Odblaski ratują życie

  • 18.05.2018, 10:38
  • Anna Augustyniak
Odblaski ratują życie facebook.com/zalozOdblaski
Zbliża się weekend, a przed nami kolejne wiosenno-letnie weekendy, no i wakacje. Choć zmrok o tej porze roku zapada późno, a wieczory są urocze, warto zachować czujność i zatroszczyć się o swoje bezpieczeństwo. Anna Augustyniak, sekretarz województwa lubelskiego, gorąco zachęca do noszenia odblasków. Pamiętajmy: mały odblaskowy gadżet może uratować nam życie.

Wypadki drogowe stanowią poważny problem współczesnego świata, a bezpieczeństwo na drodze jest jednym z najczęściej dyskutowanych zagadnień zdrowia publicznego. To właśnie zdarzenia komunikacyjne są główną przyczyną wszystkich urazów, zwłaszcza u dzieci. To na drogach ginie najwięcej ludzi, a Polska pod tym względem znajduje się w niechlubnej czołówce w Unii Europejskiej. Zmieńmy to – stańmy się bardziej widoczni!

W 2014 roku konieczność posiadania przez pieszych elementów odblaskowych została uregulowana prawnie. Zgodnie z przepisami każdy, kto znajduje się po zmierzchu na drodze poza obszarem zabudowanym, musi mieć odblask umieszczony w sposób widoczny dla innych uczestników ruchu. Dlaczego nie tylko trzeba, ale też warto nosić odblaski?

Statystyki mówią, że najwięcej osób ginie w wypadkach, w których sprawcami są piesi. Do incydentów z udziałem pieszych dochodzi najczęściej po zmroku, a w miesiącach jesienno-zimowych sytuację pogarszają dodatkowo złe warunki atmosferyczne. Nie pozwólmy jednak, by wiosną i latem dłuższe dni i wolniej zapadający zmrok uśpiły naszą czujność. Bez względu na porę roku ludzie poruszający się nocą po drogach stają się po prostu niewidoczni dla kierowców, którzy widzą przede wszystkim światła pojazdów z naprzeciwka i znaki poziome na jezdni. W tym starciu pieszy czy rowerzysta ubrany w ciemne ubrania nie ma szans. Kierujący najczęściej spostrzega ich sylwetki w ostatniej chwili, zazwyczaj w odległości 30-40 metrów. Tymczasem człowiek wyposażony w elementy odblaskowe jest widoczny już z odległości 130-150 metrów, czyli około pięć razy wcześniej.

Dlatego tak istotne jest noszenie odblasków i to niezależnie od pory roku – nasze bezpieczeństwo na drogach zależy od naszej dobrej widoczności.

Choć kampania promująca odblaski zakrojona jest na szeroką skalę, są one łatwo dostępne (a często umieszczane przez producentów na ubraniach), wciąż wielu ludzi ryzykuje zdrowie i życie, poruszając się po drogach w sposób niezgodny z przepisami i zdrowym rozsądkiem.

Gorąco apeluję więc: nośmy elementy odblaskowe! Te małe gadżety mogą nas uchronić od trwałego kalectwa, a nawet śmierci! Koszt odblasku jest niewielki w porównaniu z kosztami leczenia i rekonwalescencji po wypadku. Pamiętajmy, noszenie elementów odblaskowych to konieczność. Zadbajmy o swoje zdrowie i nie wstydźmy się „świecić przykładem”!

 

Anna Augustyniak, sekretarz województwa lubelskiego

 

Więcej o odblaskach i bezpieczeństwie na drogach – na profilu facebookowym akcji „Odblaski. Bądź jak księżyc – świeć odbitym blaskiem” (facebook.com/zalozOdblaski).

Anna Augustyniak
Podziel się:
Oceń:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu _______. _________ z siedzibą w ________ jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe