgoraju
II miejsce – Daniel Cios – uczeń Gimnazjum w Korczowie
III miejsce – Karolina Gontarz z Gimnazjum im. P. Adamca w Łukowej

w kategorii szkoły średnie:
I miejsce – Aleksandra Ziemianin
II miejsce – Agnieszka Maciocha
III miejsce – Miłosz Gumiela
Wszyscy nagrodzeni w tej kategorii są uczniami Liceum im. ONZ w Biłgoraju.

Nagrody laureatom konkursu wręczone zostaną podczas ogólnopolskich uroczystości rocznicowych 24 czerwca w Osuchach.

 

zdjęcia: UG Łukowa

red.

Zdjęcia (5)

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu _______. _________ z siedzibą w ________ jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe