W Lublinie o problemach mieszkaniowych

  • 20.05.2016, 18:43
  • Redakcja PL
W Lublinie o problemach mieszkaniowych pixabay.com
Pikietą pod hasłem „W tych liczbach jest człowiek – Lublin przeciwko eksmisjom” rozpoczęły się Dni Lokatorskie. Organizatorzy – Lubelska Akcja Lokatorska – chcą podczas akcji omówić sytuację panującą w naszym mieście, podsumować główne problemy polityki mieszkaniowej i poszukać sposobów ich rozwiązania.

Czytelnicy „Panoramy Lubelskiej” poznali Lubelską Akcję Lokatorską, kiedy opisywaliśmy eksmisje najbardziej zadłużonych najemców lokali komunalnych, po raz pierwszy przeprowadzone nie przez pracowników Zarządu Nieruchomości Komunalnych, ale wynajętą prywatną firmę z Wrocławia. LAL była jedną z organizacji, które oprotestowały eksmisje, a jeden z jej działaczy, Bartłomiej Rzucidło, tak ten sprzeciw tłumaczył „Panoramie”: – To nie jest tak, jak często przedstawia się w mediach: telewizja satelitarna, ekstra samochód i wakacje za granicą za pieniądze „zaoszczędzone” na czynszu. Ci ludzie są często w naprawdę dramatycznej sytuacji, a mogłaby im pomóc mądra polityka mieszkaniowa gminy, pomoc w umożliwieniu spłacania zadłużenia. Skuteczne programy oddłużeniowe udało się wprowadzić między innymi w Szczecinie, Gdańsku czy Białymstoku – dlaczego nie miałoby się udać w Lublinie? Przecież po eksmisji sytuacja ekonomiczna tych ludzi zapewne się nie poprawi i zaraz znów ustawią się w kolejce do mieszkania komunalnego. I będą mieli do tego prawo (PL, październik 2015).

 

I między innymi właśnie nad możliwością oddłużania lokatorów zagrożonych eksmisją chcą zastanowić się uczestnicy rozpoczętych dziś Dni Lokatorskich. Lubelska Akcja Lokatorska nie ukrywa, że krytycznie ocenia dotychczasową politykę mieszkaniową władz naszego miasta. Ma zastrzeżenia także do przedstawionego przez Zarząd Nieruchomości Komunalnych w Lublinie projekt programu oddłużeniowego, który jej zdaniem nie jest skierowany do ludzi ubogich. „Na jakiej podstawie ZNK ocenia możliwości spłaty zadłużenia przez lokatorów i kogo z nich stać na poniesienie takiego kosztu miesięcznie” – pyta LAL. Radni na razie odłożyli podjęcie decyzji w tej sprawie.

 

Dni Lokatorskie potrwają do 22 maja. Organizatorzy chcą w tym czasie omówić kwestie potrzeb mieszkaniowych w Lublinie i respektowania praw lokatorów. Zapowiadają, że odniosą się także do planowanych w tym roku eksmisji oraz sprzedaży nieruchomości przy ul. Łęczyńskiej, Nałęczowskiej i Morwowej.

 

Wydarzeniu będzie towarzyszyć wernisaż wystawy „Bezdomna ziemia”, pokaz filmów lokatorskich oraz dyskusja „Lubelskie Problemy Lokatorskie. Oblicza gentryfikacji”.

 

Szczegółowy program Dni Lokatorskich dostępny jest na Facebooku pod hasłem: LubelskaAkcjaLokatorska.

Redakcja PL

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu _______. _________ z siedzibą w ________ jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe