Czy uda się nabić szrotówka w butelkę?

  • 24.04.2018, 15:06 (aktualizacja 24.04.2018, 16:17)
  • Admin Admin
Czy uda się nabić szrotówka w butelkę? UM Lublin
Na lubelskich drzewach pojawiły się... butelki. Mają skusić samce szrotówka kasztanowcowiaczka. W taki sposób miasto walczy ze szkodnikiem już kolejny rok.

Tego niepozornego motyla (o długości 3-4 mm i rozpiętości skrzydeł do 8 mm) po raz pierwszy zaobserwowano w połowie lat 80. ubiegłego wieku nad Jeziorem Ochrydskim w Macedonii. W ciągu kilku lat rozprzestrzenił się po całej Europie, stając się poważnym zagrożeniem dla tutejszych kasztanowców.

Jedną z metod walki ze szkodnikiem jest montowanie na drzewach pułapek zawierających feromony samicy szrotówka, wabiące samce tych owadów. W Lublinie sprawdzaliśmy już ich skuteczność.  W zeszłym roku w ramach projektu z Zielonego Budżetu założono po raz pierwszy kilkadziesiąt pułapek na kasztanowcach przy ul. Świętochowskiego, a uzyskane efekty potwierdzają skuteczność tej metody. W każdej z nich zostały złapane dziesiątki tysięcy owadów – przypomina Olga Mazurek-Podleśna z biura prasowego w Kancelarii Prezydenta Miasta Lublin. W tym roku po raz pierwszy rozwieszane pułapki mają kształt butelek. Po zdjęciu zostaną wymyte, a w przyszłym roku po uzupełnieniu feromonami – wykorzystane powtórnie.

We wtorek pułapki feromonowe i opaski lepowe zostały zamontowane na szpalerze kasztanowców rosnącym nad Zalewem Zemborzyckim (od strony ośrodka Marina i ul. Krężnickiej). Kolejne będą zakładane nad zalewem, przy ul. Przybylskiego, Świętochowskiego, Al. Kraśnickiej, a także na drzewach w parkach i skwerach w Ogrodzie Saskim, Placu Litewskim, Ogrodzie Botanicznym. W sumie będzie ich 300 (po trzy na każdym drzewie). Ponadto tradycyjne opaski lepowe pojawią się na około 500 kasztanowcach w mieście.

Na akcję walki ze szrotówkiem kasztanowcowiaczkiem miasto przeznacza w tym roku 60 tys zł. przy wsparciu środków z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

 

na zdjęciach: montaż pułapek feromonowych na szrotówka kasztanowcowiaczka nad Zalewem Zebmorzyckim; fot.: UM Lublin

Admin Admin

Zdjęcia (3)

Podziel się:
Oceń:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu _______. _________ z siedzibą w ________ jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe