Dzień Dziecka w Kozłówce

  • 24.05.2016, 15:00 (aktualizacja 24.05.2016 16:10)
  • Redakcja PL
Dzień Dziecka w Kozłówce Muzeum Zamoyskich
Na Dzień Dziecka specjalną atrakcję przygotowało Muzeum Zamoyskich. 1 czerwca na I piętrze Teatralni zespołu pałacowego zostanie otwarta wystawa dawnej ilustracji książek dla dzieci „Narysuję Ci bajkę”.

Początki literatury tworzonej z myślą o młodych czytelnikach sięgają XVIII w. W pierwszych książkach dla dzieci, w których niewiele było obrazków, ilustracje tworzono tradycyjnymi metodami. Były to akwarele, obrazki temperowe i drzeworyty.

 

W zbiorach muzealnej biblioteki zabytkowej zachowało się blisko 60 książek dla najmłodszych. Wszystkie są w języku francuskim, a pochodzą z XIX i początków XX w. Pozycje zgromadzone na wystawie „Narysuję Ci bajkę” pochodzą ze zbiorów biblioteki kozłowieckiej oraz z Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej im. Hieronima Łopacińskiego w Lublinie i kolekcji prywatnej.

 

Najstarsza książka z kozłowieckiej kolekcji to „Le monde des enfans ou Recueil d’Historiettes orné de gravures et dédié aux bons enfans” (Świat dzieci w zbiorze historyjek ilustrowanych i dedykowanych grzecznym dzieciom), napisana przez Ojca Libberta, wydana w Lipsku w 1820 roku. Należała ona do Wandy z Ossolińskich Potockiej, matki Anieli Zamoyskiej I ordynatowej na Kozłówce.

 

Na wystawie znajdzie się też miejsce, w którym najmłodsi turyści będą mogli samodzielnie wykonywać ilustracje do swoich ulubionych bajek.

 

Ekspozycja będzie czynna do 30 października 2016 r.

 

fot. Muzeum Zamoyskich

Redakcja PL

Zdjęcia (1)

Podziel się:
Oceń:
  • TAGI:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu _______. _________ z siedzibą w ________ jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe