Młodzi o swoich prawach

  • 19.04.2018, 13:47
  • red.
Młodzi o swoich prawach Młodzieżowa Rada Miasta Lublin / Facebook
„Prawa moje, twoje, nasze” – pod takim hasłem będą dyskutować 27 kwietnia w ratuszu przedstawiciele młodzieżowych rad. Zwieńczeniem konferencji będzie podpisanie wspólnego stanowiska w sprawie praw uczniów.

„Niech głos młodych będzie usłyszany i rozpocznie wśród decydentów debatę na temat naszych praw i dotyczących ich regulacji prawnych” – zachęcają organizatorzy wydarzenia, które rozpocznie się 27 kwietnia o godzinie 10 w lubelskim ratuszu. Podczas konferencji swoimi doświadczeniami będą się mogli wymienić m.in. młodzi rzecznicy praw ucznia.

Wydarzenie ma przede wszystkim na celu przyjęcie porozumienia dotyczącego obecnego stanu praw i obowiązków ucznia w Polsce. Nasze opinie i postulaty przekażemy również Ministerstwu Edukacji Narodowej oraz władzom lokalnym – zapowiada Filip Uniłowski, rzecznik praw ucznia Młodzieżowej Rady Miasta Lublin.

Młodzieżowe rady miast, gmin lub powiatów to powoływane przez samorządy organy doradcze, w których skład wchodzą uczniowie szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych, wybierani na ogół przez swoich rówieśników w demokratycznych wyborach. Pierwszą taką instytucją w Polsce była Młodzieżowa Rada Miasta Częstochowy utworzona w 1990 r. Formalne ramy funkcjonowania młodzieżowe rady zyskały w 2001 r., na mocy wprowadzonego do ustawy o samorządzie gminnym artykułu 5b. Od tej pory ich liczba i znaczenie stale rośnie. Rady pełnią funkcję opiniotwórczo-doradczą, ale przede wszystkim mają na celu aktywizację i edukację lokalnej młodzieży, stając się swoistą „szkołą samorządu”.

Organizatorem lubelskiej konferencji młodzieżowych rad „Prawa moje, twoje, nasze” jest Komisja ds. praw i obowiązków ucznia Młodzieżowej Rady Miasta Lublin. „Panorama” jest jednym z patronów medialnych wydarzenia.

 

fot.: Młodzieżowa Rada Miasta Lublin / Facebook

red.

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu _______. _________ z siedzibą w ________ jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe