Dariusz Wróbel: niech miasto ożyje

  • 22.03.2018, 14:25
  • PL
Dariusz Wróbel: niech miasto ożyje UM Opole Lubelskie
Rozmowa z Dariuszem Wróblem, burmistrzem Opola Lubelskiego

Opole Lubelskie przygotowuje się do realizacji Gminnego Programu Rewitalizacji. Na skwerze w centrum stanie fontanna, pojawią się też nowe miejsca parkingowe i stojaki rowerowe oraz bezpłatne wi-fi, a miasto się zazieleni; zagospodarowane zostaną również m.in. „Małpi Gaj” przy ul. Józefowskiej i Mały Targ. Ale rewitalizacja to nie remont – podkreślają urzędnicy. To wieloaspektowe, interdyscyplinarne przedsięwzięcie, obejmujące zarówno inwestycje w infrastrukturę, jak i działania gospodarcze i społeczne.

 

Rewitalizacja to nie remont?

Nie, to coś znacznie więcej. Oczywiście, w ramach rewitalizacji Opola Lubelskiego zostanie zrealizowanych wiele inwestycji o charakterze infrastrukturalnym, ale wiele z zaplanowanych działań to przedsięwzięcia społeczne, gospodarcze i kulturalne, aktywizujące i integrujące lokalną społeczność. W porozumieniu z mieszkańcami, przedsiębiorcami czy właścicielami kamienic w centrum, powstają też wszystkie elementy projektu. Wspólnie wybraliśmy obszar rewitalizacji i zakres inwestycji i działań, jakie zostaną w jej ramach przeprowadzone, a we wrześniu ubiegłego roku odbył się konkurs na pomysły obywatelskie, które zostaną zrealizowane na obszarze objętym rewitalizacją.

Kiedy podjęliśmy decyzję o przystąpieniu do tego ambitnego programu i wystartowaniu w konkursie Ministerstwa Infrastruktury i Rozwoju, zależało nam na wypracowaniu takich rozwiązań, które będą służyć miastu, mieszkańcom i przedsiębiorcom, ale także wzmocnią zaangażowanie tych drugich w gospodarcze, społeczne i kulturalne życie lokalnej społeczności. Najwyraźniej przyjęliśmy właściwy kierunek, bo nasz projekt znalazł się w dwudziestce najlepszych w kraju.

 

Program przyjęty – co dalej?

W ubiegłym roku rozpoczęła się realizacja Programu Remontu Kamienic. To część projektu „Opole Lubelskie – do dotknięcia, do zasmakowania – przygotowanie gminy Opole Lubelskie do rewitalizacji gospodarczo-społecznej obszarów zdegradowanych”. Program jest skierowany do właścicieli kamienic z funkcją mieszkaniowo- -usługową i obejmuje swoim zasięgiem ścisłe historyczne centrum miasta, czyli łącznie około 60 kamienic.

W ubiegłym roku dla każdej z tych kamienic oddzielnie opracowana została wielobranżowa koncepcja architektoniczno- budowlana remontu. Koncepcje powstawały w konsultacji z właścicielami budynków. Zostały zaopiniowane przez Lubelskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków w Lublinie i bez żadnych przeszkód mogą być dalej wykorzystane przez właścicieli lub użytkowników wieczystych – najlepiej przy realizacji kolejnych etapów PRK, czyli remontu kamienic z finansową pomocą miasta. Wspólnie opracowany program dotacji zakłada udzielenie im wparcia w wysokości do 50 proc. nakładów koniecznych na wykonanie robót budowlanych obejmujących, zgodnie z zapisami Ustawy o rewitalizacji, m.in. odnowienie i zabezpieczenie budynków. Warto zaznaczyć, że program będzie premiował kompleksowość prac. O dotację mogą się ubiegać zarówno osoby fizyczne jak i podmioty gospodarcze, również wspólnoty mieszkaniowe.

 

Podobno są bonusy?

„Bonusem” dla uczestników PRK jest możliwość przystąpienia równolegle do Programu Mieszkań dla Młodych Rodzin – i otrzymanie dodatkowych 10 proc. dotacji. Jego celem jest przywracanie do wynajmu stojących w centrum miasta pustostanów. Operatorem PMDMR i pośrednikiem między najemcą a potencjalnym wynajmującym będzie Gmina i to ona, na podstawie punktów przyznawanych zgodnie z ustalonymi kryteriami, będzie kwalifikowała do programu osoby zgłaszające chęć wynajmu lokalu. Największą preferencją będą objęte rodziny z co najmniej trójką niepełnoletnich dzieci. Wśród warunków pozwalających na przystąpienie do programu są: posiadanie zdolności płatniczej, brak zaległości w opłatach czynszowych oraz brak naruszania regulaminu porządku domowego. Najemcy nie muszą się więc obawiać o bezpieczeństwo wynajmu.

Program Remontu Kamienic i Program Mieszkań dla Młodych Rodzin to priorytetowe przedsięwzięcia w ramach Gminnego Programu Rewitalizacji, który przede wszystkim ma przecież na celu poprawę jakości życia na obszarze objętym rewitalizacją. Jestem przekonany, że poprawa estetyki przestrzeni i „wprowadzenie” tam nowych rodzin sprawi, że centrum miasta ożyje, zarówno społecznie, jak i gospodarczo.

 

fot. i wizualizacja: UM Opole Lubelskie

PL

Zdjęcia (2)

Podziel się:
Oceń:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu _______. _________ z siedzibą w ________ jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe