Młodzi z Wilkowa w akcji

  • 30.05.2018, 13:03 (aktualizacja 15.06.2018, 15:10)
  • red.
Młodzi z Wilkowa w akcji SP w Wilkowie
Jak za dwadzieścia lat mógłby wyglądać zespół pałacowo-parkowy rodziny Kleniewskich w Szczekarkowie? Młodzież ze Szkoły Podstawowej w Wilkowie koło Kazimierza Dolnego podsumowała projekt realizowany w ramach ogólnopolskiego programu „Młodzi w akcji”.

„Młodzi w akcji” to ogólnopolski program realizowany przez Centrum Edukacji Obywatelskiej w partnerstwie z Polsko-Amerykańską Fundacją Wolności oraz Fundacją Banku Zachodniego WBK. Jego celem jest zaangażowanie uczniów i uczennic szkół podstawowych, gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych do działania razem ze społecznością lokalną. W jaki sposób? Uczestnicząc w programie, młodzi ludzie stają się pomysłodawcami i realizatorami własnych lokalnych projektów, które powstają pod okiem opiekuna i w porozumieniu ze współmieszkańcami.

W tym roku uczestnicy programu nie tylko mają szansę wykazać się zaangażowaniem, ale również popuścić wodze fantazji, bo jego tematyka dotyczy przyszłości. Grupy projektowe miały do wyboru trzy ścieżki tematyczne dotyczące przyszłości ich najbliższej okolicy oraz czwartą – czytelniczą. – Nasza grupa wybrała jedną ze ścieżek dotyczących przyszłości, a mianowicie „Taśmy przyszłości” – informuje Tomasz Jakubowski, koordynator grupy z Wilkowa. – Realizowany przez nas projekt dotyczy zabytkowego zespołu pałacowo-parkowego rodziny Kleniewskich w Szczekarkowie.

Uczniowie, którzy wybrali tę ścieżkę, na początku przeprowadzili lokalną diagnozę, pytając mieszkańców o to, które miejsca w okolicy są dla nich ważne, ciekawe, zaniedbane lub zapomniane. Zapytali również o wspomnienia, jakie wiążą się z tymi miejscami, oraz o to, jak powinny one wyglądać za 20 lat. Tak powstała prezentacja dzisiejszego wyglądu dworu Kleniewskich oraz materiał o tym, jak to miejsce mogłoby wyglądać w przyszłości. Ale w swojej pracy grupa projektowa opierała się nie tylko na własnych obserwacjach oraz wspomnieniach i opiniach najbliższych sąsiadów. Młodzi ludzie między innymi odwiedzili Muzeum Regionalne w Kluczkowicach, odbyli na terenie zespołu pałacowo-parkowego lekcję z Władysławem Mądzikiem z Regionalnego Towarzystwa Powiślan, a nawet rozmawiali (przez telefon) z Andrzejem Kleniewskim, potomkiem rodziny budowniczych dworku. Sprawa „otarła się” też o zagranicę – ambasada USA obdarowała szkołę w Wilkowie drobnymi gadżetami, a 7 czerwca z prezentacją przyjedzie tu Scott Whitmore, zastępca attaché ds. kultury ambasady.

Wyniki tej całej pracy szkolna grupa projektowa przedstawiła w poniedziałek swoim sąsiadom, władzom samorządu i innym „sojusznikom”. Już wkrótce zaprezentuje swój projekt także na forum ogólnopolskim. 12 czerwca w Arkadach Kubickiego Zamku Królewskiego w Warszawie odbędzie się Ogólnopolska Prezentacja Projektów Młodzieżowych. – Chęć udziału w tym wydarzeniu zgłosiło 68 zespołów z całej Polski. Przyjęte zostały 52 grupy, w tym nasza – podkreśla z dumą Tomasz Jakubowski. Grupa z Wilkowa wysyła do Warszawy czteroosobową reprezentację.

Projekt i działania młodzieży wsparła swoim honorowym patronatem wójt gminy Wilków Joanna Kowalska.

 

zdjęcia: SP w Wilkowie

red.

Zdjęcia (4)

Podziel się:
Oceń:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu _______. _________ z siedzibą w ________ jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe