Gmina Łuków: inwestorzy mile widziani

  • 14.02.2018, 13:55 (aktualizacja 14.02.2018, 15:04)
  • PL
Gmina Łuków: inwestorzy mile widziani J. Jakubowski
Podstrefa Łuków Tarnobrzeskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej EURO-PARK WISŁOSAN funkcjonuje od 2007 roku, oferując przedsiębiorcom znakomite warunki infrastrukturalne oraz znaczącą pomoc finansową w postaci zwolnień podatkowych. Dziś znaczna większość działek w podstrefie jest już sprzedana i zagospodarowana, ale nowi inwestorzy zawsze są w gminie Łuków mile widziani. Atrakcyjne tereny pod nowe przedsięwzięcia już na nich czekają, a władze gminy i pracownicy urzędu służą wszechstronną pomocą.

Potwierdza to Mariola Krasnodębska, właścicielka od wielu lat działającego na terenie gminy Łuków Zakładu Robót Drogowych i Budowlanych „Markop”. – Nasza współpraca z samorządem gminnym rozwija się bardzo dobrze. Gmina Łuków od lat sprzyja rozwojowi przedsiębiorczości. Przejawem tej przychylności są stosunkowo niskie podatki, które od kilku lat nie wzrosły, ale także pomoc i dobra rada, na jakie zawsze możemy liczyć ze strony wójta, radnych oraz pracowników samorządowych. Gmina Łuków chętnie współpracuje nie tylko z naszym przedsiębiorstwem, ale także podejmuje współpracę i korzysta z usług innych sprawdzonych firm, które funkcjonują na jej terenie. W związku z tym nowi przedsiębiorcy chętnie zakładają tu działalność gospodarczą.

Kto inwestuje na terenie gminy Łuków? Wachlarz branżowy jest bardzo szeroki – w różnych częściach gminy rozwijają się przedsiębiorstwa budowlane, transportowe, odzieżowe, spożywcze, stalowe, opiekuńczo-lecznicze... – W zdecydowanej większości firmy funkcjonujące na terenie gminy są przedsiębiorstwami małymi, rodzinnymi, ale coraz więcej jest tu lokowanych także dużych firm, zatrudniających nawet kilkuset pracowników – mówi Mariusz Osiak, wójt gminy Łuków. – W przeważającej części są to przedsiębiorstwa założone przez inwestorów zewnętrznych, którzy uznali naszą gminę za miejsce atrakcyjne do prowadzenia swojej działalności, jednak są tu również firmy rodzime, które z powodzeniem rozwijają się systematycznie zwiększając zatrudnienie.

Jednym z nowych inwestorów, którzy zakupili grunty w Podstrefie Łuków, jest firma MKL. – Grupa MKL posiada w strefie dwie działki inwestycyjne. Na jednej z nich w grudniu rozpoczęliśmy budowę zakładu produkcyjnego wyrobów stalowych – wyjaśnia Mariusz Cizio, prezes zarządu MKL sp. z o.o. – Na decyzję o inwestycjach w gminie Łuków miało wpływ wiele czynników, m.in. dobra i merytoryczna współpraca z władzami i przedstawicielami gminy Łuków oraz pracownikami strefy, a także oczywiście dobrze przygotowany infrastrukturalnie teren pod tego typu inwestycje. Nie bez znaczenia był też potencjał kadrowy regionu oraz obecnych w strefie i regionie firm, z którymi współpracujemy. Jestem przekonany o tym, że była to dobra decyzja i będzie udana inwestycja.

Z pewnością udaną inwestycją może pochwalić się firma Vivenge, która na zakupionej w 2014 roku działce w Gręzówce prowadzi dziś nowoczesny zakład produkcyjny. – Zadecydowały oczywiście czynniki finansowe – zaznacza Katarzyna Rudnicka, prezes zarządu Vivenge Sp. z o.o. – Gmina Łuków położona jest w północno-zachodniej części województwa lubelskiego, w którym wysokość wsparcia dla średnich przedsiębiorstw, jakim jest Vivenge, wynosi 60 proc. To o 20 procent więcej niż w województwie mazowieckim, w którym obecnie prowadzimy swoją działalność (Vivenge od 1997 roku prowadzi działalność w gminie Siedlce). Wkrótce okazało się, że to niejedyna pomoc, na jaką mogą liczyć inwestorzy w gminie Łuków. – Zaobserwowaliśmy, że gmina łukowska od wielu lat dba, aby w planie zagospodarowania przestrzennego nie brakowało terenów inwestycyjnych – dodaje Katarzyna Rudnicka. – Różnej wielkości działki czekają na potencjalnych inwestorów. Władze gminy bardzo angażują się w ich pozyskanie, a pomoc pracowników gminnych, jaką przedsiębiorcy uzyskują przy wdrażaniu naszych inwestycji, jest nieoceniona. Wciąż spotykamy się jedynie z dobrym słowem i pozytywnym podejściem do rozwiązywania spraw.

Inwestowanie na terenie gminy Łuków ma wiele zalet, którymi jej władze chętnie się chwalą. – Naszymi atutami są: położenie gminy na trasie Warszawa – Terespol, dobra infrastruktura drogowa, istniejący plan zagospodarowania przestrzennego i wyznaczone w nim tereny pod przemysł i usługi, podatki na niskim poziomie oraz dobrze przygotowana i doświadczona kadra pracowników służących pomocą we wszystkich zapytaniach dotyczących przygotowania terenu pod inwestycje. Inwestorom tworzącym nowe miejsca pracy oferujemy również ulgi w podatku od nieruchomości – wylicza wójt. Jego radość z rozwoju podstrefy i gminy jest tym większa, że władze samorządowe doskonale rozumieją, jak niełatwym zadaniem jest prowadzenie własnej działalności gospodarczej. – Dlatego tym bardziej dziękuję wszystkim inwestorom za decyzję o inwestowaniu na terenie naszej gminy. Państwa działalność zarówno służy rozwojowi gminy, jak i wpływa na podniesienie standardu życia tutaj.

Ten standard z pewnością jeszcze bardziej podniosło ubiegłoroczne otwarcie Zakładu Opiekuńczo-Leczniczego w Krynce. Jakie czynniki zadecydowały o lokalizacji tego typu placówki na terenie wiejskim, a nie w mieście? – Zakład Opiekuńczo-Leczniczy w Krynce to pierwsza tego typu inwestycja w gminie Łuków, a tym samym pierwsza w powiatach: łukowskim, ryckim i lubartowskim – precyzuje Paweł Żuk, prezes zarządu Centrum Medyczno-Diagnostycznego sp. z o. o. w Siedlcach. – Nowa inwestycja wpisuje się w działania pn. „Priorytety dla Regionalnej Polityki Zdrowotnej dla województwa lubelskiego”, zatwierdzone 12 lipca 2016 r. przez wojewodę lubelskiego, ze szczególnym uwzględnieniem wzmocnienia opieki zdrowotnej nad osobami starszymi, przewlekle chorymi i wymagającymi opieki paliatywnej oraz wzmocnienia roli psychiatrii środowiskowej. ZOL w Krynce zapewni ciągłość usług senioralnych na terenie powiatu łukowskiego i województwa lubelskiego oraz zwiększy możliwość podjęcia pracy zawodowej przez dotychczasowych opiekunów rodzinnych. A dlaczego ZOL powstał właśnie na terenie gminy Łuków? – Gmina Łuków to dobre miejsce na tworzenie nowych inwestycji – przekonuje Paweł Żuk. – Władze lokalne tworzą korzystne warunki dla rozwoju przedsiębiorczości. Pracownicy urzędu gminy, mając na względzie rozwój regionu i podniesienie jakości życia mieszkańców, aktywnie wspierają działania podejmowane przez inwestorów. Gratuluję takiej postawy i zachęcam do współpracy z gminą Łuków.

Do współpracy i lokalizowania kolejnych firm na terenie gminy gorąco zachęca przede wszystkim jej wójt. – Poza Podstrefą Łuków TSSE EURO-PARK WISŁOSAN, która w dużym stopniu jest już sprzedana i zagospodarowana, mamy inne tereny inwestycyjne pod następne przedsięwzięcia. Zapraszam więc do współpracy z nami wszystkich przedsiębiorców planujących nowe inwestycje – mówi Mariusz Osiak. Dla kolejnych inwestorów powstaje już nowy teren przemysłowy w miejscowości Dąbie.

 

zdjęcia: R. Wysokiński, J. Jakubowski, Vivenge Sp. z o.o., ZOL w Krynce

 

Podstrefa Łuków
Tarnobrzeskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej EURO-PARK WISŁOSAN

położona jest we wsi Łazy, poza terenem zabudowanym, w odległości 3 km od miasta Łuków, które jest węzłem kolejowym przy linii kolejowej Berlin – Moskwa, pomiędzy Warszawą a Terespolem. Najbliższe miasto wojewódzkie: Lublin (100 km). Najbliższe lotniska międzynarodowe: Warszawa (120 km), Świdnik (120 km).

INFRASTRUKTURA: Wieś Łazy posiada pełne uzbrojenie infrastrukturalne, tj. sieci: energetyczną, gazu ziemnego, wodociągową, kanalizacyjną i telefoniczną. Zarówno w Łazach, jak i okolicznych miejscowościach, istnieją znaczne zasoby siły roboczej o różnych kwalifikacjach.

ZWOLNIENIA STREFOWE: Pomoc udzielana jest do wysokości 70% kosztów kwalifikowanych inwestycji lub dwuletnich kosztów pracy nowozatrudnionych pracowników.
Wysokość zwolnienia z podatku dochodowego z tytułu nowej inwestycji wynosi:
70% w przypadku mikro i małych przedsiębiorców,
60% w przypadku średnich przedsiębiorców,
50% w przypadku dużych przedsiębiorców.

ULGI OFEROWANE PRZEZ GMINĘ ŁUKÓW: Z podatku od nieruchomości zwalnia się budowle i budynki lub ich części oraz grunty zajęte na prowadzenie działalności gospodarczej, na których dokonano nowych inwestycji i utworzono nowe miejsca pracy:
24 miesiące, jeżeli utworzono od 3 do 10 nowych miejsc pracy,
36 miesięcy (11-50 miejsc pracy),
48 miesięcy (powyżej 50 miejsc pracy).

Punkt Obsługi Inwestora
Edyta Katarzyna Kuć – inspektor d/s promocji gminy
Urząd Gminy Łuków
ul. Świderska 12, 21-400 Łuków
tel. + 48 025 798 24 39 w.139 tel./fax: + 48 025 798 24 39
e-mail: [email protected]

PL

Zdjęcia (3)

Podziel się:
Oceń:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu _______. _________ z siedzibą w ________ jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe