Wybory samorządowe 2018: aktywność radnych Sejmiku Województwa Lubelskiego (1)

  • 23.05.2018, 10:03 (aktualizacja 23.05.2018, 10:35)
  • red.
Wybory samorządowe 2018: aktywność radnych Sejmiku Województwa Lubelskiego (1) pixabay.com
W listopadzie wybierzemy nowe władze samorządowe – prezydentów, burmistrzów, wójtów, oraz radnych: gmin, powiatów i sejmików wojewódzkich. Magazyn „Panorama Lubelska” chciałby nieco ułatwić ten wybór swoim Czytelnikom, przypominając najważniejsze inicjatywy i działania, jakie w mijającej kadencji podejmowali urzędujący radni Sejmiku Województwa Lubelskiego.

Wybory samorządowe odbędą się 21 lub 28 października albo 4 listopada. Ostatecznego wyboru jednej z tych dat dokona premier. Powinien to zrobić między 16 lipca a 16 sierpnia. Do Sejmiku Województwa Lubelskiego wybierzemy 33 radnych.

Dlaczego tak ważne jest, kogo wybierzemy? Sejmiki wojewódzkie są organami stanowiącymi i kontrolnymi województw. Do ich kompetencji należy m.in.: stanowienie aktów prawa miejscowego, uchwalanie strategii rozwoju i wieloletnich programów województw oraz plan zagospodarowania przestrzennego. Wybierają zarząd województwa; uchwalają budżet i udzielają – lub nie – zarządowi absolutorium z tytułu jego wykonania. Uchwalają przepisy dotyczące podatków i opłat lokalnych.

To tylko niektóre z kompetencji radnych wojewódzkich. Dlatego warto przyjrzeć się ich dotychczasowej działalności, żeby z rozmysłem podjąć tę ważną decyzję.

Na nasze pytanie jako pierwsza odpowiedziała Bożena Lisowska z Klubu Radnych Platformy Obywatelskiej.

 

Bożena Lisowska (PO)

Radna została wskazana przez Wojewódzką Radę Działalności Pożytku Publicznego Województwa Lubelskiego do Konwentu Wojewódzkich Rad Pożytku, gdzie została powołana do prezydium.

Jest reprezentantką województwa lubelskiego w Związku Województw RP.

Reprezentowała nasze województwo w Sejmiku Sejmików w Łodzi.

W kilku interpelacjach wnioskowała o uchwalenie uchwały antysmogowej na poziomie województwa oraz o powołanie pełnomocnika ds. smogu i zespołu roboczego do walki o czyste powietrze. Za działania w tym obszarze została nominowana do tytułu „Lublinianka roku 2017” i otrzymała nagrodę kapituły plebiscytu „Kuriera Lubelskiego”.

Dzięki jej działaniom została powołana Doraźna Komisja ds. Młodzieży przy Marszałku WL.

Regularnie prowadzi kampanie na rzecz seniorów i co tydzień inicjuje spotkania w kawiarence społecznej Nasza Cafe działającej w WOK (kawiarenka powstała dzięki staraniom radnej i przy jej pomocy).

W 2017 r. była współorganizatorką projektu „Pozytywne przemiany seniorów”, który zakończył się konferencją „Aktywny lubelski senior”. Przemiany dokonywały się z pomocą wizażystów, ale również psychologów i trenerów personalnych. Efektem projektu był pokaz mody senioralnej oraz prezentowane w wielu miastach województwa wystawy zdjęć powstałych podczas profesjonalnej sesji fotograficznej. – Projekt „Pozytywne przemiany seniorów” ma charakter międzypokoleniowy. Jego misją jest łamanie stereotypów dotykających seniorów m.in. poprzez pokazanie, że wiek to tylko liczba, a piękny, elegancki wygląd jest nie tylko domeną młodych. Mam nadzieję, że realizacja projektu pozwoli również nam wszystkim, każdemu pokoleniu, spojrzeć inaczej na tzw. „wiek senioralny”, a samych seniorów zachęci do korzystania ze wszystkich możliwości, jakie dają im doświadczenie i mądrość nabyta przez lata, a także do działania na rzecz innych. W każdym wieku możemy być aktywni i potrzebni – mówi Bożena Lisowska.

red.

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu _______. _________ z siedzibą w ________ jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe