Witold Kowalik: zawsze pamiętamy o mieszkańcach

  • 27.03.2018, 13:48 (aktualizacja 27.03.2018, 14:39)
  • PL
Witold Kowalik: zawsze pamiętamy o mieszkańcach UM Modliborzyce
Rozmowa z Witoldem Kowalikiem, burmistrzem Modliborzyc

 

Panie Burmistrzu, w gminie Modliborzyce środki unijne widać niemal na każdym kroku. Jakie ważne inwestycje udało się za nie zrealizować?


Ze względu na piękne położenie i bogate walory przyrodnicze, gmina Modliborzyce od dawna jest atrakcyjnym miejscem wypoczynku dla spragnionych spokoju mieszkańców dużych aglomeracji. Rozwój infrastruktury dzięki środkom unijnym pomagał rozwijać również bazę turystyczną i agroturystyczną. Równocześnie gmina nie zapominała także o swoich mieszkańcach. Korzystając już ze środków przedakcesyjnych – PHARE, SAPARD – wybudowaliśmy m.in. na przełomie lat 1999-2000 oczyszczalnię ścieków w miejscowości Modliborzyce oraz sieć kanalizacji sanitarnej, wodociągi i drogi. Po wstąpieniu Polski do Unii Europejskiej gmina skutecznie pozyskiwała dofinansowanie ze środków EFS, EFRR, SPO, PROW, aby się rozwijać. Dzięki tej pomocy zostały wyremontowane i wyposażone świetlice wiejskie, zmodernizowany budynek Gminnego Ośrodka Kultury, zagospodarowany park miejski w Modliborzycach. Wybudowanych zostało też 477 szt. przydomowych oczyszczalni ścieków oraz zmodernizowano i przebudowano drogi.


 

Ogromne inwestycje udało się zrealizować także w ubiegłym roku. Czy to był pod tym względem rok rekordowy?


Owszem, zrealizowaliśmy inwestycje na ogromną kwotę ponad 4 264 tys. zł (choć muszę zaznaczyć, że tegoroczny budżet jest jeszcze bardziej ambitny). Planując wszelkie inwestycje, zawsze pamiętamy o nadrzędnym celu, jakim jest zwiększenie bezpieczeństwa oraz podniesienie komfortu i jakości życia mieszkańców gminy.


W ubiegłym roku największa pula środków, bo aż 4 000 285 zł, została wydana na inwestycje drogowe. Niemal połowa tej kwoty pochodziła ze źródeł zewnętrznych – środków unijnych, budżetu państwa i budżetu Powiatu Janowskiego. Wspólnie z Powiatem przebudowaliśmy drogi powiatowe Stojeszyn Pierwszy – Felinów i Modliborzyce – Błażek oraz drogę gminną Wolica Pierwsza – Wolica Druga. Przy pierwszej z tych inwestycji skorzystaliśmy z dofinansowania w ramach PROW; jej całkowity koszt przekroczył 911 tys. zł, ale nasza gmina dołożyła do niej nieco ponad 191 tys. zł. Druga kosztowała prawie 1,5 mln zł. Gmina wyłożyła ponad 711 tys. zł, ponad 0,5 mln zł pochodziło z dotacji z programu rozwoju gminnej i powiatowej infrastruktury drogowej. Podobnie, jak w przypadku drogi gminnej, która kosztowała 730 687 zł (wkład Gminy Modliborzyce – 214 881 zł). Korzystaliśmy też ze środków FOGR (modernizacja drogi gminnej w Felinowie; koszt całkowity: 109 tys. zł), MSWiA (utwardzenie dna i odwodnienie wąwozu lessowego w Wierzchowiskach Pierwszych za 117 544 zł) oraz budżetu samorządu województwa lubelskiego (budowa chodnika wraz ze zjazdami i zatokami autobusowymi przy drodze wojewódzkiej nr 857 w miejscowości Brzeziny; koszt: 175 706 zł). Część inwestycji zrealizowaliśmy własnymi siłami. Z budżetu gminy pochodziły środki na utwardzenie parkingów przy drodze wojewódzkiej nr 857 w miejscowości Brzeziny (106 tys. zł) i przy ul. Polnej w Modliborzycach (69 tys. zł), przebudowę drogi gminnej w miejscowości Bilsko (114 tys. zł), remont cząstkowy dróg gminnych (77 156 zł) oraz dostawę kruszywa na remonty dróg gminnych (55,5 tys. zł). Do realizacji w 2018 roku pozostała nam jeszcze budowa drogi w Wierzchowiskach Pierwszych (Góry). Zabezpieczyliśmy na nie w budżecie tzw. niewygasające środki w wysokości 110 tys. zł.


Ale drogi to nie jedyne inwestycje, jakie były zrealizowane w naszej gminie w ubiegłym roku. Dzięki dotacji Rady Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa w wysokości 30 tys. zł wyremontowaliśmy mogiłę zbiorową żołnierzy Wojska Polskiego poległych we wrześniu 1939 r. na cmentarzu parafialnym w Modliborzycach i grób żołnierza AK WiN Juliusza Dworucha na cmentarzu parafialnym w Wierzchowiskach Pierwszych. Z własnych środków kosztem 95,5 tys. zł wybudowaliśmy linię oświetlenia drogowego, wydzielonego w miejscowości Wolica Druga, a także za 138 646 zł wyremontowaliśmy budynek strażnicy OSP w Pasiece. Do wydatków budżetowych w 2017 roku należy również dodać m.in. ponad 8,5 mln zł przeznaczone na oświatę i prawie 8,5 mln zł – na działalność Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej.


Dzięki pozyskanym dotąd dotacjom i zrealizowanym z ich udziałem inwestycjom możemy rozwijać naszą gminę, unowocześniać ją i podnosić komfort życia jej mieszkańców, ale to nie wyczerpuje naszych potrzeb. W 2018 r. będziemy kontynuować rozpoczęte prace i podejmiemy się realizacji kolejnych.


 

No właśnie, wspomniał Pan, że uchwalili Państwo na ten rok ambitny budżet, a ja wiem, że na zaplanowane w nim inwestycje, w większości współfinansowanie ze źródeł zewnętrznych, przeznaczono kilkanaście milionów złotych. Spieszą się Państwo, dopóki do wykorzystania są tak duże środki z Unii Europejskiej?


Oczywiście, uważam, że prawdziwym grzechem byłoby ich nie wykorzystać.


Największym przedsięwzięciem, jakie czeka nas w tym roku, będzie montaż 674 instalacji solarnych oraz 63 pieców opalanych pelletem lub zgazowujących drewno. Całkowity koszt tego projektu to ponad 7 538 tys. zł, z czego 85 proc. będzie stanowiło dofinansowanie z RPO WL. Gmina dołoży więc około 1 474 400 zł. Wszystkie instalacje mają być zamontowane do końca sierpnia.


W latach 2018-2019 kosztem 2 420 tys. zł w gminie zostanie też wykonanych 216 przydomowych oczyszczalni ścieków, do których dofinansowanie z PROW wyniesie ponad 1 250 tys. zł. Kolejne czekające nas „proekologiczne” inwestycje, również dofinansowane z PROW, to budowa kanalizacji sanitarnej w Słupiu oraz sieci wodociągowej w miejscowości Kalenne. Koszt całkowity tego przedsięwzięcia to prawie 965,5 tys. zł, dofinansowanie – prawie 0,5 mln zł.


Nie zapominamy również o drogach, bo potrzeby w tym zakresie zawsze są niezaspokojone. W 2018 r. kosztem ponad 4 mln zł dokończymy przebudowę drogi powiatowej Wierzchowiska –Błażek oraz za prawie 1,3 mln przebudujemy ulice: Polną i Sadową w Modliborzycach. Pierwsza inwestycja jest dofinansowana ze środków PROW w wysokości odpowiednio 2,6 mln zł, druga – z PRGiPID (647,2 tys. zł).


Zaplanowaliśmy także utworzenie placów zabaw i siłowni zewnętrznych w Modliborzycach, Wolicy Pierwszej, Stojeszynie Pierwszym, Brzezinach oraz Wierzchowiskach Pierwszych i Drugich za ponad milion złotych. Gmina pokryje tylko połowę tych kosztów, reszta będzie pochodzić ze środków Ministerstwa Sportu i Turystki.


Ponadto w lutym złożyliśmy do MSiT wniosek o dofinansowanie budowy „otwartych stref aktywności” w miejscowości Dąbie, Lute, Pasieka i Zarajec. Budowa centrów aktywności sportowych w wielu miejscowościach gminy uatrakcyjnia ofertę spędzania wolnego czasu dla młodszych i starszych, stwarza miejsca, gdzie mieszkańcy mogą się spotykać i aktywnie spędzać czas. Całkowity koszt tej inwestycji to około 350 tys. zł, a wnioskowane dofinansowanie – 173 324 zł.


 

Ważnym wydarzeniem w tym roku będzie 100. rocznica odzyskania przez Polskę niepodległości. Jak do jej obchodów przygotowuje się gmina Modliborzyce?


Można powiedzieć, że gruntownie. Właściwie każda organizowana w tym roku uroczystość związana będzie z rocznicą 100-lecia odzyskania niepodległości. Już 15 sierpnia szczególnie uroczyście będziemy obchodzić Święto Wojska Polskiego; wyjątkowe atrakcje przygotowujemy także na dzień Narodowego Czytania – chcielibyśmy, żeby 8 września w Modliborzycach sto par zatańczyło poloneza.


Kulminacyjnym punktem obchodów będzie oczywiście Narodowe Święto Niepodległości. Nie chciałbym jeszcze zdradzać wszystkich niespodzianek, jakie planujemy na ten szczególny dzień, ale z pewnością będzie uroczysty przemarsz przez miasto, msza święta, złożenie wieńców pod pomnikiem Józefa Piłsudskiego, okolicznościowa akademia, wyjątkowy koncert... Z pewnością obchody 100-lecia Niepodległej będą okazją i do wyrażenia radości z tego powodu, i do refleksji nad dzisiejszym znaczeniem słowa „patriotyzm”, i do wykazania się wiedzą na temat polskiej drogi do niepodległości. Zapraszam wszystkich do wspólnego świętowania tego ważnego wydarzenia w gminie Modliborzyce.

 

zdjęcia: UM Modliborzyce

PL

Zdjęcia (2)

Podziel się:
Oceń:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu _______. _________ z siedzibą w ________ jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe