LOWE Kłoczew

  • 21.05.2018, 13:31
  • PL
LOWE Kłoczew UG Kłoczew
LOWE, czyli Lokalny Ośrodek Wiedzy i Edukacji, to realizowany przez gminę Kłoczew pilotażowy projekt, dzięki któremu dorośli mieszkańcy gminy nawet wiele lat po zakończeniu swojej edukacji znów mogą zdobywać nową wiedzę oraz umiejętności i kompetencje z zakresu różnych dziedzin życia. To niejedyne ambitne przedsięwzięcie zaplanowane w budżecie na 2018 rok, w którym kwota przeznaczona na inwestycje sięga niemal 8,5 miliona zł. Wiele z tych zadań zostanie zrealizowanych z udziałem środków zewnętrznych. Cel jest jasny: uczynić gminę miejscem jak najbardziej przyjaznym i podnieść poziom życia jej mieszkańców.

Lokalny Ośrodek Wiedzy i Edukacji w Kłoczewie powstaje w ramach projektu „modeLOWE Lokalne Ośrodki Wiedzy i Edukacji dla obszarów zdegradowanych i defaworyzowanych”, realizowanego w ramach PO WER 2014-2020. Dbając stale o warunki i poziom kształcenia uczniów szkół oraz przedszkolaków, trzeba też pamiętać o potrzebach edukacyjnych dorosłych mieszkańców gminy, bo na edukację nigdy nie jest za późno – przypomina Zenon Stefanowski, wójt gminy Kłoczew.

 

Zawsze jest dobry czas na naukę

Gmina Kłoczew prowadzi sześć szkół podstawowych. W ostatnich latach zostały one zmodernizowane, doposażono pracownie lekcyjne, a zajęcia z w-f odbywają się na coraz nowocześniejszych salach i boiskach sportowych.

We wszystkich szkołach działają punkty przedszkolne, które w ramach poprzedniej unijnej perspektywy finansowej zostały gruntownie wyposażone (także w place zabaw) oraz dostosowane do potrzeb ich małych użytkowników. Obecnie trwa rozbudowa budynku szkoły w Kłoczewie o nowe skrzydło przedszkolne, w którym miejsce znajdzie 100 dzieci. Budynek i jego otoczenie mają spełniać najwyższe standardy. – Wszystkie pomieszczenia w nowym przedszkolu i ich wyposażenie będą dostosowane do potrzeb dzieci w wieku 3-4 lat, także tych z niepełnosprawnościami. Na terenie przy budynku powstaną nowe place zabaw, sieć nowych chodników oraz miejsca postojowe wraz z terenami zielonymi – zapowiada wójt Stefanowski. Wartość inwestycji to ponad 3,2 mln zł, ale gmina pozyskała dofinansowanie do niej w ramach RPO WL w wysokości 846 tys. zł. Nowe gminne przedszkole ma być gotowe do końca października.

Kiedy przedszkolaki spędzają czas głównie na rozwijających zabawach, uczniowie się uczą. I to coraz lepiej i w coraz lepszych warunkach, w czym również pomagają środki zewnętrzne. Już w roku szkolnym 2012/2013 w ramach unijnego projektu „Droga do sukcesu – program wyrównywania szans edukacyjnych w gminie Kłoczew” blisko 600 uczniów skorzystało z bezpłatnych dodatkowych zajęć dydaktycznych lub specjalistycznych albo pomocy psychologiczno-pedagogicznej. Wzbogaciły się także szkoły – o sprzęt komputerowy i oprogramowanie oraz ciekawe pomoce dydaktyczne, również multimedialne. Od sierpnia 2017 r. w pięciu szkołach podstawowych i trzech gimnazjach na terenie gminy realizowany jest kolejny projekt – „Kształcenie bez granic”, mający na celu podwyższenie jakości kształcenia ogólnego w tych placówkach. – Szkoły, a przede wszystkim pracownie ICT i przyrodnicze, zostaną doposażone w sprzęt i pomoce dydaktyczne. Ponad 500 uczniów będzie mogło wziąć udział w dodatkowych zajęciach dydaktycznych oraz skorzystać z pomocy psychologiczno-pedagogicznej i doradztwa edukacyjno-zawodowego. Projekt przewiduje też bezpłatne kursy, szkolenia, studia podyplomowe dla 68 nauczycieli – wylicza Zenon Stefanowski. A wszystko to do końca czerwca 2019 roku. Dofinansowanie z RPO WL uzyskane na realizację projektu wynosi około 1,4 mln zł.

Jak widać, rodzice kłoczewskich dzieci mają mnóstwo powodów do dumy ze swoich pociech. Może więc pora, by pomyśleli także o sobie i swoich potrzebach? Temu właśnie mają służyć takie projekty jak „modeLOWE Lokalne Ośrodki Wiedzy i Edukacji...”. Chodzi w nich m.in. o to, żeby opiekunów uczących się w szkole dzieci angażować również w działania „dla siebie” oraz na rzecz innych osób i lokalnej społeczności, a wszystkich dorosłych – zachęcić do dalszej edukacji, oferując im wsparcie w rozwoju wiedzy, umiejętności i kompetencji. Ośrodek funkcjonuje na bazie i z wykorzystaniem potencjału kłoczewskiej Szkoły Podstawowej im. Polskich Noblistów. Pozyskany przez gminę na jego funkcjonowanie grant w wysokości 177,2 tys. zł pozwoli na sfinansowanie wielu godzin darmowych szkoleń, kursów i warsztatów. – Zamierzamy przeszkolić około 200 dorosłych mieszkańców naszej gminy – mówi wójt Stefanowski. – Tematyka zajęć jest naprawdę szeroka. Oprócz warsztatów kulinarnych czy kursów krawieckich lub informatycznych organizatorzy proponują m.in. zajęcia z komunikacji interpersonalnej, florystyczne, a nawet wokalno-instrumentalne, rozwijające świadomość i ekspresję kulturalną. Ten projekt ma bowiem na celu nie tylko umożliwienie zdobywania nowej wiedzy, ale również budowanie kapitału społecznego i aktywizację wszystkich członków naszej społeczności.

 

Gmina pięknieje

Niewiele jest inwestycji o równie wysokiej stopie zwrotu co wiedza, ale władze gminy pamiętają także o innych potrzebach. Zresztą mieszkańcy nie muszą liczyć wyłącznie na domyślność samorządowców – od wielu lat działa tu fundusz sołecki, o którego wykorzystaniu decydują sami. W tym roku mają do dyspozycji prawie pół miliona zł. Wśród zgłaszanych inwestycji przeważają remonty dróg gminnych i świetlic wiejskich, ale coraz częściej pojawiają się projekty upiększające otoczenie czy tworzące otwarte strefy aktywności fizycznej. Albo takie zadania jak to, które niedawno przyniosło gminie, a właściwie jej mieszkańcom, ogólnopolskie uznanie. – 9 marca, podczas tegorocznych krajowych obchodów Dnia Sołtysa i zarazem finału konkursu „Fundusz sołecki – najlepsza inicjatywa”, za taką inicjatywę w województwie lubelskim uznano zrealizowany w 2013 r. remont pomnika upamiętniającego ofiary II wojny światowej, mieszkańców Woli Zadybskiej i okolic – informuje z dumą wójt. Na razie na „ogólnopolskim” podium sołtys Woli Zadybskiej musiał ustąpić miejsca przedstawicielowi śląskich Dankowic, ale to dopiero pierwsza edycja konkursu i pierwsze zgłoszone inicjatywy...

Wróćmy jednak do funduszy unijnych i inwestycji zrealizowanych z ich udziałem. A te widać na każdym kroku. Kierowcy mają nowe lub wyremontowane, coraz lepiej oświetlone drogi, a piesi – chodniki. Wiele jednostek OSP może pochwalić się nowymi samochodami ratowniczo-gaśniczymi. Modernizowane i remontowane są świetlice wiejskie i inne budynki (m.in. w tym roku GOK w Kłoczewie – inwestycja warta prawie 0,5 mln, dofinansowana z RPO WL). Kolejne miejscowości pięknieją; mieszkańców i przyjezdnych urzeka centrum Kłoczewa, zrewitalizowane dzięki środkom z Programu Operacyjnego Ryby na lata 2007-2013. Dzięki niemal sześciomilionowej dotacji z RPO WL na montaż kolektorów solarnych, 700 gospodarstw domowych i budynków użyteczności publicznej energię do podgrzewania wody czerpie wprost ze słońca. Coraz więcej miejscowości obejmuje sieć wodociągowa i kanalizacyjna. To także najbardziej kosztowne zadanie w rubryce „wydatki inwestycyjne” tegorocznego ambitnego budżetu.

Budowa sieci kanalizacji w miejscowościach Czernic, Kawęczyn i Kłoczew będzie kosztowała około 6 mln zł – precyzuje Zenon Stefanowski. – Inwestycja jest jednak rozłożona na dwa lata (w tegorocznym budżecie zaplanowaliśmy na nią ponad 2 450 tys. zł), a złożony przez nas wniosek o dofinansowanie w ramach PROW na lata 2014-2020 znalazł się na liście projektów skierowanych do realizacji. Dofinansowanie z UE to około 2 milionów. Jeszcze wyższą kwotę (2,5 mln) przeznaczono w budżecie na przebudowę stacji uzdatniania wody i modernizację sieci wodociągowej w Kłoczewie. Tu dofinansowanie wyniesie ponad 1 661 tys. zł. To nie wszystkie proekologiczne inwestycje, bo gmina zamierza też w przyszłym roku rozpocząć przebudowę oczyszczalni ścieków w Kłoczewie. – Niestety, na ten cel nie udało się nam pozyskać dofinansowania, ale to bardzo potrzebna i pilna inwestycja, dlatego w budżecie zarezerwowaliśmy na nią 120 tys. zł – wyjaśnia wójt.

0,5 mln zł będzie w tym roku kosztował budżet gminy partnerski projekt Fundacji Rozwoju Lubelszczyzny i siedmiu gmin „Podwyższenie standardów e-administracji i e-usług w gminach województwa lubelskiego” (zakończy się 30 czerwca 2019 r.). Jego całkowita wartość to ponad 5 650 tys. zł, a dofinansowanie z RPO WL – prawie 5 mln.

W planach są też oczywiście – głównie w ramach funduszu sołeckiego – remonty kolejnych kilometrów dróg, modernizacja i budowa świetlic wiejskich, strefy aktywności fizycznej oraz remont stawu rybnego w Woli Zadybskiej na potrzeby rekreacji i wypoczynku (215 tys. zł; ok. 150 tys. dołoży Unia). Jeśli chodzi o zaplanowane w budżecie wydatki na oświatę, to na rozbudowę przedszkola w tym roku zaplanowano 1,5 mln zł, natomiast tegoroczne koszty projektu „Kształcenie bez granic” i wydatki na LOWE w gminie Kłoczew w całości pokryją unijne dotacje.

 

na zdjęciu głównym: finał w I edycji ogólnopolskiego konkursu „Fundusz sołecki – najlepsza inicjatywa”; na pierwszym zdjęciu pod artykułem: LOWE – kurs krawiecki
zdjęcia: UG Kłoczew

PL

Zdjęcia (4)

Podziel się:
Oceń:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu _______. _________ z siedzibą w ________ jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe