O zmianach w prawie wyborczym

  • 27.02.2018, 14:01
  • red.
O zmianach w prawie wyborczym pixabay.com
Co mogą zrobić obywatele, aby wybory samorządowe były uczciwe i przejrzyste? Przede wszystkim powinni wiedzieć o nich jak najwięcej – twierdzi Fundacja Wolności. I zaprasza na spotkanie na temat najnowszych zmian w Kodeksie wyborczym.

Przypomnijmy: zmienione przepisy m.in. wprowadzają dwukadencyjność wójtów, burmistrzów i prezydentów miast (choć dwie kadencje będą się liczyć dopiero od tej zaczynającej się po najbliższych wyborach), ale jednocześnie przedłużają ich kadencje (oraz kadencje radnych) do pięciu lat. Jednomandatowe okręgi wyborcze będą teraz obowiązywać tylko w gminach liczących mniej niż 20 tys. osób, a głosując będzie można postawić dwie linie przecinające się w obrębie kratki. Wybory mają też być transmitowane w internecie. Siedmiu z dziewięciu członków nowej Państwowej Komisji Wyborczej powoła Sejm, a szef Krajowego Biura Wyborczego (organ wykonawczy PKW) będzie powołany spośród trzech kandydatów przedstawionych przez ministra spraw wewnętrznych.

Zmienione przepisy będą obowiązywać już podczas najbliższych wyborów samorządowych – przypomina Krzysztof Jakubowski, prezes Fundacji Wolności. Dlatego warto wybrać się na zorganizowane przez Fundację spotkanie, podczas którego o tym, co jest dobre, a co złe w nowych przepisach, opowie sędzia Sądu Okręgowego w Lublinie Jerzy Rodzik, od grudnia 2015 roku Komisarz Wyborczy w Lublinie. – Zapraszamy przede wszystkim wyborców, ale i osoby, które chciałyby z nami monitorować przebieg wyborów. Podczas spotkania będzie możliwość pozostawienia swoich danych kontaktowych w tym celu – zapowiada Jakubowski.

Spotkanie odbędzie się w środę 7 marca w godz. 18-20 w sali kinowej Centrum Spotkania Kultur. Wstęp jest wolny.

red.
Podziel się:
Oceń:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu _______. _________ z siedzibą w ________ jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe