Wyjątkowe miejsce – Poniatowa

  • 18.05.2018, 12:46
  • PL
Wyjątkowe miejsce – Poniatowa UM Poniatowa
Rozmowa z Zygmuntem Wyroślakiem, burmistrzem Poniatowej

Panie Burmistrzu, widać gołym okiem, że gmina Poniatowa to wielki plac budowy...

Tak, rzeczywiście. Wiele dzieje się teraz w naszej gminie. Jest to efekt wcześniejszej, intensywnej pracy związanej z opracowywaniem wniosków, przygotowywaniem projektów budowlanych, kompletowaniem dokumentacji niezbędnej do aplikowania o środki zewnętrzne, w związku z nowym okresem programowania środków na lata 2014–2020.

Aktywnie i skutecznie sięgamy po środki zewnętrzne, zarówno z Unii Europejskiej jak i krajowych programów wsparcia. Konstruktywnie współpracujemy zarówno z lokalnymi samorządami, w tym z Powiatem Opolskim, jak i samorządem województwa lubelskiego.

 

Najbardziej widoczne są inwestycje związane z infrastrukturą drogową. Czy także najbardziej oczekiwane?

Nie najlepszy stan dróg to bolączka wielu samorządów. W ciągu 3,5 roku obecnej kadencji wykonaliśmy w dziedzinie poprawy infrastruktury drogowej ogromną pracę, a efekty widoczne są niemal w każdej miejscowości naszej gminy. Łącznie wybudowano i przebudowano 22,1 km dróg, w tym na terenie wiejskim 18,2 km. Wydatki na infrastrukturę drogową w bieżącej kadencji to kwota 14,4 mln złotych.

 

Poniatowa jest pięknie położonym, niezwykle urokliwym miasteczkiem. Czy władze gminy zamierzają wykorzystać te niezwykłe walory?

Oczywiście! Chcemy, aby do Poniatowej przyjeżdżało jak najwięcej turystów, bo jest to wyjątkowe miejsce. Nie znam drugiego takiego miasta, gdzie w centrum znajduje się dziesięć kaskadowo połączonych ze sobą stawów, kąpielisko i plaża. Mamy tu wyjątkowy mikroklimat, wytworzony przez dziesiątki hektarów lasów, które tworzą zielone ściany naszego miasta. Nie bez powodu znajduje się tu sanatorium dla osób z chorobami płuc. Posiadamy bogatą ofertę hotelarsko-gastronomiczną, a bliskie sąsiedztwo gmin Kazimierz Dolny i Nałęczów to dodatkowy bodziec do tego, aby stworzyć atrakcyjną, zintegrowaną ofertę turystyczną i dołączyć do grona najbardziej atrakcyjnych miast naszego regionu.

Wierzę, że nam się to uda, a to wszystko dzięki realizacji szeregu projektów i przedsięwzięć w sferze turystyki i kultury. Największe z nich to projekty zintegrowane, dotyczące zagospodarowania otoczenia związanego turystycznie i tematycznie z Nadwiślańską Kolejką Wąskotorową, która – przypomnijmy – jest markowym produktem województwa lubelskiego.

Projekt „Stacja Kultura”, czyli zagospodarowanie terenów bezpośrednio sąsiadujących ze stacją kolejki wąskotorowej, obejmuje m.in. utworzenie ścieżek historycznych, dydaktycznych i rowerowych oraz modernizację obiektów znajdujących się na terenie dawnych zakładów Eda S.A. Teren ten to szczególne miejsce łączące historię z teraźniejszością i przyszłością. Tam bowiem powstały pierwsze budynki fabryki wybudowanej w 1937 r. w ramach Centralnego Okręgu Przemysłowego, tam też w latach II wojny światowej funkcjonował obóz pracy dla jeńców radzieckich oraz obóz zagłady dla ludności żydowskiej. Obozy pochłonęły ponad 40 tysięcy ofiar. Teren objęty projektem to także strefa ekonomiczna, na której prowadzą swoją działalność firmy zatrudniające od kilku do kilkuset osób i wykorzystujące najnowsze osiągnięcia współczesnej myśli technicznej, a jednocześnie będące przykładem wspaniałej kontynuacji idei COP-u.

Kolejnym projektem jest modernizacja budynku Centrum Kultury Promocji i Turystyki oraz budynku kina wraz z otoczeniem. Jego wartość to 4,9 mln zł, z tego środki Unii Europejskiej – 4,1 mln zł. Zagospodarujemy też kompleksowo „Dolinę 10 Stawów”. Prace obejmują miedzy innymi pogłębienie i odmulenie zbiorników oraz zagospodarowanie otoczenia, a wartość tego przedsięwzięcia to 3,9 mln zł.

Realizacja projektu przewidziana jest na lata 2018-2020.

 

Czy to oznacza, że gmina Poniatowa stawia na turystykę?

Nie tylko. Jest to bardzo ważny element naszej aktywności, jeżeli chodzi o pozyskiwanie środków zewnętrznych, ale oczywiście nie skupiamy się tylko na nim. Potrzeby są ogromne i to w różnych dziedzinach.

Kiedy 3,5 roku temu obejmowałem urząd burmistrza, stan budynków użyteczności publicznej był fatalny. Jednym z pierwszych wniosków o dofinansowanie w ramach RPO WL, jakie złożyliśmy, był wniosek dotyczący szeroko rozumianej termomodernizacji siedmiu budynków użyteczności publicznej, w tym szkół i budynku urzędu miejskiego. Wartość całego projektu to 11,7 mln zł.

Warto podkreślić, że wszystkie budynki jeszcze w tym roku zostaną dostosowane do potrzeb osób niepełnosprawnych, co w znacznym stopniu poprawi jakość życia osób starszych oraz poruszających się na wózkach inwalidzkich.

Rozpoczęliśmy także realizację dużego projektu „Rewitalizacja Poniatowej szansą na ożywienie społeczno-gospodarcze gminy Poniatowa”. W ramach tego projektu przewidziana jest między innymi rewitalizacja placu Konstytucji 3-go Maja, ul. Brzozowej, ul. Słonecznej, modernizacja budynku szkoły podstawowej i utworzenie tam klubu seniora. Wartość projektu to 11,9 mln zł, jego realizacja rozłożona została na lata 2017–2020.

Dużym przedsięwzięciem upływającej kadencji jest rozpoczęta modernizacja krytej pływalni. W tym roku planujemy rozbudowę budynku o tzw. strefę fitness. Wartość projektu to 1,7 mln zł.

 

Czy wśród środków zewnętrznych, które tak skutecznie pozyskują władze Poniatowej, są środki adresowane bezpośrednio do mieszkańców?

Tak. W ubiegłym roku podpisaliśmy z zarządem województwa lubelskiego umowę na dofinansowanie alternatywnych źródeł energii na terenie gminy. W ramach projektu mieszkańcy otrzymają dofinansowanie na zakup i montaż 410 zestawów instalacji kolektorów słonecznych. Całkowita wartość projektu to ponad 3,6 mln zł. Prace zaczynamy w drugiej połowie bieżącego roku.

Dotujemy również budowy przez naszych mieszkańców przydomowych oczyszczalni ścieków oraz wymianę azbestowych pokryć dachowych.

 

na zdjęciu głównym: modernizacja budynku Centrum Kultury Promocji i Turystyki; zdjęcia: UM Poniatowa

 

Największe inwestycje drogowe w gminie Poniatowa:


na terenie wiejskim:

- budowa drogi Niezabitów – Wólka Łubkowska (2,5 km) za 2,1 mln zł, w tym środki z Narodowego Programu Przebudowy Dróg Lokalnych: 973 tys. zł,
- budowa drogi Kowala – Kraczewice (2,5 km) za 936,5 tys. zł, w tym środki PROW: 563,5 tys. zł,
- budowa drogi w Poniatowej Kolonii (1,1 km) za 196 tys. zł, w tym środki z FOGR: 90 tys. zł,
- budowa drogi w Poniatowej Wsi (Zaolzie, 700 m) za 259,9 tys. zł,
- przebudowa dróg gminnych w Kraczewicach Rządowych (1,8 km) za 508 tys. zł, w tym środki z FOGR: 150 tys. zł,
- budowa drogi gminnej w Kowali I (300 m) za 177 tys. zł,
- budowa drogi w Kolonii Niezabitów (340 m) za 109 tys. zł,
- przebudowa drogi w Dąbrowie Wronowskiej (600 m) za 376,3 tys. zł, w tym środki Powiatu Opolskiego i Ministerstwa Infrastruktury: 282,2 tys. zł,
- przebudowa drogi Poniatowa Wieś – Stoczki (2,9 km) – 1,3 mln zł, w tym środki Powiatu Opolskiego: 500 tys. zł,
- przebudowa drogi Kowala II (2,2 km) za 511 tys. zł, w tym środki Powiatu Opolskiego: 11 tys. zł,
- przebudowa odcinków dróg w Leśniczówce, Obliźniaku, Kocianowie (2,1 km) za 231,6 tys. zł;

na terenie miasta Poniatowa:

- przebudowa mostu na rzece Poniatówka wraz z dojazdami – 1,8 mln zł, w tym środki Powiatu Opolskiego i Ministerstwa Infrastruktury: 1,35 mln zł,
- przebudowa ul. Fabrycznej – 999,2 tys. zł, w tym środki Powiatu Opolskiego: 494 tys. zł,
- przebudowa ul. 1-go Maja – 445,9 tys. zł,
- przebudowa ul. Słonecznej – 300 tys. zł,
- przebudowa ul. Henin – 320 tys. zł,
- przebudowa ul. Konwaliowej – 108,2 tys. zł,
- budowa ul. Lawendowej – 140 tys. zł,
- przebudowa ul. Różanej, Brzozowej, Ogrodowej – 313,4 tys. zł.

PL

Zdjęcia (4)

Podziel się:
Oceń:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu _______. _________ z siedzibą w ________ jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe