XV Festiwal Książki w Puławach

  • 16.04.2018, 11:02
  • red.
XV Festiwal Książki w Puławach mat. organizatora
Spotkania autorskie, warsztaty, koncerty, spektakle – już za tydzień w Puławach rozpocznie się XV Festiwal Książki i Praw Autorskich.

Zaprezentowane właśnie menu (program festiwalu) zapowiada prawdziwą ucztę dla miłośników literatury, ale także wielu innych sztuk z nią związanych. – Artystyczna feta w Puławach potrwa cały tydzień, od poniedziałku do piątku 23-27 kwietnia – zapowiada Justyna Popiołek-Osińska z organizującej wydarzenie Biblioteki Miejskiej w Puławach.

Festiwal rozpocznie się mocnym muzycznym akcentem. Otworzy go występ zespołu Plateau, od początku grającego „rockową poezję”, a w ostatnich latach umiejętnie łączącego elektroakustyczne brzmienia z poetyckimi, lirycznymi tekstami. W Puławach artyści wykonają utwory Leonarda Cohena, Marka Grechuty oraz Marka Jackowskiego. Koncert odbędzie się w hotelu Trzy Korony 23 kwietnia o godz. 17. To oczywiście niejedyna atrakcja przygotowana dla miłośników literatury na dzień otwarcia festiwalu. Będą oni mogli wziąć udział w spotkaniach z ulubionymi autorami książek lub w warsztatach dziennikarskich, które w gmachu głównym Biblioteki Miejskiej poprowadzą Magdalena Bogdańska-Maciak i Artur Maciak, współtwórcy ogólnopolskich pism edukacyjnych, takich jak „Victor” oraz „Cogito”.

Przez cały tydzień podczas Festiwalu Książek jego uczestnicy spotkają się z wieloma wybitnymi gośćmi – autorami powieści, książek podróżniczych, historycznych, biografii i przewodników. Nie zabraknie również wydarzeń typowo artystycznych. W czwartek 26 kwietnia o godz. 18 w Bibliotece Miejskiej swoją wystawę otworzy Dawid Ryski, rysownik, ilustrator i grafik, który tworzy m.in. ilustracje do prasy i książek dla dzieci. Artysta podczas wernisażu zaprezentuje także swoją najnowszą książkę dla dzieci pt. „Super M”. Ponadto będą warsztaty czytelnicze i zajęcia edukacyjne dla dzieci, które poprowadzą m.in. artyści z Małego Teatru Ilustracji Kamishibai oraz pracownicy Wydawnictwa Kurza Stopka.

W tych dniach zresztą dzieci z pewnością nie będą się nudzić. – W ramach Festiwalu Książki jak zwykle szczególnie zadbano o najmłodszych – zapewnia Justyna Popiołek-Osińska. – Wśród oferty dla dzieci znalazło się ponad dwadzieścia spotkań z osobistościami świata literatury i kultury, m.in. Przemysławem Wechterowiczem, Justyną Bednarek, Małgorzatą Karoliną Piekarską czy Dariuszem Rekoszem, autorem książek detektywistycznych dla najmłodszych.

Wybór daty rozpoczęcia festiwalu to nie przypadek. 23 kwietnia obchodzimy Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich proklamowany przez UNESCO w celu promocji czytelnictwa, edytorstwa i ochrony własności intelektualnej. Zwłaszcza czytelnictwu przyda się szczególna promocja, bo według najnowszego raportu Biblioteki Narodowej w ciągu całego ubiegłego roku co najmniej jedną książkę przeczytało zaledwie 38 proc. Polaków. Na szczęście puławianie, dzięki swojemu festiwalowi, z pewnością od kilkunastu lat z powodzeniem odrabiają ewentualne zaległości w lekturze.

 

Program festiwalu można znaleźć m.in. na grafice poniżej, a dla tych, którzy potrzebują dodatkowej motywacji, żeby wziąć w nim udział – wyniki ubiegłorocznego badania Biblioteki Narodowej, pełny raport ukaże się w maju.

red.

Zdjęcia (1)

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu _______. _________ z siedzibą w ________ jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe