Majówka po lubelsku

  • 27.04.2018, 15:23
  • Admin Admin
Majówka po lubelsku UM Lublin
Patriotycznie, muzycznie, na sportowo lub... na motorze. Majówkę w województwie lubelskim można spędzić na wiele sposobów.

Z pewnością będzie patriotycznie. W wielu samorządach obchody Święta Konstytucji 3 Maja i Dnia Flagi Rzeczypospolitej Polskiej wpisują się w jubileusz 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości. Nie zabraknie więc uroczystości urzędowych, koncertów patriotycznych, wspólnych marszów czy biegów. Ale propozycji na tegoroczną bardzo długą majówkę (wystarczy wziąć trzy dni urlopu: 30 kwietnia oraz 2 i 4 maja, żeby mieć aż dziewięć dni wolnego) jest znacznie więcej i są one bardzo różnorodne.

 

Lublin: wspólny polonez i pierwsze pokazy na fontannie

Obchody majowych świąt w Lublinie rozpocznie 2 maja uroczyste podniesienie przy dźwiękach hymnu flag państwowych na maszty przed gmachem Lubelskiego Urzędu Wojewódzkiego (o godz. 10), na Placu Litewskim (godz. 10.20) i na balkonie Ratusza (10.45). Przed urzędem wojewódzkim z krótkim koncertem wystąpi orkiestra wojskowa.

3 maja uroczystości rozpoczną się o 8.30 na Placu Litewskim od złożenia kwiatów pod pomnikiem Konstytucji 3 Maja. O 9 rozpocznie się uroczysta sesja Rady Miasta, a godzinę później – msza w intencji Ojczyzny w lubelskiej katedrze. Stamtąd uczestnicy uroczystości przemaszerują na Plac Zamkowy, gdzie wezmą udział m.in. w uroczystym podniesieniu flagi i wysłuchają hymnu państwowego. Ponadto w programie: występ Orkiestry Wojskowej w Lublinie, defilada kompanii honorowych, jazdy w mundurach historycznych oraz pojazdów historycznych. O 12.45 sprzed Zamku w rytmie poloneza wyruszy taneczny korowód z udziałem uczestników uroczystości, prowadzony przez Zespół Pieśni i Tańca „Lublin” im. Wandy Kaniorowej. Następnie na scenie na Placu Zamkowym odbędzie się koncert. O 13 na Placu Zamkowym rozpocznie się Festyn Trzeciomajowy organizowany przez wojewodę, marszałka województwa i prezydenta Lublina oraz służby mundurowe. W programie festynu m.in. jubileuszowy koncert pieśni i tańców narodowych, wspólne śpiewanie polskich pieśni patriotycznych i nauka tańców narodowych, wycieczki z przewodnikami, pokazy, wystawy sprzętu wojskowego i służb mundurowych.

Po zimowej przerwie ruszają też ponownie pokazy na multimedialnej fontannie na Placu Litewskim. Pierwszy odbędzie się 3 maja o godzinie 21.30, kolejne 4 i 5 maja. Łącznie w majowe weekendy (piątki i soboty) odbędzie się 9 pokazów – wszystkie o godzinie 21:30. Do końca września wstępnie zaplanowanych jest około 40 pokazów, jednak szczegółowy harmonogram będzie tworzony na bieżąco.

 

Zamojska Majówka

W stolicy Roztocza uroczystości rozpoczną się w Muzeum Fortyfikacji i Broni „Arsenał”, gdzie 2 maja o godz. 10 otwarty wykład wygłosi płk Marek Kwiecień. O godz. 11 z Rynku Wielkiego wystartuje V Ogólnopolski Bieg Wokół Twierdzy Zamość. W samo południe na Rynku Wielkim w asyście przedstawicieli służb mundurowych zostanie uroczyście podniesiona flaga państwowa.

Uroczystości z okazji 227. rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja zainauguruje o godz. 10 msza w intencji Ojczyzny w Katedrze Zamojskiej. O 11.15 na Rynku Wielkim rozpocznie się manifestacja patriotyczna z ceremoniałem wojskowym, zakończona defiladą z udziałem żołnierzy służb mundurowych, pocztów sztandarowych i Szwadronu Kawalerii Ochotniczej w barwach 9. Pułku Ułanów Małopolskich. O 12.30 w Sali Consulatus zamojskiego Ratusza odbędzie się uroczysta sesja Rady Miasta, poświęcony Konstytucji 3 Maja wykład Marka Kołcona, nauczyciela historii II LO, oraz koncert uczniów III LO. O 17 na Rynku Wielkim we wspólnym koncercie wystąpią: Zespół Pieśni i Tańca „Zamojszczyzna”, Orkiestra Symfoniczna im. Karola Namysłowskiego oraz Orkiestra Dęta Państwowej Szkoły Muzycznej I i II st. im. Karola Szymanowskiego.

Ale początek maja w Zamościu to nie tylko oficjalne uroczystości, ale także koncerty i inne wydarzenia artystyczne. Od 1 do 5 maja w ramach Zamojskiej Majówki 2018 na Rynku Wielkim wystąpią m.in. zespoły: Harlem, Lao Che, Lili Kaliber 44, będzie też można zobaczyć pokazy uczestników Festiwalu Sztuk Ulicznych „Na Bruku” oraz fireshow w wykonaniu Teatru Ognia „Utopia”. 5 maja wraz ze stowarzyszeniem „Turystyka z Pasją” będzie można bezpłatnie zwiedzić najciekawsze miejsca w Zamościu.

 

Włodawa: sezon turystyczny rozpędzą motory

Wzorem lat ubiegłych majówką otwieramy sezon turystyczny we Włodawie. W tym roku zaprosiliśmy około dwustu motocyklistów, którzy przejadą w wielkiej paradzie ulicami miasta. Nie lada atrakcją dla mieszkańców i turystów będzie organizowany po raz pierwszy w naszym mieście wyścig wraków – zapowiada Wiesław Muszyński, burmistrz Włodawy. Wyścigi eliminacyjne Wrak Race Włodawa rozpoczną się we wtorek 1 maja o godzinie 10. Po ich zakończeniu w samo południe na ulicach miasta i okolic będzie można podziwiać wielką paradę motocyklową. Wyścigi finałowe rozpocznie się wyścig finałowy, który wyłoni zwycięzcę włodawskiego Wrak Race. Kiedy emocje sportowe już opadną, rozpoczną się koncerty zespołów De Luxe i Megido Band.

2 maja po raz drugi przedstawiciele włodawskich zakładów pracy i instytucji będą rywalizować w Miejskim Turnieju Sprawnościowym Zakładów Pracy. Zawody organizowane w ramach obchodów Dnia Flagi rozpoczną się o godzinie 10 na boiskach Orlik przy ulicy Szkolnej.

Obchody święta 3 Maja rozpocznie msza święta w intencji Ojczyzny w kościele pw. Najświętszego Serca Jezusowego we Włodawie. Po niej poczty sztandarowe i delegacje przemaszerują pod pomnik Tadeusza Kościuszki, gdzie w południe nastąpi złożenie wieńców. Będzie można wysłuchać również koncertu Chóru Ziemi Włodawskiej „Vlodaviensis”.

 

Hrubieszów: patriotyczny marsz

W Hrubieszowie uroczystości patriotyczne rozpocznie Marsz Flagi. Jego uczestnicy zbiorą się 2 maja o godz. 16 na miejskim deptaku, skąd wyruszą ulicami: Prostą, Ludną, Marszałka J. Piłsudskiego i 3-go Maja w stronę Hrubieszowskiego Domu Kultury.

Obchody Święta Konstytucji 3 Maja rozpoczną się o 11.30 na placu przy kościele pw. Św. Mikołaja w Hrubieszowie. W programie: uroczyste podniesienie flagi państwowej, wystąpienie burmistrza, apel pamięci i salwa honorowa oraz złożenie kwiatów i wieńców przy Pomniku Legionisty. W południe w kościele Św. Mikołaja zostanie odprawiona msza w intencji Ojczyzny z udziałem pocztów sztandarowych.

 

W Łukowie pobiegną

To będą już 25. Łukowskie Uliczne Biegi 3-cio Majowe pod patronatem Rady i Burmistrza Miasta Łuków. Impreza rozegra się 3 maja na ulicach miasta. Jej uczestnicy zbierają się o 11.30 przy fontannie na ul. Zdanowskiego.

Łukowskie biegi organizują: burmistrz Dariusz Szustek, Ośrodek Sportu i Rekreacji w Łukowie oraz Stowarzyszenie Społeczno-Kulturalne „Nasz Region”. Najważniejszym celem tegorocznej imprezy jest oczywiście uczczenie 227. rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja, ale organizatorzy chcą także w ten sposób upamiętnić 785. rocznicę powstania miasta oraz 615-lecie nadania mu praw magdeburskich. To także doskonały sposób, by popularyzować bieganie wśród dzieci, młodzieży i dorosłych oraz nordic walking.

 

W Nałęczowie muzycznie

Nałęczowski Ośrodek Kultury na pierwsze dni maja przygotował coś „Dla ucha i dla ducha”. Dokładnie taki tytuł nosi koncert działającego przy nałęczowskim oddziale PZERiI zespołu wokalnego „Niezapominajka”, który odbędzie się 1 maja o godzinie 15 w sali widowiskowej NOK przy ul. Lipowej 6. Wstęp wolny.

Następnego dnia o 15.30 koncert Grzegorza Kloca. Pochodzący z Lublina wokalista, gitarzysta, kompozytor, producent muzyczny i działacz społeczny w NOK wystąpi z projektem „Rock & gospel”. Bilety kosztują 25 zł (w dniu koncertu: 35 zł).

Muzyczną oprawę dla obchodów Święta Konstytucji 3 Maja w Nałęczowie zapewni Zespół Tańca Ludowego UMCS im. Stanisława Leszczyńskiego. W programie tańce narodowe, wstęp wolny.

 

Biała Podlaska: święto 34. Pułku Piechoty

W Białej Podlaskiej tradycyjne uroczystości z okazji rocznicy Uchwalenia Konstytucji 3 maja poprzedzi uroczysta msza święta, która zostanie odprawiona o godzinie 11.30 w kościele św. Antoniego. Godzinę później rozpocznie się przemarsz pod tablicę upamiętniającą konstytucję znajdującą się na I LO im. J. I. Kraszewskiego. W programie przemówienie przewodniczącego rady miasta Dariusza Litwiniuka oraz złożenie wiązanek kwiatów.

Jak wspomnieliśmy, układ kalendarza zachęca do dłuższego świętowania tegorocznej majówki. 6 maja odbędzie się kolejna odsłona święta 34. Pułku Piechoty, uczestniczącego m.in. z wojnie polsko-bolszewickiej (1920) i stacjonującego w Białej Podlaskiej. To powrót do tradycji z okresu 20-lecia międzywojennego, która na stałe ma przywrócić zaszczytne miejsce tej jednostki w historii miasta – deklarują organizatorzy. Obchody rozpoczną się o godzinie 10 przed pomnikiem pułku przy ul. Warszawskiej. Następnie ich uczestnicy w asyście Kompanii Reprezentacyjnej Sił Powietrznych z Dęblina oraz Orkiestry Wojskowej z Siedlec przemaszerują do kościoła św. Antoniego, gdzie wezmą udział w mszy św. w intencji Ojczyzny. Po mszy przemaszerują na Plac Wolności, gdzie o 13 odbędzie się przysięga 23. Batalionu Lekkiej Piechoty i defilada wojskowa, a następnie rozpocznie się piknik wojskowy. W programie m.in.: koncerty, pokazy umiejętności wojskowych (także czworonożnych funkcjonariuszy), konkursy, stoiska służb mundurowych i Muzeum Sił Powietrznych w Dęblinie, wystawa sprzętu wojskowego, wesołe miasteczko, wojskowa grochówka. Ponadto na placu Wolności odbędzie się zaprzysiężenie żołnierzy Wojsk Obrony Terytorialnej.

 

W Kazimierzu Dolnym i lokalnie, i światowo

Na dłuższe świętowanie majówki (choć już nie tak uroczyste) zanosi się również w Kazimierzu Dolnym. Lokalna Grupa Działania „Zielony Pierścień” zaprasza na Wiosenny Kiermasz Produktów Lokalnych, który odbędzie się na skwerze u zbiegu kazimierskich ulic: Nadwiślańskiej i Podzamcze w dniach 5 i 6 maja, w godzinach 10-17. W imprezie wezmą udział producenci z okolic Kazimierza Dolnego, Nałęczowa i Puław, a na stoiskach królować będą lokalne produkty spożywcze i rękodzieło.

To oczywiście niejedyna atrakcja, jaką oferuje artystyczne nadwiślańskie miasteczko. Chociażby jutro rozpoczyna się tam WpółDrogi Festival, czyli „Festiwal artystycznie różnorodny”, podczas którego we wnętrzach Dawnej Synagogi można posłuchać muzyki świata, pieśni sefardyjskich, jazzu poetyckiego czy klasycznych wykonań muzyki polskiej. Festiwal zainauguruje monodram muzyczny „Kalina”, w którym w legendarną Kalinę Jędrusik wciela się Patrycja Zywert-Szypka. 29 kwietnia w Kazimierzu wystąpi Łukasz Jemioła z recitalem przedwojennych przebojów w swingowo-kabaretowych aranżacjach. 1 maja koncert klezmerski Szalom Chełm, a 2 maja spotkanie z Piwnicą Pod Baranami i Tadeuszem Kwintą, który w monodramie „Gdzie jest mój Homel?” wg „Burzliwego życia Lejzorka Rojtszwańca” przypomni przypowieści i songi bohatera powieści llji Erenburga. Organizatorzy przygotowali też coś specjalnego na Święto Konstytucji 3 Maja. Tego dnia utwory największych polskich kompozytorów wykonają Dorota Laskowiecka (sopran) i Patrycjusz Sokołowski (bas), którym akompaniować będzie Karolina Hordyjewicz. Dzień później z koncertem pieśni sefardyjskich w Dawnej Synagodze wystąpi Kaja Mianowana, a na koniec, 5 maja – poetycki jazz w wykonaniu zespołu MelluSya.

 

Propozycji na długi majowy weekend zatem nie brakuje. Wystarczy skorzystać z naszej podpowiedzi lub samemu poszukać w swojej okolicy i wybrać tę, która nas najbardziej interesuje... albo wybrać się na dłuższą wycieczkę po naszym pięknym województwie i wziąć udział w kilku imprezach. A przy okazji skorzystać z zapowiadającej się pięknej pogody i przygotować się do wakacji.

 

na zdjęciu: flagi Polski i żołnierze na Placu Litewskim; fot.: UM Lublin

Admin Admin

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu _______. _________ z siedzibą w ________ jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe